19 reizen Gastvrijheid op het jabikspaad :o: Scheeneweg Kerken op een terp, 'üleboerden' en reeën die op een afrastering lijken: het is slechts een kleine greep uit de bijzonderheden die Jan de Hoon zag op zijn wandeling over het 150 kilometer lange Jabikspaad. Van de route is ook een variant voor fietsers. u reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 9 mei 2009 Op de zeedijk kijk je uit over de Wadden zee, aan de horizon smelten water en lucht samen. Vogels vliegen in de lucht, op de dijk lo pen geschoren schapen met lam meren. De lente leeft volop. De eerste stappen zijn gezet op het Jabikspaad, dat de 'Groate Kerk' in St. Jacobiparochie als beginpunt heeft. Een monument van Henk Rusman tegenover de kerk symbo liseert het begin van een lange pel grimage naar Santiago de Compos- tela in Spanje. Via Zwarte Haan loop je buitendijks naar Nieuwe Bildtzijl. Mooi begin van de wandeling. Het pad gaat landin waarts en het landschap opent zich. ledereen die je tegenkomt, zegt goe dendag. Hier is maar één kwalificatie op zijn plaats: bijzondere gast vrijheid. Stiens loop je uit langs een oude spoor baan. Het pad leidt door kleine dorpjes zoals Brit- sum, Cornjum en Jel- sum. Landgoederen met namen als Martenastate en Dekemastate verwij zen naar de adel en voor aanstaande burgerij van vroeger tijden. De con touren van de stad Leeuwarden worden zichtbaar, maar het ge voel van het dorpsleven over heerst. De route voert langs de lacobijner- kerk die in 1245 werd gebouwd. Via Joutum, waarvan de kerk een karakteristiek zadeldak heeft, ben je weer terug op het platteland. In Jirnsum komen de wandel- en fietsroute van het Jabikspaad bij el kaar en gaat het verder als één pad. In Friens staat het kerkje nog hoog en fier op een terp. De hoge terp was opgeworpen aan de oostoever van de vroegere Middelzeeslenk die tot Jirnsum liep. Het grootste deel van de terp is afgegraven, zo als met veel Friese terpen het geval is. De aarde werd gebruikt als bo demverbeteraar voor de schrale grond. Langs het riviertje de Boorne en het buurtschap Oude Schouw kom je in Akkrum. Volgens de overleve ring sloeg Bonifatius hier aan de oever zijn tenten op. In het vrien delijke Akkrum weerspiegelen hui zen en woonboten in het water. Mensen zijn aan het werk om hun boten klaar te maken voor het St. Jacobiparochii Dokkum Jabikspaad 1 jjj^ Jabikspaad De 'üleboerden' sieren vaak de gevels van huizen en boerderijen. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBUm 'i Bij de Tsjonger in Mildam ligt de onzichtbare taalgrens: het Fries gaat over in het Stellingwerfs. Kampen Hasselt8 voorjaar. Een oude melkbus in het water doet dienst als nest voor wa tervogels. Je kijkt hier uit over weidse velden en komt uit in Alde- boarn. Dit dorp heeft zich de naam van de rivier toegeëigend. Op veel huizen en boerderijen in Friesland vind je een bord met twee zwanen op de punt van de ge vel, de zogenaamde 'üleboerden' (uilénborden). In Friesland moch ten de boeren zwanen houden in tegenstelling tot in andere landen. Zodoende werd de zwaan het sym bool van de Friese Vrijheid. In dit landschap loop je tussen wei landen met veel sloten en kreken. Boeren werken op het land, vogels fluiten, een zwaan kijkt op en een koppel eenden vliegt met veel la waai weg. Alsof ze gestoord wor den in hun paringsritueel. Bij het riviertje de Tjonger in Mildam pas seer je een taalgrens. Het Fries gaat over in het Stellingwerfs. Wolvega (streek van de wolven) is de hoofd plaats van de gemeente Weststel lingwerf, met een griffioen als wa pensymbool. Dit fabelachtige dier vind je terug in de wegwijzers voor het Jabikspaad in deze ge meente. Even buiten Wolvega ga je voor het laatst onder de A32 door. Deze verkeersader passeer je een aantal keren op het Jabikspaad. Het pad loopt verder langs het meertje Het Wijde en rivier de Linde. Je hoort hier alleen het geluid van watervo gels en het ruisen van de wind. Met het voetveer steek je de Linde over en kom je in Overijssel. Je volgt het Mallegat tot Oldemarkt, waar Friese kooplui vroeger boter en biggen verhandelden. Via het Langepad kom je bij het ka naal Steenwijk-Ossenzijl, waar Na tionaal Park Weerribben-Wieden begint. Dit typische landschap is ontstaan door de turfwinning. Het park is nu een paradijs voor water vogels. Het Jabikspaad loopt er doorheen. Op zaterdag is het druk op het water met roeiers en boten. Boeren zijn bezig met het oogsten van riet, dat in heel Nederland bij rietdekkers gewild is. Bij het plaats je Nederland, dit dorp lag in de zes- Zwolle Het Jabikspaad (150 kilometer) gaat van St. Jacobiparochie naar Hasselt en is zeer geschikt voor dagtochten of enkele dagen. Tot aan Jirnsum zijn er twee routes. Voor fietsers is er een aparte routebeschrijving. Op www. jabikspaad.nl is informatie over dit pad te vinden en is de gids voor deze wandel- en fietsroute te bestellen. De route is gemar keerd met een gele wolk op een blauwe ach tergrond. I Friesland en noord- Over ijssel zijn open en vlak. Zon, wind en re gen hebben vrij spel, er is weinig be schutting. De route gaat veelal over verhar de wegen. Stichting Wandelplatform-LAW ontwikkelt en beheert een net werk van langeafstandwandelpa- den en geeft gidsen uit. www.wandelnet.nl Stichting Vrienden op de Fiets wil het recreatief fietsen en wan delen bevorderen en zorgt er voor dat fietsers en wandelaars die meerdaagse tochten willen maken, overal onderdak kunnen vinden bij mensen thuis. www.vriendenopdefiets.nl Met het openbaar vervoer kun je prima van Leeuwarden in Sint Jacobiparochie komen en van Hasselt in Zwolle. www.92920v.nl Voor informatie om te overnach ten in Friesland en Overijssel: www.bedenbrochje.nl,www.be- leeffriesland.nl, www.kopvan- overijssel.nl, www.boerenbed.nl Hasselt, eind- of beginpunt van het Jabikspaad. tiende eeuw lager dan het omrin gende hoogveen, volg je een onver hard pad langs het water van de Roomsloot. De kerk in Blokzijl wordt al zichtbaar en met een bocht loop je dit Hanzestadje bin nen. In de zestiende eeuw was dit een belangrijke doorvoerhaven van turf naar Holland. In de vroege ochtend lijken reeën op een afrastering, maar als ze be wegen, worden hun contouren zichtbaar. Het is stil, geluid van vo gels overheerst en in de dorpen klinkt gezang uit de kerken. Vanaf Barsbeek gaat het pad over de dijk en volgt het Zwarte Water, dat je bij Genemuiden met de pont over steekt. De dijk volgt de grillige loop van dit riviertje, de kerktoren in Hasselt lonkt in de verte. Eind bestemming van het Jabikspaad, in een vriendelijk stukje Nederland. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97