Sympathie voor koningin na aanslag gegroeid 30 april School gedenkt bij aanslag gedode lerares Graffiti Hoge bloeddruk blijkt erfelijk te zijn ft 1 1 I 1. 1 W Jomanda niet naar rechtszaak Gratis toestel uit de BuffelCollectie bij de BedrijfsBundel van KPN. PZC Maandag 11 mei 2009 5 J -■>*y foto Maarten Sprangh te hangen. Anouk zou na de aan slag graag naar school zijn gegaan, maar ze had vakantie. „Dan kon ik er met de kinderen uit de klas over praten." Kerkelijk jongerenwerker Nienke van der Scheer hielp gisteren Apeldoornse jongeren Koninginne dag verwerken. De bijeenkomst draaide vooral om praten. „Voor jongeren is het belangrijk hun ver haal zo vaak ze willen kwijt te kun nen. Dat kon hier", zei Nienke. De zeven jongeren die bij elkaar kwa men, waren allen ooggetuigen van de aanslag omdat ze er zelf bij wa ren of omdat ze het zagen gebeu ren op televisie. Iets meer dan 3 miljoen Nederlan ders hebben vrijdagavond de tele visieuitzending van de herden kingsbijeenkomst in Apeldoorn be keken. Dat blijkt uit gegevens van de Stichting Kijk Onderzoek. Beatrix mengt zich onder mensen bij kunstmanifestatie. den haag - De waardering voor ko ningin Beatrix is na de aanslag op Koninginnedag toegenomen. Dat blijkt uit een peiling van Maurice de Hond, waarvan de resultaten gisteren bekend zijn gemaakt. Voor het drama vond 72 procent de vorstin sympathiek, na de aan slag groeide dat naar 81 procent. Ook vonden meer mensen (44 procent) dat de koningin dicht bij het volk staat dan ervoor (30 pro cent). Uit de peiling blijkt verder dat het aantal mensen dat Beatrix het liefst zo snel mogelijk afstand ziet doen van de troon, na Apeldoorn is afgenomen van 20 naar 14 pro cent. De Hond houdt elk jaar kort voor Koninginnedag een peiling. Dit jaar heeft hij dat vanwege de aan slag daarna herhaald. De koningin heeft zich eergisteren bij de opening van de kunstmani festatie Open Source Amsterdam in Amsterdam-Zuidoost weer als vanouds tussen de mensen bege ven. Zij bekeek een deel van de zes tien kunstwerken die in de open bare ruimte staan opgesteld langs een drie kilometer lange route. De koningin praatte onderweg met kunstenaars. Op sommige mo menten werd ze omringd door tientallen buurtbewoners. Die ap plaudisseerden voor haar en maak ten foto's. Een keer poseerde de ko ningin met enkele mensen. Eerder op de ochtend was er een programma met toespraken en op tredens. Toen de koningin daar ar riveerde, kreeg ze een staande ova tie. Tijdens het bezoek van de vorstin aan Amsterdam-Zuidoost was in het gebied rond de manifestatie een noodverordening van kracht. Die hield onder meer in dat de po litie bevoegd was om mensen te fouilleren. De sympathie voor de koningin is gegroeid na het drama op 30 april in Apeldoorn. Veel mensen vinden ook dat Beatrix dichter bij het volk staat dan voorheen. oisterwijk - Het 2College Duren- dael in Oisterwijk staat deze week stil bij het overlijden van lerares Engels Marij Pijnenburg. De vrouw bezweek vrijdagavond aan de verwondingen die ze had opge lopen bij de aanslag op Koningin nedag. Haar 14-jarige-dochter die ook op de school zit, raakte zwaargewond. Het meisje is in de nacht van vrij dag op zaterdag ontslagen uit het ziekenhuis, blijkt uit berichten op Zangeres Lisa wint talentenjacht X Factor wageningen - Lisa Hordijk uit Wa- geningen heeft zaterdag de finale gewonnen van de tv-talentenjacht X Factor. De 21-jarige zangeres krijgt een platencontract voor ten minste één album. Er komt al snel een videoclip uit en er ligt een reeks optredens en concerten in het verschiet. Lisa moest het in de finale opne men tegen de Rotterdamse Ra chel, nadat Jamal afviel. Ze kreeg de meeste stemmen van de kij kers. Lisa won de finale met haar vertolking van het lied Hallelujah van Leonard Cohen. Lisa, winnares X Factor. SIG SCHILDERSBEDRIJF VAN IWAARDEN ook voor het verwijderen van Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 Paard dood door botsing met auto hoogerheide - Een paard heeft za terdag de botsing met een auto in Hoogerheide niet overleefd. Het dier kon de wei uitlopen omdat onbekenden vermoedelijk het hek hadden opengezet. Een 22-jarige automobilist uit Krabbendijke zag het paard voor zich opdoemen in een bocht in de weg. Het paard be zweek ter plekke, de auto raakte to- tal-loss. Het hek van de wei was vorige week ook al opengezet. de site van de school. De instelling is zeer sterk betrokken bij de ge beurtenissen in Apeldoorn, omdat ook de vader van het gezin er werkt en de andere dochter daar vorig jaar slaagde. Eerder deze week was al besloten om het schoolfeest van komende week af te zeggen. De familie was op Ko ninginnedag in Apeldoorn voor de begeleiding van de gehandicapte le den van de Tilburgse drumband Prinses Juliana. groningen - Hoge bloeddruk blijkt een erfelijke oorzaak te heb ben. Wetenschappers van het Uni versitair Medisch Centrum Gronin gen (UMCG) hebben acht genen ontdekt die hiervoor verantwoor delijk zijn. Hiermee is een behan deling binnen bereik. Het UMCG werkte samen met 264 wetenschappers uit 93 onderzoeks centra in Europa en de Verenigde Staten. De resultaten worden gepu bliceerd in het wetenschappelijke blad Nature Genetics. Wereldwijd kampen ruim een mil jard mensen met hoge bloeddruk. Hoewel bekend is dat de bloed druk stijgt als mensen veel alcohol drinken, weinig bewegen, te zwaar zijn en veel zout eten, wordt ook al jaren aangenomen dat hoge bloeddruk erfelijk is. Blijkbaar lo pen mensen met een bepaalde ge netische code meer risico. De on derzoekers vergeleken 2,5 miljoen genetische variaties van 35.000 mensen met een Europese achter grond met elkaar. Dit leverde acht genetische variaties op en die zijn weer gecheckt bij 90.000 blanke Europeanen en twaalfduizend Aziatische mensen. Het UMCG heeft ruim zevenduizend van deze mensen onderzocht. De acht varia ties kunnen bepalen of iemand een hartinfarct of beroerte krijgt. Bovendien helpt het wetenschap pers te begrijpen hoe hoge bloed druk werkt. Zo komt ook een ge neesmiddel een stapje dichterbij. utrecht - Jomanda komt vandaag niet naar de zitting waar zij te rechtstaat in de zaak om de in 2001 aan borstkanker overleden ac trice en presentatrice Sylvia Mille- cam. „Het tijdstip geeft cliënte zor gen", maakte haar advocaat Luc Be- nistant eergisteren bekend. De advocaat stelt dat Jomanda geen angst voor de zitting heeft en bereid is op een andere datum te verschijnen. Volgens hem adviseer de Jomanda Pim Fortuyn twee we ken voor zijn dood een bodyguard te-nemen en waarschuwde ze in de weken voor Koninginnedag in Apeldoorn dat er grote problemen op die dag waren te verwachten. „Op dit moment speelt in haar be leving een soortgelijk probleem ko mende week, waardoor zij zich niet in staat acht te komen." Jomanda verblijft in Canada. Wan neer ze naar Nederland komt, is niet bekend. Het Openbaar Minis terie (OM) en de rechtbank in Am sterdam zijn al ingelicht. Samsung Ultra TOUCH Nokia E75 Met qwerty- toetsenbord De BedrijfsBundel van KPN. Eén tegoed voor mobiel bellen, sms, e-mail en internet. Vanaf €22,50 (excl. btw). Verkrijgbaar via kpn.com/bundel KPN Business Center Q^| Nokia 6220 Classic Met CPS en camera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5