Duizenden glasaaltjes klauteren ieder Een paling legt duizenden kilometers af 1'iWMiWilLT Rehro Anti-paniekles voor paard en ruiter lEKKER NAAR DE SPAANSE C0STA! 1 4 l Maandag 11 mei 2009 PZC S Het trekseizoen voor de glasaaltjes is volop bezig. Duizenden kleine palinkjes trekken het zoete water op. De aalgoten helpen de glasaaltjes een handje. door Melita Lanting De wind giert om het ge maal Prommelsuis bij Moriaanshoofd. Op de parkeerplaats staat de auto van Jan van Driel van water schap Zeeuwse Eilanden. Tijdens het trekseizoen is hij daar vrijwel dagelijks te vinden. Alleen op zon dag neemt hij even rust. Dankzij zijn enthousiasme en in spanningen vinden jaarlijks dui zenden glasaaltjes hun weg naar de polder om uit te groeien tot volwas sen palingen. Bij het gemaal is een nieuwe 'aal- goot' gebouwd. Een ingenieuze constructie om de jonge palinkjes de dijk over te helpen. „Dit is voor het eerste jaar dat we een nieuw systeem gebruiken", legt Van Driel uit. „Ik heb het helemaal zelf ont worpen. Het geeft de helft meer rendement dan het oude sys teem." Vorig jaar zijn bij de Prommelsuis 6879 glasaaltjes over de dijk ge klommen, nu zijn er al 10.000 jon ge palingen de poldersloten in ge zwommen en het seizoen is nog niet voorbij. Van Driel staat bij een grote zwar te houten box, halverwege de glooiing van de dijk. Dat is het hart van de nieuwe installatie. Daar vallen de aaltjes, na een klim van zeker 20 meter, in een emmer. Ze zijn dan omhoog geklauterd via een roestvrijstalen goot waarin ko kosmatten liggen. De aaltjes heb ben daarin voldoende grip om om hoog te klimmen, al kunnen ze ook prima langs stenen of door het gras naar boven. „De aaltjes worden gelokt met zoet water", zegt Van Driel. „Ze reageren op de smaak of de geur van het zoete wa ter. Dat water pompen we door een slang waar gaatjes inzitten." Die gaatjes hebben een tweeledig doel. Ten eerste is het dan onmoge lijk om de boel te saboteren want mer. Een voor een tilt hij de mat ten op. „Nu moet je goed kijken. Misschien zitten hier nog aaltjes "tussen." Dat is niet het geval. In de emmer ligt wel een klein hoopje. De diertjes zijn flinterdun en een centimeter of acht lang. „Toch zijn het ongeveer honderd exemplaren", schat Van Driel. Als er niet teveel glasaal in de em mer zit worden ze nog per stuk ge teld. Zijn de hoeveelheden groter dan wordt geteld met hulp van een maatbeker. Op sommige dagen kruipen wel duizend aaltjes per dag naar het zoete water. „Met opkomende maan is de vangst beter", zegt Van Driel. „Het seizoen is dit jaar heel kort. Op vier april kwamen de eer ste aaltjes pas en het loopt nu al weer wat af, al kunnen we nog een paar goede weken krijgen." Het korte seizoen heeft waarschijn lijk te maken met 'Glasaaltjes reageren op de smaak of de geur van het ko"de P°lder" v r water door de lan- net ZOete water. Jan van Driel, waterschap Zeeuwse Eilanden ge winter en daar na de snelle opwar- als een grapjas de slang afsluit door er een tennisbal in te duwen is de pomp kapot. Het tweede doel is dat op deze manier de lok- stroom veel beter verspreid wordt in het zeewater. Bij laag water spuit de slang als een fontein maar als het hoog wa ter is, stroomt er een bredere lok- stroom de zee in. Van Driel opent de zwarte kist. Daarin, aan het einde van de goot, hangen de matten boven een em- ming. Want niet alleen de maan stand is van invloed, ook de tem peratuur van het polderwater speelt een belangrijke rol. Als het water een graad of tien is, dan zijn de omstandigheden ideaal. De glasaaltjes die in de emmer kronkelen doen hun naam geen eer meer aan. Ze kleuren inmid dels wat bruin, de kleur die ze krij gen als ze groter worden. De ge vangen aal wordt op verschillende plekken in de polder uitgezet. De aal of paling legt tijdens zijn leven enorme afstan den af Larven komen met de golfstroom mee zwemmen van uit de Sargassozee naar Europa. Een tocht van zo'n 5000 kilome ter. Intussen groeien de larven uit tot glasalen. Tegen de tijd dat ze in Europa zijn, zijn de beestjes in hun tweede levensjaar en trekken ze de binnenwateren op. Vroeger ging dat gemakkelijk via de uitwateringssluizen omdat de sluisdeuren altijd iets kieren. Na de komst van de gemalen gaat dat niet meer. De palingstand in het binnenwater holde achteruit, en waterschap Zeeuwse Eilanden heeft in 1994 samen met de provin cie de eerste aalgoot aangelegd bij Moriaanshoofd. Deze techniek is langzaam maar zeker steeds verbe terd en het is de verwachting dat het type goot wat nu bij Moriaans hoofd ligt, volgend jaar ook in Ou- werkerk wordt gebruikt. Bij Moriaanshoofd komt in 2011 waarschijnlijk een vistrap. Want de paling moet niet alleen de dijk over om naar binnen te komen, in het twaalfde levensjaar trekt de pa ling weer naar zee. Dan begint de vis aan de tocht terug naar de Sar gassozee om te paaien. Dan is het gemaal opnieuw een vrijwel niet te overleven barrière. De paling moet andere wegen zoeken om naar de zee te komen en kruipt soms gewoon door het gras de dijk over. Om de söort in stand te kunnen houden, moet de volwas sen paling ook een handje gehol pen worden. In Zeeland zijn vier aalgoten. Bij Moriaanshoofd, bij Ouwerkerk, bij Hoedekenskerke en bij Kattendij- ke. Dit seizoen is de goot bij Mo riaanshoofd het meest succesvol. Daar zijn tot nu toe 9500 aaltjes ge vangen. Bij Ouwerkerk is de score 3000 aaltjes, bij Kattendijke 285 (daar is» iets mis met de construc tie) en de goot bij Hoedekenskerke werkt momenteel niet. De glasaaltjes zijn al bruin aan het kleuren. foto Ronald den Dekker GscechtsDeurwaardersKantoor j Zeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaar der B.J. Meijering d.d. 06 mei 2009 blijkt, dat t.v.v. ING Bank N.V., gevestigd te Amsterdam, aan SILVIA FLOHIL, geboren op 12 maart 1977, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is bete kend een exploot waarin ondermeer de openbare verkoop van de daarin genoemde onroerende zaak wordt aan gezegd. Van dit exploot kan S. Flohil een afschrift krijgen op één van onder staande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 RENESSE - Door een gordijn van plastic linten, over plastic lopen of kijken naar een bak waar ineens een 'monster' uit komt. De meeste paarden raken daarvan in de stress. Bij manege Grol in Renesse werden afgelopen week end 'paniekcursussen' gegeven zodat de dieren minder snel schrikken als ze buiten een onverwachte situatie tegenkomen. foto Ronald den Dekker Aaltjes worden opgevangen in emmeren binnendijks uitgezet rooster erop sijpelt zoetwater De aalgoot loopt naar een opvangbak. Onder de goot staat een emmer zo dat de aaltjes daarin vallen. foto Ronald den Dekker Paling zwemt de dijk op De jonge aaltjes leggen een flinke klim af bij een aalgoot, maar hoeven bij Moriaanshoofd niet de hele dijk over. Aalgoten in Zeeland 8 Moriaanshoofd Ouwerkerk kattendijke Hoedekenskerke Houten bak m Kokosnetten waardoor P aaltjes makkelijker omhoog kunnen komen Aaltjes in zout water Zoetwaterstroom lokt aaltjes goot in Dijklichaam 8 dagen al vanaf... Voor meer informatie, prijzen per data en andere reisduur, kijk op: www.rekro.nl of bel 010-4142233 Rekro heeft weer heerlijke vliegvakanties voor u naar de Costa Brava U heeft de keus uit: Blanes Hotel Pi Mar Malgrat de Mar Hotel Reymar Reymar Playa Malgrat de Mar Hotel Riviera Calella Hotel Internacional Alle hotels zijn voorzien van vele faciliteiten. Vertrek: 12-16-19 en 23 mei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42