Sichuan naar beton Italië stuurt immigranten weer terug Duizenden vluchten uit Swatvallei De mooiste foto's uit de hele wereld Veiligheid Zaventem onvoldoende Bloedbad in Sri Lanka www.pzc.nl/wereldfoto PZC Maandag 11 mei 2009 7 Alle huizen in de Noordstraat in Juyuan zijn vorig jaar door de aardbeving verwoest. De witte lijnen geven aan tot waar de nieuwe huizen gebouwd zullen worden. foto Remko Tanis/CPD caat mogelijk werden ingezet bij het ruimen van doden en puin, worden nu weer gebruikt waar ze voor bedoeld zijn: bouwen. Eind volgend jaar moet iedereen een huis hebben, is de eis van de presi dent in Peking. Tussen deze signa len van een nieuwe toekomst, over heerst bij veel overlevenden twij fel en wanhoop.Verder de bergen in, in Lon Chi, woont Fan You (36) met zijn familie in de ruïne van hun oude huis. Op de paar muren die na de beving nog deels overeind stonden, hebben ze hou ten palen gezet. Daarover heen is zeil gespannen: hun nieuwe dak. „De overheid wil dit binnenkort slopen", vertelt Fan. „Ze vrezen ge zichtsverlies als buitenstaanders hier komen en zien dat er in Sichuan een jaar na de beving nog steeds mensen zo leven als wij." Ook voor hem is de toekomst vol strekt ongewis. De familie heeft geen werk. Eten komt van het klei ne stuk land naast hun ruïne. Net als iedereen kregen ze de eer ste maanden nog geld van de over heid. De geldkraan is inmiddels dichtgedraaid. Wie nu nog geld no dig heeft om zijn huis te herbou wen, moet met de bank gaan pra ten. Verderop in Juyuan wordt gehan deld, gespeeld en, natuurlijk, ge bouwd. Maar in het hart van het dorp heerst de stilte van een kerk hof Het puin van een ingestorte school en de lichamen van de hon derden scholieren die er onder be dolven raakten, zijn geruimd. Hier heerst ook de onnatuurlijke stilte die de autoriteiten hebben opgelegd aan de achtergebleven ouders. Ze mogen niet praten over hun woede. De school is ingestort, terwijl de gebouwen erom heen al leen scheuren opliepen tijdens de beving. Vorige week maakte de overheid bekend dat er 5335 scholieren zou den zijn omgekomen. Onafhanke lijke schattingen variëren van ze ven- tot tienduizend. Er-mag niet over worden gepraat. Vreemdelin gen worden hier direct omsingeld door de politie, zodat de inwoners van Juyuan het wel uit hun hoofd laten om iets te zeggen. Lega-minister Maroni negeert internationale protesten. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Ondanks protesten van de Verenigde Naties, Artsen zonder Grenzen en het Vaticaan, heeft de Italiaanse marine gisteren weer bootvluchtelingen onderschept in internationale wateren en terugge bracht naar Libië. Dit keer ging het om 240 mensen. Ze zitten nu in een detentiecentrum in TWe- scha, 35 kilometer van Tripoli. Minister van Binnenlandse Zaken Roberto Maroni (Lega Nord), die van de strijd tegen illegale immi granten zijn hoofdtaak maakte, spreekt van een enorm succes. Hij zegt dat de terugkeeroperaties vooral dienen om smokkelbendes aan te pakken. Hij 'daagt iedereen uit te bewijzen dat Italië de inter nationale regels overtreedt'. Maroni's voorganger en oud-pre mier Giuliano Amato, heeft met dat laatste geen moeite: „Als immi granten zich op een Italiaans schip bevinden en dus op Italiaanse Italië heeft gisteren weer boot- vluchtelingen onderschept en teruggebracht naar Libië. Er is internationaal veel weerstand tegen deze acties. grond, hebben wij volgens de grondwet en internationale afspra ken de plicht te verifiëren of er asielzoekers bij zitten." Dit is ook- het standpunt van de VN, die on derstrepen dat de veiligheid van de immigranten in het geding is in de detentiekampen. Deze positie heeft geleid tot grote irritatie bij de Libische autoritei ten, die meewerken aan het Itali aanse initiatief op basis van een uitgebreid bilateraal akkoord dat voorziet in Italiaanse hulp ter waarde van vijf miljard in 25 jaar. Afgelopen donderdag nam Libië voor het eerst vluchtelingen terug. Tienduizenden veelal Afrikaanse vluchtelingen proberen jaarlijks vanuit Libië Europa binnen te ko men. De immigrantenkwestie verdeelt de Italiaanse politiek tot op het bot. „Het is walgelijk drama's van personen te gebruiken en in te spe len op angst voor immigranten al leen omdat er verkiezingen voor de deur staan", zei oppositieleider Dario Franceschini. Volgens hem dienen de operaties om de aan dacht af te leiden van de economi sche crisis en de echtelijke proble men van premier Silvio Berlusco ni. De laatste zei zaterdag het hele maal eens te zijn met zijn Lega-mi- nister en voegde er aan toe dat hij Italië niet ziet als een multicultu reel land. BRUSSEL - De veiligheid van lucht haven Zaventem bij Brussel ram- #melt. De controle op (hand)baga- ge is laks en personeel kan rondlo pen op plekken waar het niets te zoeken heeft. Hierdoor kunnen mensen met slechte bedoelingen makkelijk hun slag slaan. Dat con cluderen Belgische en Europese deskundigen, die onafhankelijk van elkaar onderzoek verrichtten. Staatssecretaris voor Mobiliteit Etienne Schouppe wil dat dé lucht haven maatregelen neemt. COLOMBO - Een arts van een nood ziekenhuis in de oorlogszone in het noordoosten van Sri Lanka heeft gisteren de dood gemeld van 378 burgers bij artilleriebeschietin gen van het leger. Er zouden 1.122 gewonden zijn gevallen. Het leger ontkent dat het zware wapens te gen de Tamil Tijgers inzet. De arts, V. Shanmugarajah, zei dat er waarschijnlijk nog veel meer do den zijn gevallen bij de aanval, maar dat zij ter plekke zijn begra ven. Het is de bedoeling dat doden naar het noodziekenhuis worden gebracht, maar de situatie is zo chaotisch dat aan die richtlijn niet altijd gevolg wordt gegeven. Shan mugarajah noemde de toestand in het ziekenhuis, dat kampt met een enorm personeelstekort nijpend. Volgens de website van de Tamil Tijgers, TamilNet, moet worden ge vreesd voor ruim tweeduizend do den. Er bevinden zich naar schat ting vijftigduizend Tamilburgers in de oorlogszone. ISLAMABAD - Duizenden burgers zijn gisteren vertrokken uit de Swatvallei in het noordwesten van Pakistan. Ze gaven gehoor aan de oproep van de autoriteiten om te vluchten. Pakistan hief het uit gaansverbod zaterdag tussen 06.00 uur en 13.00 uur op om inwoners de kans te geven het gebied te ver laten. Tienduizenden mensen zit ten vast in de regio, waar het Paki staanse leger sinds vorige week strijd levert met de Taliban. Gisteren kwam een ware uittocht op gang. Wie geluk had kon een plaatsje in een lijnbus bemachti gen. Anderen beschikten over een ezel die huisraad kon dragen. Maar de meesten moesten lopen met al les wat ze maar konden dragen. 200.000 Mensen zijn op de vlucht en de Verenigde Naties verwach ten dat er nog 300.000 volgen. Waarnemers vermoeden dat de tij delijke opheffing van het uitgaans verbod wijst op een verheviging van de gevechten. In de Swatvallei en omringende ge bieden zijn ongeveer 15.000 mili tairen gestationeerd. Het is de be doeling dat zij de daar aanwezige vier- a vijfduizend radicaalislamiti- sche Talibanstrijders elimineren. Het leger zei gisteren in een tijds bestek van 24 uur 180 tot 200 op standelingen te hebben gedood in het gebied. Door de hevige gevech ten en het uitvallen van telefoon verbindingen is het moeilijk infor matie te verifiëren, aldus lokale journalisten. De Pakistaanse regering onderte kende in februari een vredesover eenkomst met de Taliban in de Swatvallei. Pakistan stond streng- islamitische wetgeving toe in het gebied. In ruil moesten de islamis- ten hun terreur tegen tegenstan ders staken, maar dat deden zij niet. Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl BNfflDeStem PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7