De zure appel moet EPZ houdt zomercursus voor TU-studenten in kerncentrale PZC Put De krant 5 weken voor 15 euro! De recessie volgens de Zeeuwse bedrijven 2 I Dinsdag 12 mei 2009 PZC MARLEEN BLOMMAERT Het is droog hier. Erg droog. De eerste scheuren zijn al te zien in onze wei. Of het klimaat nou verandert of niet, feit is dat het droger maar ook natter is geworden in de afgelopen jaren. Als het regent kunnen de riolen het niet aan en als het droog is, is het ook echt kurkdroog. Het probleem met de regen is een metafoor voor deze tijd. Soms gruwelijke overvloed en soms een nijpend tekort. Dus wat doen wij? In tijden van tekort sproeien we. Ons gazon, on ze bloemen en onze plantjes krijgen het zuiverste drinkwater ter wereld. Op een groot deel van de wereld zouden ze daar een moord voor doen. Wij zijn zo decadent dat we onze pies en poep er zelfs me'e laven. Per persoon veertig liter per dag om precies te zijn; 219 miljard liter •schoon drinkwater per jaar in Nederland gaat direct het riool Wij zijn zo decadent dat we onze pies en poep er mee laven Wordt het waterprobleem klei ner? Nee, het wordt groter. Een even simpele als eeuwenoude bijdrage aan de oplossing van dit probleem is voorhanden. De regenput: slaat overtollig regenwater qp, dat in tijden van schaarste gebruikt kan worden. Misschien kent u ze nog van vroeger. Als kind had ik er een heilig ontzag voor. Via ouderwetse opvoeding werd dat haar fijn duidelijk. Alle sprookjes over waterputten hadden een hoge realiteitswaarde. Op de bodem kon zich immers van alles bevinden. Ik heb uitgezocht wat het kost. Een kleine drie duizend euro aan materialen voor de regenput, dan komen daar nog alle leidingen naar toiletten en tuin en alle manuren bij. Dus ik schat dat het minimaal zeker zo'n zevenduizend eu ro zal kosten voor een besparing van... een paar tientjes per jaar. En daar zit het probleem. Het helpt de wereld, maar het is niet te betalen. En dat is put. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T-.0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht- Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pxc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hel coloton treft u nadere informatie Vervolgonderzoek onder Zeeuwse en Brabantse werkgevers toont aan dat de economische crisis steeds verder om zich heen grijpt. door Claudia Sondervan en Marcel Modde De kille percentages spre ken voor zich. Over de volle breedte knabbelt de recessie meer en meer aan de poten van onderne mend Zeeland en Brabant. Order portefeuilles slinken, omzetten lo pen (soms fors) terug en vooral tij delijk ingehuurd personeel wordt aan de dijk gezet. Toch zijn de le den van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) min der somber over de duur van de crisis, zo lijkt het eveneens. Dacht in januari bijna de helft van de on dervraagden dat de problemen ze ker langer zouden doorwerken dan 2010, inmiddels staat nog slechts 35,4 procent op dat stand punt. De meesten rekenen vol gend jaar op herstel of zelfs nog in de tweede helft van 2009. Maar eerst moet de zure appel he lemaal worden afgekloven, denkt Danny van den Berge van SZV Me- taalrecycling uit Terneuzen. „Wij hebben heel veel last van de crisis. Het wordt steeds moeilijker. Voor ons zit de moeilijkheid aan twee kanten. Als een bedrijf minder pro kers van SZV dreigt vooralsnog geen gevaar, zegt Van den Berge. „Voorlopig blijft er wel voldoende werk." Bij TMS, met vestigingen in Mid delburg, Terneuzen en Klundert, is noodgedwongen al wel flink ge sneden in het personeelsbestand. De dertig ingeleende krachten moesten weg en ook jaarcon tracten worden niet verlengd, vertelt Marco de Bat van TMS Mid delburg. „Dat is onze flexibele schil." 'Losse opdrachten die we anders binnen wisten te halen, worden nu voor onze neus weggekaapt' duceert, heb je ook minder afval. Aan de andere kant hebben fabrie ken minder materiaal nodig en neemt dus ook onze leveringskant af. In feite staan wij vooraan in de keten waar een crisis voelbaar is. En wat er dan ook nog bij komt, is de daling van de staalprijs. Die is zestig procent lager dan een jaar ge leden." Voor de vijftien medewer- Het bedrijf doet het onderhoud in de chemische en petrochemische industrie. De vaste contracten bij belangrijke klanten als Zalco, Thermphos en Dow staan niet on der druk, aldus De Bat. „Waar wij het merken, is vooral aan de pro jectmatige kant. Tot een paar we ken geleden ging het eigenlijk best nog goed. Maar losse opdrachten Hoogopgeleid personeel nodig nu Borssele langer open blijft. door René Schrier BORSSELE - EPZ, exploitant van de kerncentrale te Borssele, houdt voor studenten Technische Na tuurkunde, Werktuigbouw, Elek tra en Nuclear Engineering van de Technische Universiteit een zoge naamde Summerclass Nuclear Po wer Generation. EPZ is namelijk op zoek naar nieuwe hoogopgelei de medewerkers. On TU-studenten te interesseren voor een baan bij de kerncentrale mogen ze eens snuffelen aan het werken bij zo'n bedrijf. Een week lang volgen de deelnemers aan de Summerclass theorie- en praktijk trainingen op en rond de kerncen trale met een aantrekkelijk infor meel programma. Vervolgens gaan ze op kosten van EPZ naar het Duitse Essen om daar te oefenen met gesimuleerde nucleaire proces sen in een d rukwatcrreacl.or. Ook voeren ze praktijkopdrachten uit. Dat gebeurt tussen 12 en 18 juli. Door de verlengde bedrijfsvoering van de kerncentrale tot 2034 en de maatschappelijke ontwikkelingen rond nucleaire technologie heeft EPZ behoefte aan nieuwe hoogop geleide medewerkers. De beide centrales tellen 460 arbeidsplaat sen. Veel mensen die bij de in 1973 in gebruik genomen kerncentrale kwamen 'werken, staan nu voor hun pensioen. De komende tien jaar gaat de helft van het personeel met pensioen. De personeelswerving bij EPZ stond de afgelopen jaren op een laag pitje door de aanvankelijk voorziene sluiting van de centrale in 2013. Nu EPZ voor haar nucleai re stroomfabriek een horizon heeft die tot 2034 reikt, kunnen va catures weer definitief worden in gevuld. Bij de vervulling van vaca tures speelt het scholen van nieu we medewerkers een belangrijke rol. Die opleiding kan een half tot anderhalfjaar duren. Wat hebben bedrijven voor antwoorden uit april 2009 herstel Vier maanden economische crisis in Zeeland hebben de bedrijven geraakt. Een vergelijking tussen januari en april van dit jaar, uit een enquête die deze krant liet uitvoeren onder ondernemers. Hoeveel last heeft uw bedrijf van de crisis? (in procenten van ondernemers) Hoe lang verwacht u dat de crisis duurt? f' herstel 2e helft 2009 januari 09 38.5 2010 aprsB 09 iWFTt'januari 09 Inkrimpen tijdelijk personeel l§j Vacaturestop Inkrimpen vast personeel Arbeidstijdverkorting Tijdelijk stilleggen productie Uitstel van investeringen Minder uitbesteed werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2