lopend vuurtje door Cadzand Nieuwe koningen bij schieting staande wip De goedkoopste autoverzekering BenZeker van Nederland? Mijnwerkerslamp met brandende wereldvredesvlam staat in Knokke Natuur- en milieumarkt Axel voorziet in een behoefte Zeskamp in teken jubileum z PZC Maandag 11 mei 2009 1 5 'Ik hoop dat de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar een belangrijke stap zijn op weg naar het vredesproces in Sluis. Van gemeenschapszin is nu niet echt sprake' wethouder Maria ie R0y 'Wij zijn een actieve club. Houden het hele jaar heel wat activiteiten waaronder het scholenproject waar al veel basisscholen aan hebben meegedaan' Josephine Groenhagen, werkgroep wereldvredesvlam Kinderen tekenen vredeswensen op de stoep en zestig mensen wandelen voor de vrede. Cadzand viert het 5-jarig bestaan van de wereldvredesvlam. door Frank van Cooten De wereldvredesvlam bij de kerk in Cadzand be staat vijf jaar. En het is de maand van de vrij heid. Reden voor de Stichting We reldvredesvlam om afgelopen za terdag met een aantal activiteiten aandacht te vragen voor vrede en vrijheid. „Er rust een zegen op", constateert Anneke van Iwaarden tevreden. Zij is secretaris van de werkgroep wereldvredesvlam Cadzand. „Het is immers prachtig weer. Een mooi moment stil te staan bij vre de bij jezelf en om je heen." Een aantal kinderen maakt met stoepkrijt tekeningen die als een lint naar de vlam leiden, lurrian (11) en Marit (ook 11) tekenen on der meer een zon en sterren. „Wij tekenen voor de vrede", zegt Jur- rian wijs. „En het is natuurlijk leuk om te doen." Wat is vrede voor Marit. „Dat er geen oorlog is en dat er niet op die ren wordt gejaagd." Bij de ingang van lunchcafé De He melse Vrede staan bussen vol met krijt. Aan materiaal geen gebrek. Aan inspiratie ook niet. Een klein uurtje later is de stoep bontge kleurd. Josephine Groen hagen is ook lid van de werkgroep. De vlam in Cad zand is geen waak- vlammetje, benadrukte ze. „Wij zijn als werkgroep heel actief en houden gedurende het hele jaar verschillende activiteiten om zon der belerend te zijn de boodschap van de vlam over te brengen." Die boodschap komt in ieder geval over bij Maria le Roy, afgelopen weekeinde wethouder van dienst. Het was een druk programma voor haar. Ze verschijnt eerst zater dagmorgen bij de aftrap van de Zeeuwse fietsdag op het veerplein van Breskens, waar gedeputeerde Toine Poppelaars aankondigt dat de provincie inzet op verbetering van het imago om Zeeland als fiets land op te vijzelen, vervolgens bij het 'vredesdorp' Cadzand om dan ook nog even een aantal molens te bezoeken. Het is immers ook mo lendag. Verbondenheid tussen mensen is voor wethouder Le Roy een be langrijke boodschap van de vlam. „Er is momenteel niet echt sprake 'Vrede is voor mij dat er geen oorlog is niet op dieren wordt gejaagd. van gemeenschapszin in onze streek", wijst ze op het voortduren- dee gekissebis in de Sluise politiek en daarbuiten. „We staan voor het algemene belang en dat wordt jam mer genoeg nog lang niet door ie dereen begrepen. Er moet echt sprake zijn van gemeenschapszin om onze gemeente weer gezond tte maken. Ik hoop dat de gemeen teraadsverkiezingen volgend jaar een belangrijke stap zijn in het vre desproces van de gemeente Sluis." Een praatsessie in De Hemelse Vre de, waar een aantal vredeskamers zijn ingericht, zou een stap voor de raadsleden kunnen zijn, denkt de wethouder hardop. Zo'n zestig wandelaars lopen rond 16.00 uur een vredeswandeling vanaf het haventje in Cad- zand-Bad naar de kerk in het dorp. Iedere wandelaar krijgt een 'lo pend vuurtje'. Twee waxinelicht jes waarvan de lont eerder is aange stoken met het en dat er vuur van de vre- desvlam. Marit (11) De wandelaars krijgen ook een opdracht mee. Denk tijdens de wandeling aan een gebeurtenis of land waarop de persoonlijke vre deswens van toepassing is. Deze wens kwam vervolgens aan de vredesboom bij de vlam te han gen. Paul van Kessel van de werkgroep sprak in de kerk een woordje en een gospelkoor bracht het publiek in hogere sferen. De 'World Peace Flame' is tien jaar geleden voor het eerst ontstoken in een mo nument in Wales. In Cadzand is dit jaar de viering van het vijfjarig jubileum van de wereldvredesvlam. De datum 9 mei 2004 was de kroon op het werk van vele inwoners, verenigin gen en organisaties in het dorp. De vlam brandt sinds die dag in een monument bij de kerk als sym bool voor ieders verlangen naar vrede. Rondom de boom bij het monument zijn tientallen vredes wensen bevestigd van mensen die de vlam ooit hebben bezocht. De werkgroep hield sinds 9 mei di verse activiteiten rondom vrede, waaronder het 'scholenproject'. Schoolkinderen van basisscholen in West-Zeeuws-Vlaanderen en West-Vlaand eren zorgen beurte lings voor een mijnwerkerslamp waarin de wereldvredesvlam brandt. De mijnwerkerslamp staat momenteel in Knokke. Vrede, vrijheid, respect, pesten en lief zijn voor elkaar worden op school behandeld, er worden ge dichten geschreven en tekeningen gemaakt. Inmiddels is het boekje 'Een lint geweven van vredeslicht' verschenen, waarin hun gedichten zijn gebundeld. In lunchcafé De Hemelse Vrede aan de Mariastraat in Cadzand is sinds vorig jaar het inloopcentrum wereldvredesvlam gevestigd. Hier is informatie verkrijgbaar over de vlam en de boodschap die de vlam overbrengt. Een lespakket over de wereldvre desvlam is in voorbereiding voor alle basisscholen in ons land. Le den van de Cadzandse werkgroep hebben hun medewerking ver leend aan het lespakket. In Cadzand werd zaterdag stilgestaan bij het 5-jarig bestaan van de vredes- vlam bij de kerk. foto's Peter Nicolai AXEL - Karei Leefting van Natuur&Zo constateert dat de zorg om het milieu toch wel leeft onder Zeeuws-Vlamingen. Veel mensen lieten zich zaterdag infor meren tijdens de inmiddels tradi tionele Natuur en Milieumarkt op de Kleine Markt voor het stadhuis in Axel. Vijftien standhouders van diverse pluimage waren aanwezig. „Het weer zit gelukkig mee en dan zie je direct dat er een behoorlijke toe loop is. De belangstelling van de mensen is overweldigend", aldus organisator Leefting. Tijdens de markt gaf De Steltkluut uitleg over haar activiteiten en was ook Groei&.Bloei aanwezig. Het VW, de bijenvereniging, de We reldwinkel, Ravon en Vogelasiel De Mikke en enkele andere organi saties brachten hun activiteiten en produkten onder de aandacht. SINT-JANSTEEN - Schuttersverenigin gen spanden zaterdag de boog voor de jaarlijkse koningsschieting op de staande wip. Bij de Friezen uit Graauw schoot lohan Sorber de felbegeerde hoge vogel. Ronald Roels en Jos Heijens werden res pectievelijk eerste en tweede mi nister. Rudi Vlaeminck is de nieu we koning van St.Jan uit Sint-Jan steen. Hij haalde de titel na een spannende kamp met Sven Dan- kaert. Anouska van Dorsselaer pak te de titel eerste minister. De nieu we koning van Schuttersgilde St Sebastiaan te Zuiddorpe is Wim Scheele. Bij St. Sebastiaan uit Koe wacht schoot Jean Marie Vermei- ren de koningsvogel van de 28 me ter hoge staande wip. LAMSWAARDE - In het kader van de viering van 200 jaar parochie hield de voetbalvereniging SDO in Lamswaarde zaterdag een zes kamp. Acht teams van verenigingen uit het dorp streden op het sportveld om de hoogste eer. Naast hun ta lenten bij twee waterspelletjes, moesten de deelnemers laten zien dat ze kaas gegeten hadden van su- moworstelen. BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31