Politie wil minder X-beach voor kitesurfen Achterkant PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Politie belt de melder terug Zeeuwen vallen buiten de prijzen 2 Maandag 11 mei 2009 pzc WIM HOFMAN Meer en meer zijkanten van gebouwen lijken op achter kanten en achterkanten lijken op voorkanten en de voorkanten op de zijkanten en de bovenkanten lijken op onderkanten, zodat je op den duur denkt dat er geen voor kant of zijkant of achterkant meer bestaat. Er is een tijd ge weest dat zeker gebouwen die ertoe deden duidelijk een voor zijde hadden met een duidelijke voordeuF, zodat je wist waar je moest zijn om binnen te komen. Banken werden zo ge bouwd, kerken, stations, het hoofdpostkantoor. Men ging uit van een burgerlijke deftigheid en van een air van gezag. Om dat je deze houding nog wel mag hebben, maar niet duidelijk mag laten zien, hebben allerlei gebouwen een onduidelijk aan zien gekregen waardoor ze feite lijk een grote minachting voor wie dan ook tentoonspreiden. Soms kwam dat ook allemaal vanzelf, want er wordt niet al tijd nagedacht. Architecten hoeven minder over ontwerpen na te denken: ze hebben hun computer en catalogus met onderde len die ze kunnen bestellen en waarmee ze het gebouw dat ze willen kunnen laten assembleren. Veel zelf ontwerpen is er zel- den-bij. In de stad waar ik woon hebben ze daarbij extra pro blemen. Ooit was Vlissingen een vesting. Men heeft deze kost wat kost, goedschiks of kwaadschiks open willen breken en vernietigen. Nu heeft men door het bouwen van steeds hogere huizen en torens de hele stad zowat verdonkeremaand. Men bouwde en bouwt stelselmatig aan een reusachtige aaneenge sloten wand. Het is alsof men zich voor het kleine Vlissingen schaamt en het hooghartig de rug wil toekeren. De resterende bewoners van het oude stadje mogen nu vanuit de schaduw te gen achterkanten aankijken, al moet ik er bij zeggen: zijn de voorkanten van die gebouwen ook niet erg interessant. Of mis schien zijn die achterkanten wel als voorkanten bedoeld. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het is alsof men zich voor het kleine Vlissingen schaamt COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duivelanci Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66.25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indjen u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook' 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om r net persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Acht wijken in Zeeland krijgen binnenkort eigen agent terug. door Claudia Sondervan De Politie Zeeland zal het gebiedsgebonden werk versterken: de wijk agent komt terug. Dit jaar worden acht vacatures openge steld voor Zeeuwse wijken waar de behoefte aan een eigen agent het hoogst is. Welke wijken dat zijn is nog in discussie, zegt woord voerder Alwin Don, De acht mensen moeten wel ko men uit de huidige sterkte van het korps. De politie wil terug op straat, want afgelopen jaar is het onvoldoende gelukt om agenten op wegen en in wijken te krijgen, blijkt uit het jaarverslag over 2008. Drie maanden actievoeren over de cao begin 2008, de tijd die het neemt de vele vacatures in het korps te vullen en de ontregelende werking van een automatiserings systeem zorgden ervoor dat het korps bij lange na niet de aantal len boeven kon vangen die van het korps verwacht werden. Het doel om bij het gros van de woninginbraken ook sporenonder zoek te doen komt wel dichterbij. De afgelopen jaren werd enkel bij de zware inbraken, met veel buit en schade, sporenonderzoek ge daan, vertelt Don. „De laatste twin tig jaar is er technisch zo veel mo gelijk geworden met sporenonder zoek, dat er te veel werk kwam voor de technisch rechercheurs. We hebben nu zes forensische as sistenten opgeleid die volledig da dersporenonderzoek kunnen doen. Verdachten van inbraken zijn doorgaans niet spraakzaam, we konden ze vaak alleen koppe len aan een heterdaad. Veel inbra ken bleven onopgelost. Nu kun nen we meer inbraken in verband brengen met verdachten." In het werk met jongeren worden de doelstellingen wel ruimschoots gehaald: de Halt-zaken van jonge overtreders en de processen-ver- baal van verdachten van misdrij ven liggen op tijd bij het Open baar Ministerie. De politie heeft problemen met jeugdgroepen in kaart gebracht: er worden in Zee land één criminele jeugdgroep, zes tien hinderlijke jeugdgroepen (die overtredingen plegen) en zes over lastgevende jeugdgroepen gevolgd. Een Vlissingse aanpak blijkt erg succesvol: politie en algemeen maatschappelijk werk gaan bin nen een week na een melding van vervelend groepsgedrag bij de jon geren thuis met de ouders praten. „Van die jeugd zien we 70 procent niet meer terug", zegt Don. „Krij gen wij de indruk dat het niet vol doende is, dan melden we dat bij het meldpunt kindermishandeling of het VET-team." De politie wil komend jaar verder met een nieuw middel om effectie ver te werken in de Zeeuwse stra wy Politie Zeeland wil met snel op- treden tegen lastige jeugdgroe pen, meer agenten in de wijk en beter inzicht in de wijk effectie ver werken in de provincie. ten: de wijkscan. Afgelopen najaar zijn in Schouwen-Duiveland op proef buurtgegevens van de ge meente en informatie en 'straat kennis' van de politie gecombi neerd, om te zien hoe wijkproble- men te bestrijden en te voorko men zijn. Uiteindelijk moet heel Zeeland zo in kaart worden gebracht, maar het duurt even voor het korps ruimte heeft voor de tijdrovende wijkscan. Hulst heeft zich nog voor het einde van de proef als eer ste in de rij opgesteld: de gemeen te heeft al verzocht aan een scan onderworpen te worden. middelburg - De reactiesnelheid van de Politie Zeeland op meldin gen is redelijk in orde, blijkt uit het jaarverslag. 112-oproepen en meldingen worden op tijd beant woord en aangereden. Maar het te rugbellen van de melder om te ver tellen hoe het is gegaan, lukt nog niet. Slechts bij 15 tot 25 procent van de meldingen heeft de beller contact gehad met de agenten die er op uit trokken. Althans, dat blijkt uit de papieren, stelt woord voeder Alwin Don. De politie is dat terugbellen gaan doen om het vertrouwen van de burger te her winnen. Maar noteren dat er is te ruggebeld, blijkt omslachtig. „We denken dat er vaker is teruggebeld. Het is enkel niet opgeschreven." Vrijdag opening van legaal sportgebied bij de Roompot. door Raymond de Frel KAMPERLAND - Kitesurfers mogen vanaf vrijdag hun sport officieel beoefenen op X-beach, nabij re creatieterrein de Roompot op Noord-Beveland. De kitesurfplek aan de noordkant van het eiland werd al gedoogd. Het gebied is afgebakend, zodat ki tesurfers niet in het natuurgebied terechtkomen of met ander water verkeer in aanraking komen. Wethouder Piet de Putter van de gemeente Noord-Beveland en de Nederlandse Kitesurf Vereniging verrichten vrijdag de officiële ope ningshandeling. De laatstgenoem de diende een verzoek tot legalise ring in bij Noord-Beveland, de pro vincie Zeeland, Nationaal Park Oosterschelde en Rijkswaterstaat. X-beach is het eerste kitesurfge- bied in Nederland, dat een onthef fing heeft op het Binnenvaart Poli tie Reglement. breda - De twee Zeeuwse finalis ten in de landelijke PopSport fina le gisteravond in MEZZ in Breda, de bands Capital Sentimental uit Middelburg en Kids Never Lie uit Goes, zijn buiten de prijzen geval len. Winnaar van PopSport 2009 werd de groep Hunting the Robot uit Eindhoven. „Het is jammer, maar het was ge weldig om mee te doen", zegt Re ne Everts van Capital Sentimental. Beide bands waren volgens Everts tevreden over hun prestaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2