HWP promoveert geruisloos Souburg grijpt naast titel Van der Lijke maakt indruk in Vredeskoers Van Dam kampioen driebanden PZC Maandag 11 mei 2009 39 Sasse schakers keren terug in meesterklasse na winst op Eindhoven. door Peter van Kouteren SLUISKIL - De champagne ontbrak en er waren geen bloemen, geen spandoeken en geen boerenkar. De schakers van Het Witte Paard zetten in eigen huis ten koste van Eindhoven met een zege (6,5-3,5) de kroon op een sterk seizoen, en vierden de titel en promotie naar de meesterklasse zoals het in het schaakwereldje hoort: geruisloos. Niettemin waagde het grootste deel van het succesvolle Sasse tien tal zich na afloop aan een biertje en werd de felbegeerde terugkeer op het hoogste niveau met een etentje gevierd. Tom Piceu, die een sterk seizoen kende, sprak van een nieuwe uitda ging. „Het is interessanter om lan ge verplaatsingen vanuit Brugge te maken als je in de meesterklasse speelt", vertelde hij nadat hij als eerste zijn partij had gewonnen en daarmee HWP op voorsprong had gezet. Thibaut Maenhout (19), die aan het eerste bord voor de twee de winstpartij zorgde, zei zich eveneens op krachtmetingen op het hoogste niveau te verheugen. Steven Geirnaert, aan het tweede bord met winst goed voor een 4-2-tussenstand, was in dat op zicht een dissonant. „Ik speel lie ver in de eerste klasse", liet hij zich buiten temidden van een paar rokers ontvallen. „Het ver schil met de meesterklasse is enorm groot. Niet één, maar wel Zeeuw wordt tiende in vijfdaagse koers in Tsjechië. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Wielrenner Nick van der Lijke is gisteren tiende ge worden in het eindklassement van de Vredeskoers. De zeventienjarige Middelburger had bij de junioren- vijfdaagse in Tsjechië 1 minuut en 45 seconden achterstand op de Poolse winnaar Lukasz Wisniow- ski. Van der Lijke, die recentelijk de Omloop van Borsele op zijn naam schreef, werd in de slotetappe naar Terezin, die ging over ito kilo meter, veertiende. In de. dagen er voor zat de Walchenaar ook steeds voorin. Zo werd hij zaterdag tien de tijdens een massasprint en fi nishte hij donderdag als zesde, eveneens tijdens een pelotons spurt. Tussendoor werd hij vrijdag nog 29e in een tijdrit over r2 ki lometer en 37e in een middagetap- pe. Van der Lijke was niet de beste Ne derlander in de Vredeskoers. Die eer moest hij laten aan Wilco Kel derman, die op 47 seconden derde werd. Mede door het goede rijden van de Zeeuw eindigde de Nederland se ploeg bovenaan in het ploegen- klassement, voor Rusland en Frankrijk. In totaal deden er twin tig landenploegen mee. twee klassen. Maar ach, het is ons al eens eerder gelukt om erin te blijven." De economische crisis zou volgens de Belg in het voordeel van HWP kunnen uitpakken. „In België zijn er in de hoogste klasse al twee teams gestopt omdat de sponsor is weggevallen. Dat kan in Neder land ook gebeuren. In de meester klasse spelen veel broodschakers. Ik kan me niet voorstellen dat die hun prijs omlaag doen. Dat zou me echt verbazen." Hans Groffen: „Degenen die bij ons aan de topborden zitten, heb- Bij HWP is er vreugde en twijfel over de promotie naar de mees terklasse. Steven Geirnaert en Hans Groffen onderschatten het hoge niveau zeker niet. ben steeds goede tegenstanders ge had. Maar volgend jaar spelen die stuk voor stuk tegen internationa le meesters. Hilversum speelt met negen grootmeesters, want dat is een zwaar gesponsord team. In de eerste klasse vallen de zwakkere spelers in het vierde uur om. Dat gaat wij volgend jaar meemaken. We zullen conditioneel goed moe ten zijn. Je moet veel meer reke nen. Dat kost energie. Als je fit bent, speel je een stuk makkelij ker." Groffen scoorde het vijfde punt en zette HWP daarmee met één been in de meesterklasse. In het restant van de laatste competitiewedstrijd werden verbeten duels uitgevo- chen. „Het was een moeilijke wed strijd", verzuchtte Hans Groffen. „De uitslag is wel iets geflateerd." Zeeuwse titelstrijd is goede generale repetitie voor Sassenaar. door Joop van den Oudenhoven KWADENDAMME - Het Zeeuws Kampioenschap driebanden klein is gewonnen door Jens van Dam van HGL/KOT '86 uit Sas van Gent. Tweede werd Jaap Hame- ling. Kimmo Pankow en Nico Pee- ters werden derde en vierde. Het ZK mocht dan heel wat geken de namen missen, het spektakel was er niet minder om. De aaneen schakeling van verrassende ont wikkelingen begon met de uitscha keling van titelverdediger Piet Koek uit Goes. Hij werd in de acht ste finales verslagen door Rinus Kramer, die eerder Alfred van den Dries had verrast en op weg was ook Jaap Hameling een loer te draaien. Die kon dat net voorko men. De nummer drie van vorig jaar, Tonny van Iwaarden, werd uit het toernooi gezet door Frans de Koek uit Rilland, die op zijn beurt onver wacht werd uitgeschakeld door Ni co Peeters. De thuisspeler sneuvel de pas in de halve finale tegen de latere kampioen. Ook Kimmo Pan kow bleef onverwacht lang in de strijd. Na een rustige maar wissel vallige aanloop elimineerde hij op ijzersterke wijze (1.154) Jean Paul de Kraker. Oncle Rinus Pankow, de enige Schouwenaar van importantie, had eerst de nodige moeite met Martin Sturm en verloor daarna van Jens van Dam. Na twee uitste kende sets leek Kimmo Pankow rechtstreeks de finale binnen te stappen, maar in de derde set kan telde de partij volledig in het voor deel van Jaap Hameling. In de finale werd het al snel 2-0 voor Van Dam. Hameling kwam in de derde set terug' maar het Zeeuws-Vlaamse talent deelde in de vierde set de beslissende dreun uit: 3-1. De kampioen na afloop: „Ik heb niet zo goed gespeeld als ik had ge wild. Alleen over de halve finale was ik echt tevreden. Ik hoop over twee weken tijdens het NK in Sas van Gent constanter te spelen." Schakers verliezen cruciale wedstrijd in Terneuzen: 6-2. door Roeland Alders MIDDELBURG - De schakers van Sou burg hebben het kampioenschap in de derde klasse van de landelij ke schaakcompetitie niet binnenge haald. Souburg was afhankelijk van het resultaat van Landau te gen Charlois Europoort (2-6), maar moest ook zelf winnen. Er werd echter kansloos verloren van Terneuzen. HWP Sas van Gent 2-WSC 5,5-2,5: Voor beide ploegen stond niets meer op het spel, zodat vrijuit gespeeld kon worden. Team leider Han Schut gaf het goede voorbeeld en greep snel de winst. Ondanks nederlagen van Maarten Rademakers en Marc Lacrosse kwa men de Sassenaren niet in de pro blemen. HWP eindigt dit seizoen als vierde in de tweede klasse. Terneuzen-Souburg 6-2: Waar Souburg vooraf dacht misschien nog een kleine kans te hebben op promotie, werd dit al vroeg in de wedstrijd een illusie. Collin Boel houwer verloor van Quinten Du- carmon en ook op de andere bor den zag het er voor de Souburgers niet echt rooskleurig uit. Terneuzen, onder leiding van Gos- se Kamminga, wist de gunstige stellingen te verzilveren en Sou burg moest tevreden zijn met twee bordpunten. Daarmee werd Souburg tweede in de-derde klas se. Terneuzen werd vijfde. Landau Axel-Charlois Euro poort 2-6: Er was maar één team het beste in de derde klasse en dat was Charlois Europoort uit Rotter dam, zo ondervond ook Landau. Zo moest Dennis van Vliet een ne derlaag incasseren tegen groot meester Petar Pop.ovic, maar Erik Bolleman baarde opzien door in ternationaal meester Eddy van Beers op remise te houden. Deson danks konden de Axelaren de Rot terdammers niet van het kam pioenschap afhouden. HWP Sas van Gent 3-Erasmus 6-2: Het derde team van Het Witte Paard was al veilig terwijl het Rot terdamse Erasmus al gedegradeerd was. De Sassenaren deden het pri ma. Frederic Verduijn, Walter To- noli en Eric van de Wynkele maak ten het verschil. Het derde team van Het Witte Paard werd zesde. De schakers van Het Witte Paard vieren hun kampioenschap en promotie ingetogen met een biertje. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81