Manchester meer dan voetbal 151 024-3650360 pZC Een logische keuze voor een stedentrip lijkt het in eerste instantie niet. Maar-Manchester, zo ondervond Fred Veldman, heeft wel degelijk veel faijzonders te biedei m reizen@wegener.nl 17 reizen lsssl Zaterdag 9 mei 2009 ~r; g *"7 „7.' v, V" In The Quays verrijst MediaCityUK, een mediastad met de BBC als belangrijkste bewoner. foto Fred Veldman Manchester? Wat moet jij in hemels naam in Manches ter? Is daar buiten topvoetbal nog wat anders te zien dan? Een redelijke vraag misschien, maar in een tijd dat stedentrips van een paar dagen helemaal in zijn, is een bezoek aan deze stad helemaal niet zo raar. Manchester is het kloppende cultu rele hart van het Verenigd Konink rijk en voldoet aan alle voorwaar den die nodig zijn voor een paar boeiende dagen weg van huis. De ontwikkeling van de belangrijk ste stad van noordwest Engeland is eigenlijk pas de laatste dertien jaar goed op de rails gezet. In 1996 liet de IRA in het hart van Manchester een autobom met 1.500 kilo spring stof ontploffen. Wonder boven wonder (een uur voor de aanslag was er een telefonische waarschu wing) werd niemand gedood, maar de schade was immens. Het was het uur van de waarheid. De autoriteiten kwamen tot de ontdek king dat de stad mede door de ver paupering in de laatste decennia van de vorige eeuw, een doelwit was geworden van terroristen. Na de teloorgang van de textielin dustrie had Manchester te weinig moeite gedaan er bovenop te ko men. De bakens werden rigoureus verzet/ het resultaat is een uiterst interessante stad, met een fraaie mix aan oude en nieuwe bouwwer ken. Waar je ook gaat of staat in de 'city', de tegenstelling tussen oude en nieuwe gebouwen is opvallend. Het nieuwgotische stadhuis spie gelt zich in een hoog kantoorge bouw met veel glas, het eerste spoorwegstation van het land wordt begeleid door een futuris tische concertgebouw, dat is ge bouwd op driehonderd enorme ve ren, die de trillingen van het ver keer moeten opvangen. Op de ach tergrond ligt als een soort 'land mark' een modern flatgebouw, met daarin.onder meer het Hil- ton-hotel en op de bovenste verdie ping het pent- house van de ont werper, compleet met olijfbomen in de daktuin. Het toppunt van de vernieuwing ligt een eindje buiten dë stad, in het vroegere havengebied The Quays. Hier verrijst MediaCityUK, het nieuwe hoofdkantoor van de BBC en een heuse 'mediastad'. Een digitale en creatieve communi ty die zijn weerga niet kent. In sep tember neemt de BBC hier de eer ste studio's in gebruik. In het kiel zog volgt een lange rij mediabedrij ven. Samen zullen ze Manchester als de nieuwe hoofdstad van de mediawereld op de kaart zetten. In deze omgeving is het Lowry Mu seum aan Pier Eight prima op zijn plaats. Het biedt onderdak aan kunst en entertainment en de ere galerij is natuurlijk voor L.S. Lowry (1887-1976), een van Engelands meest favoriete kunstenaars en een kind van de stad Manchester. Voor wie niets met kunst heeft: aan de overkant, op een steenworp af stand, ligt de Lowry Outlet Mall, een eldorado voor koopjesjagers. De geschiedenis van Manchester is verweven met de textielindustrie. Oudere Nederlanders kennen na tuurlijk nog de Manchesterse broek, gemaakt van de bekende rib- stof corduroy, die vanuit de textiel stad de hele wereld veroverde. Wie nog een beetje een idee wil krijgen hoe de (textiel)arbeiders hier vroe ger leefden, kan een bezoek breng en aan Hat Works in het voorstad je Stockport. Het is het enige hoe- denmuseum in Engeland. Stock- port was het centrum van de hoe- denindustrie. Het museum, met éen verzameling van vierhonderd hoeden uit de hele wereld, ademt een bijzondere sfeer. Die van voor bije glorie van stijlvol geklede da mes en heren met prachtige hoe den, maar ook die van arbeiders die onder mensonwaardige om standigheden hun werk moesten doen en die bij de fabricage van vilt vreselijke longziektes opliepen. Onderdeel van Hat Works is een nagebouwde fabriek, met zo'n twintig volledig gerestaureerde ma chines waarmee in de Victoriaanse tijd hoeden werden gemaakt. In Stockport is een bezoek aan het Staircase House ook zeker de moei te waard. Het gaat hier om een van de oudste huizen van Engeland, ge bouwd in 1460. In tien jaar tijd is het voor een bedrag van vier mil joen pond minutieus gerestau reerd. Het geeft een fascinerende kijk op het leven van 500 jaar gele den. Het Staircase House is een in trigerende doolhof van achttien vertrekken, ingericht als vroeger. De state-of-the-art audiogids zorgt er voor dat de bezoeker zich een beetje kan inleven in het vroegere leven van alledag. Al met al heeft Manchester, op het eerste oog misschien geen logische bestemming voor een korte vakan tie, meer te bieden dan voetbal al leen. Al is een bezoekje aan Old Trafford wel een must. De thuisba sis van Manchester United, dat op 27 mei in Rome de finale van de Champions League speelt, heeft een indrukwekkend museum. En er is niets op tegen één van de 200.000 bezoekers te zijn, die jaar lijks een kijkje komen nemen in dit imposante voetbalstadion. Een luchthaven 'om de hoek' die - dagelijks vluchten naar Manches ter aanbiedt, is Weeze (Nieder- rhein), vlak over de grens bij Nij megen. Luchtvaartmaatschappij Ryanair vliegt twee keer per dag naar de Noord-Engelse stad. De IRA-postbus bleef ongedeerd bij een bomaanslag in 1996. foto GPD Manchester De oudste (textiel)beurs van de wereld was gevestigd in Manchester. In het gebouw is nu onder meer een theater ondergebracht. foto Fred Veldman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95