Van Lanschot Bankiers heeft last van wanbetalers Dekkingsgraad van pensioenfonds ABP licht toegenomen Omzet reisorganisator TUI neemt sterk af RX58 KMF Meer claims waarborgfonds motorverkeer PZC Dinsdag 12 mei 2009 1 1 'groene technologie'. De auto kost in Japan omgerekend 14.000 euro. Ver moedelijk krijgt Honda binnenkort forse concurrentie van de nieuwste ver sie van de best verkopende hybride, de Toyota Prius. Overigens is ook in Japan de autovérkoop flink gedaald door de crisis. foto GPD RIJSWIJK - Het aantal claims bij het Waarborgfonds Motorverkeer is vorig jaar met 6 procent gestegen tot 56.500, terwijl de schadelast toenam met 10 procent tot 55,6 miljoen euro ten opzichte van 2007. De uitgaven worden omgesla gen over alle motorrijtuigenverze keraars. Per verzekerd kenteken komt dat uit op 7 euro. Het fonds vergoedt, onder bepaal de omstandigheden, schade die is veroorzaakt door onverzekerden of door onbekend gebleven voer tuigen. Het komt voor dat mensen proberen een uitkering uit het Waarborgfonds te krijgen, terwijl ze weten dat ze daarop geen recht hebben. Het fonds zegt dat dan in beginsel strafrechtelijk aangifte wordt gedaan. Vorig jaar heeft het fonds twaalf honderd gevallen van poging tot misbruik geconstateerd. HANNOVER - Het Duitse TUI, 's we relds grootste reisorganisatie, heeft ondanks een forse omzetdaling in het eerste kwartaal winst geboekt. Dat kwam door de verkoop van een meerderheidsbelang in de scheepvaartdivisie Hapag-Lloyd, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers. De nettowinst van TUI kwam uit op 553,1 miljoen euro na een verlies een jaar eerder. De grootste reisorganisator ter wereld Aantal dubieuze debiteuren stijgt bij 'rijkeluisbank'. DEN BOSCH - Van Lanschot Ban kiers heeft de afgelopen maanden veel hinder gehad van wanbeta lers. Het aantal dubieuze debiteu ren neemt fors toe. Hoe groot de toename van het aan tal particulieren en bedrijven is dat zijn lening niet kan afbetalen, wil het bankbedrijf niet naar bui ten brengen. De boodschap is echter helder: de klanten van de rijkeluisbank heb ben last van de recessie en de bank ondervindt daar de gevolgen van. Door verliezen op slechte le ningen moet Van Lanschot miljoe nen eurö's extra toevoegen aan het boekte een boekwinst van bijna een miljard euro op de verkoop van een belang van bijna 57 pro cent in Hapag-Lloyd aan investeer ders uit Hamburg. Zonder die boekwinst was TUI in de rode cij fers beland. Door de crisis nam de omzet met 15 procent af tot 3,08 miljard euro. TUI is in Nederland marktleider en voert de merken Arke, Holland International, Kras, Robinson en Lastminute.nl. Herstel vloeit voort uit stijging van rente en beurskoersen. DEN HAAG - Het ABP meldt een licht herstel van de dekkingsgraad dankzij de opgeveerde beurskoer sen. Maar het grootste pensioen fonds van Nederland houdt vast aan een verhoging van de pen sioenpremie per 1 juli van één pro cent en van nog eens twee procent per 1 januari 2010. Dat zei inte rim-voorzitter Harry Borghouts gisteren tijdens een toelichting op de jaarcijfers. Vorig jaar was financieel gezien een rampjaar voor het ambtena- renpensioenfonds. Tussen 1 janua ri en 31 december 2008 daalde de dekkingsgraad (de verhouding tus sen de reserves en de toekomstige verplichtingen, red.) bij het ABP van 140 procent tot ongeveer 90 procent. Bijna de helft: van dat verlies was te wijten aan de lagere waarde van de beleggingen door de ingezakte beurskoersen. De andere helft De dekkingsgraad van het ABP is licht toegenomen, meldt het grootste pensioenfonds van Ne derland. Vorig jaar was de dek kingsgraad nog sterk gedaald. kredietpotje. Het positieve bedrijfs resultaat sloeg door de toevoeging om in nettoverlies. Over de hoog te ervan doet Van Lanschot geen mededelingen. „Dat is uit voor zorg. Blijkt het later mee te vallen, dan valt dat geld natuurlijk weer vrij", vertelt woordvoerder Etien- ne te Brake. Het is de vraag of de bank over het hele jaar een nettoverlies kan af wenden. Ook het tweede kwartaal lijkt verlies op te leveren, omdat Van Lanschot 30 tot 35 miljoen eu ro voor belastingen versneld moet afschrijven op zijn it-systeem en WG Van Lanschot Bankiers boekte over het eerste kwartaal van 2009 een nettoverlies. Dat komt mede doordat mensen hun le ning niet meer kunnen afbetalen. werd veroorzaakt door de daling van de marktrente, waardoor de toekomstige verplichtingen veel zwaarder wegen. Zoals veel andere pensioenfond sen moest het ABP eind maart een herstelplan indienen bij toezicht houder De Nederlandsche Bank. Het plan voorziet in een verho ging van de pensioenpremies en het bevriezen van de pensioenuit keringen. De pensioenen worden niet verhoogd met de inflatie, tot dat de dekkingsgraad weer tenmin ste 105 procent bedraagt. Het ABP denkt daar bijna vijf jaar voor no dig te hebben. Volgens de laatste cijfers is de dek kingsgraad in dè eerste vier maan den van 2009 gestegen van 90 naar 91 procent - de reserves van het ABP stegen in die periode van 173 miljard euro naar 175 miljard. De lange termijnverplichtingen daalden in dezelfde periode van 193 miljard euro naar 191 miljard euro. Volgens het ABP is de situatie de afgelopen tien dagen nog verder verbeterd door de stijgende rente en de eveneens fors gestegen beurs koersen. In navolging van diverse andere grote pensioenfondsen zou de dekkingsgraad inmiddels al weer ergens tussen de 95 en de 100 procent liggen. ook nog eens een voorziening van zes miljoen euro neemt op de kos ten voor de reorganisatie. Bij die operatie gaan 150 arbeidsplaatsen verloren. Van Lanschot constateert in het kwartaalbericht dat de nieuwe kre dieten, die tot nu toe in 2009 wer den verstrekt, hogere marges ople veren. De marges worden echter teniet gedaan door de hoge rentes op spaarrekeningen en zijn deposi to's. Ook de beheerprovisies, een be langrijke inkomstenbron voor Van Lanschot, zijn lager. Dat komt doordat de beleggers nog steeds te rughoudend zijn met effecten transacties. „Daar hebben we in het eerste kwartaal nog geen verbe tering in gezien", aldus woordvoer der Te Brake. Nieuwe cao voor schilders is rond AMSTERDAM - Werkgevers en werk nemers in de schilderssector zijn het eens over een nieuwe cao voor twee jaar, zo maakten ze gisteren bekend. Het akkoord voorziet in een loonstijging vanaf januari 2010 van 1,5 procent. Verder komt er 5 miljoen euro beschikbaar 'om de instroom van jongeren en het vak manschap op peil te houden'. On der de cao vallen ruim 25.000 werknemers en 3800 bedrijven. Fortis Bank Nederland haalt 2,5 miljard op AMSTERDAM - Fortis Bank Neder land heeft 2,5 miljard euro opge haald met een obligatie onder staatsgarantie. De lening met een looptijd van vijf jaar werd ge plaatst bij institutionele beleggers. Dat maakte de genationaliseerde bank gisteren bekend. Volgens For tis was al binnen enkele uren spra ke van overintekening op de le ning die door de staat wordt terug betaald, als Fortis dat niet kan. 'Groen energielabel gunstig voor prijs huis' ROTTERDAM - Kopers zijn bereid meer te betalen voor woningen met een groen energielabel. Dat blijkt uit onderzoek van de Rotter dam School of Management en de Universiteit Maastricht, dat giste ren is gepubliceerd. Gemiddeld be talen kopers 3,4 procent meer voor een woning met een groen energielabel, zo blijkt uit een analy se van ruim 100.000 woningtrans acties in 2008. Duitse staal- en ijzerproductie keldert WIESBADEN - De productie van staal en ijzer in Duitsland is in april het sterkst gedaald sinds de Duitse eenwording in 1990. De productie van ruw staal en onbe werkt ijzer kelderde met meer dan 50 procent vergeleken met een jaar eerder. Dat maakte het federale bu reau voor de statistiek gisteren be kend. In maart ging de productie van staal en ijzer ook al met onge veer de helft omlaag op jaarbasis. Directeur Easyjet: Schiphol blijft duurste AMSTERDAM - Schiphol blijft de duurste luchthaven van Europa, ondanks de afschaffing van de vliegtaks per 1 juni. Dat zei Cor Vrieswijk, directeur van luchtvaart maatschappij Easyjet, gisteren in dagblad Spits. Dat komt volgens hem onder meer door het superdi vidend dat Schiphol moet betalen aan zijn aandeelhouders: de staat, de gemeenten Amsterdam en Rot terdam en Aéroports de Paris. Dochtermaatschappij BAM schrapt 50 banen NIEUWEGEIN - AM Vastgoedontwik- keling, een werkmaatschappij van bouwbedrijf BAM, schrapt vijftig banen. De projectontwikkelaar moet door de crisis kosten bespa ren, maakte AM gisteren bekend. De banen verdwijnen door het centraliseren van functies als finan ciën, marketing en juridische za ken. Die taken zijn nu bij regiona le vestigingen ondergebracht. WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11