Veel vragen gen ezeJ js j dier VOOr over plan binnenstad Handen ineen voor afslag A58 Rotonde Mortiere blijft zorgenkindje 4iIÉÉ, R Mh m Kiek op gister en morge bij tien jaar dorpsraad in Oostkapelle 18 Dinsdag 12 mei 2009 PZC W College wil dit jaar zeven ton investeren en daarna één ton per jaar. VLISSINGEN - De Vlissingse wethou der Rob van Dooren heeft gistera vond moeten praten als brugman om geld los te krijgen voor het Aanvalsplan Binnenstad. Hij moest commissieleden ervan over tuigen dat er nog dit jaar 700.000 euro nodig is om de binnenstad uit het slop te trekken. Hoewel de commissie tevreden is met het aanvalsplan, waren er heel veel vragen. Commissieleden wil den weten waar dat bedrag precies aan besteed wordt, uit welke pos ten het geld moet komen en hoe het college heeft berekend dat er voor de korte termijn zeven ton nodig is. Voor de komende jaren willen B en W 'slechts' één ton per jaar uit trekken om de binnenstad weer op de rails te krijgen. Commissiele den vroegen zich af of de verhou ding met dit jaar dan niet enorm scheef is en of die 100.000 euro wel een reële schatting is. „De bijdrage voor de korte termijn is echt een eenmalige impuls", zei Van Dooren. „Zie het maar als een patiënt die snel aan de zuurstof moet worden gelegd. Wat wij nu doen, is aanjagen. Daarna moet de continuïteit komen uit de private sector." Goes, Borsele en waterschap willen afrit Goes-Zuid door Harmen van der Werf GOES - De gemeenten Goes en Bor sele en waterschap Zeeuwse Eilan den willen de handen ineenslaan om snel een nieuwe afslag op de Rijksweg A58 bij Goes-Zuid tot stand te brengen. De afslag is niet alleen belangrijk om de bereikbaar heid van Goes te verbeteren, maar ook om sluipverkeer ten zuiden van Kloetinge te bestrijden. De Goese wethouder Rinus Diele- man (CDA, verkeer) is groot voor stander van nauwe samenwerking tussen alle, bij de nieuwe afslag be trokken overheden. Als de drie overheden samenwer king aangaan, kan dat al snel tot mooie resultaten leiden, is zijn er varing. Wethouder Dieleman noemt als recent voorbeeld de aan leg van het nieuwe, vrijliggende fietspad door De Poel, op de scho lierenroute tussen Goes en Hein- kenszand. Waterschap Zeeuwse Eilanden, de gemeenten Borsele en Goes en de provincie hebben samen de aanleg van deze fietsverbinding financieel mogelijk gemaakt. Nadat de overheden elkaar had den gevonden, is het fietspad in sneltreinvaart, binnen twee jaar, gerealiseerd. Schapen horen bij Texel, paarden bij Friesland en als het aan Bianca Plune ligt, zijn ezels vanaf het najaar onlosmakelijk verbonden met Noord-Beveland. door Raymond de Frel S aartje, Sanne, Lilly en Raf- ke sjokken nu nog door de wei in de buurtschap Stroodorp bij Kamper land. Je kan niet zeggen dat ze de reis vanuit hun vorige woonplaat sen Ambtsdelden en het Belgische Frasnes-lez-Anvaing nog in de be nen hebben (ook ezels reizen soms met de auto), maar een beet je bijkomen moeten ze nog wel. Hun nieuwe baasje, Bianca Plune (35), vond hen op internet, onder wierp ze aan een keuring en wist toen: ja, deze dieren zijn prima ge schikt om mijn droom te verwe zenlijken. In het najaar hoopt Plune een ezel verhuurbedrijf te hebben opgezet. Mensen die een dagje over het ei land willen trekken, kunnen bij haar een ezel huren. „Je kan zelf standig een ezel meenemen of sa men met een gids wandelen. Daar naast zou het mooi zijn om tot een samenwerking met andere on dernemers te komen. Een drie daagse trektocht bijvoorbeeld, met vasté plaatsen om te overnachten. Een picknicktocht is ook mogelijk. Voorwaarde is wel dat er wandel routes worden gemaakt. Dat moe ten we allemaal nog uitwerken, maar we zitten hier in elk geval op een plek waar nog veel kan. Echt, Noord-Beveland is het eiland van de mogelijkheden", zegt Plune. Eerder werkte Plune in de re classering, psychiatrie en ver slavingszorg. Drie jaar gele den kwam ze naar Zeeland en trok ze in bij haar vriend Philip Janssen in Middelburg. Vorig jaar vonden ze een idyllisch stekje in Stroodorp. Janssen verkast daarom binnenkort zijn authentieke boek binderij vanuit de Zeeuwse hoofd stad naar het Noord-Beyelandse ge hucht. „Philip heeft het vaak druk, ik wilde ook graag zelf iets onder nemen. Waarom ezels? Ha, mis schien wel omdat ik er op lijk? Nee, zonder gekheid. Een ezel is al tijd in balans, is betrouwbaar en hanteert een rustig tempo. Pony's en paarden zijn onberekenbaar, ezels niet. Dat trekt mij, van een ezel word ik rustig. Daarnaast heb ik kennelijk talent om dieren af te richten." Niets dan lof dus voor de ezel, al is Plune de laatste die zal ontkennen dat het ook een eigenaardig dier is. „Een ezel komt op voor zichzelf, maar de uitspraak dat 'iemand zo koppig als een ezel is', slaat ner- Naam: Lilly Leeftijd: 3 jaar Komt uit: Frasnes-lez-Anvaing (Bel gië) Bianca Plune: „Lilly heeft duidelijk potentie om een trekdier te wor den. Ze heeft een volgzaam karak ter, heeft ervaring met het omgaan met gehandicapte kinderen en is zo lief dat ik haar wil laten dekken door een hengst." Naam: Sanne Leeftijd: 3 jaar Komt uit: Ambt-Delden Bianca Plune: „Sanne is voor de helft afstammeling van het Poi- tou-ras, oftewel de Franse reuzen- ezel. Dat ras heeft wel iets weg van een mammoet. Ze krijgt in juli een veulen. Ze is een echte wandelaar ster, heeft een heerlijke tred en is met recht een kroelkont." door Theo Giele MIDDELBURG - Vorig jaar is de ro tonde bij de Mortiere nog voor veel geld aangepast, maar het blijft een zorgenkindje. In de Middelburgse raadscommis sie ruimte zei Peter de Doelder (PvdA) dat alle aanpassingen niet hebben kunnen voorkomen dat opnieuw automobilisten tegen de stenen binnenmuur zijn gereden. Volgens wethouder Frank Streng zijn de recente ongevallen louter en alleen aan de automobilisten te wijten geweest. Twee keer roeke loos rijgedrag en een keer een auto mobilist die in slaap was gevallen. Meerdere commissieleden vrezen gens op. Ie kan een ezel namelijk wel overreden om iets te doen. Een paard weigert keer op keer om over een bruggetje te gaan, ter wijl een ezel zijn angst kan over winnen. Dat hij de eerste keer niet wil, betekent niet dat-ie het de tweede maal ook niet doet." De komende maanden worden ge bruikt om de vier reeds gearriveer de ezels op te leiden tot ideale trek- tochtdieren. Binnenkort krijgen Saartje, Sanne, Lilly en Rafke gezel schap van een vijfde soortgenoot, die luistert naar de naam Dizzy. En met de aanschaf van Sanne heeft Plune dubbel prijs, want in juli werpt zij een veulen. „Veel meer ezels kan ik hier niet kwijt, maar ik heb nog een ander idee. Ik hoop dat ik een aantal ezels kan uitzetten voor begrazing van een natuurgebied. Dat is niet alleen een meerwaarde voor de natuurbe leving van mensen, het heeft nog een positief effect. Een ezel eet als een van de weinigen distels. Zet hem in een grasveld en hij speurt eerst naar distels. In Zeeland geldt een distelverordening, dus is ieder een verplicht om iets aan onkruid te doen. Lijkt mij dus interessant voor de provincie." Veel meer kan Plune er nog niet over kwijt, ze is nog in onderhandeling met ver schillende partijen om haar plan van de grond te krijgen. De ge meente Noord-Beveland onder steunt haar initiatief „Een koe pakt het lange gras, een ezel het korte. Bovendien zijn ezels gek op wilgentakken. Die zijn op Noord-Beveland genoeg te vin den." In Frankrijk en België bestaan al veel ezelverhuurbedrijven, maar in Nederland helemaal niet. „Gek eigenlijk, want de ezel is wereldwijd misschien wel het meest gebruikte dier. Dat kan hier toch ook? Ga lekker wandelen met je gezin. Is je kind moe? Dan zet je 'm gewoon op de rug van de ezel." Plune wil vooralsnog tien ezels in haar bezit hebben, het liefst van verschillende, in het oog springen de rassen. Zover is het nog niet, eerst maar eens kijken of haar idee aanslaat. Plune: „Ik neem de tijd, al zullen de mensen mij'deze zomer wel al door het gebied zien lopen met mijn dieren. Dat is om te trainen, maar daarmee maak je natuurlijk ook meteen reclame. Het trainen vraagt tijd, maar je kan ezels echt goed dingen bijbrengen. Ie moet ze benaderen als een zevenjarig kind, zoveel verstand hebben ze. Ezels staan trouwens ook bekend om hun goede omgang met ver standelijk gehandicapte mensen. Een beetje zoals dolfijnen dat heb ben. In Friesland heb je al zoiets als koe knuffelen, waarom zouden we hier niet dezelfde magie met ezels kunnen bereiken?" •X Naam: Saartje Leeftijd: 1,5 jaar. Komt uit: Frasnes-lez-Anvaing Bianca Plune: „Saartje is kindvrien delijk, heeft een hoge aaibaarheids factor vanwege haar lange haren en lijkt mij een prima dier om op te lei den voor dag- en trektochten. Het is een schat, allesbehalve een happer. Haar ras? Ik heb geen idee, volgens mij is ze een ratjetoe. Naam: Rafke Leeftijd: 5 jaar Komt uit: Frasnes-lez-Anvaing Bianca Plune: „Rafke is een heel rus tige hengst, eigenlijk is-ie zelfs een beetje een sufferd. Hij balkt niet veel, wat voor een hengst opvallend is. Zijn vosachtige kleur maakt hem uniek, ik ga hem daarom ook zeker inzetten om mooie veulentjes te ma ken." dat de rotonde een flessenhals wordt. CDA'er Johan Aalberts noemde de rotonde bij de afslag Goes-Zuid als afschrikwekkend voorbeeld. Op de wegen naar deze rotonde bij de Zeelandhallen staan dagelijks forse opstoppingen. Hayati Akdag (PPM-A) riep de ver keerswethouder op om plaatsing van verkeerslichten te overwegen. Maar Streng is aan het maken van nog meer kosten nog niet toe. „We gaan de boel niet weer op zijn kop zetten." Volgens de wethouder zal de druk te op de rotonde na de opening van de nieuwe N57 (december 2010) sterk afnemen. door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - De dorpsraad Oost kapelle bestaat tien jaar en dat wordt gevierd met een feestavond zaterdag 16 mei in de grote zaal van De Halve Maan in het dorp. Voor het eerst worden drie Gou den Pluumpjes uitgereikt aan dorpsbewoners met 'grote verdien sten voor het dorp'. Verder is er de tentoonstelling Kiek op Gister en Morge waarin de geschiedenis van het dorp wordt belicht. Historicus lan Zwemer laat die zien aan de hand van oude voorwerpen en do cumenten. Uit privébezit van Oost- kapellaars zijn er ook objecten waaronder een schilderij, fotoboe ken en een selectie oude foto's in groot formaat. De tentoonstelling is alleen zaterdag te bekijken vanaf 18.30 uur. Het programma vermeldt verder een Lagerhuis debat. Jury-voorzit ter is burgemeester Rob van der Zwaag. De deelnemers onderbou wen met voor- en tegenargumen ten stellingen als: 'Dorpsstraat groeit uit tot Winkelstraat achter de Manteling', 'In de bebouwde kom en parken alleen bestem mingsverkeer', 'Fiets- en klein ver keer door het dorp, doorgaand- en zwaar verkeer buitenom' en 'Van af de nieuwe rotonde op de Noord- weg een weg aanleggen richting Aagtekerke'. Brassband Crescendo en Cantorij Dorcanzio verlenen eveneens medewerking. De viering begint om 19.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20