Lancffiotef StahCe U bent van harte welkom! GTootzomerbuffet 19,90 p.p. m reizen@wegener.nl is reizen fgjl 024-3650360 PZC i Zaterdag 9 mei 2009 Nadat ik me door de straten heb ge worsteld en een kermisterrein ben overgestoken, kom ik op het kame- lenveld. Tot tegen de bergen die de vlakte omzomen, zie ik de silhouet ten van de schepen van de woes tijn: hoog op de poten, de koppen fier in de lucht en de bulten goed gevuld. De beesten zijn voor de ge legenheid extra versierd. Mooi bit in, glimmende neusringen en schil deringen op de harige flanken. Zo proberen de eigenaren ze extra aan trekkelijk te maken voor potentiële kopers. Toch gaat het niet om het uiterlijk van het beest, maar om de gezondheid. Als je van plan bent een kameel te kopen, is dat een van de absolute vereisten! Onder luid protest van de kameel worden de kaken van elkaar ge haald en de kiezen en tanden geïn specteerd. De kameel gromt, krijst en brult, maar de handelaren trek ken zich er niks van aan. Stoïcijns wordt het dier gecontroleerd. Ter wijl de handelaren vervolgens steg gelen over de prijs, is de kameel het voorval al weer vergeten en eet rustig uit een zak hooi. Midden op de vlakte heeft een ge zin een kampement opgezet, naast een aantal kamelen. Negen bontge kleurde dames met fraaie oor- en neusringen zitten bij elkaar op een kleed, terwijl de mannen met saf- fraankleurige tulbanden keuvelen onder het genot van een opium pijpje. Met handen en voeten ga ik een gesprek aan met een van de mannen. Ze komen uit het stadje Kota, een kleine 200 kilometer van Pushkar. Ieder jaar ondernemen ze de reis naar het festival. Te voet! Hier proberen ze hun volwassen beesten te verkopen en kopen ze jonge dieren in. Een cyclus die zich al jaren herhaalt, van generatie op generatie. Tussen de bontgekleur de dames ontdek ik de jongste telg uit het gezin. Zijn lot staat al vast. In de toekomst zal ook hij ieder jaar rond deze tijd op de stoffige vlakte te vinden zijn, met een oran je tulband op zijn hoofd. Na zeven dagen komt er een eind aan de echte, serieuze handel. Zo dra deze dagen voorbij zijn, hou den de meeste handelaren het voor gezien. Stilletjes verlaten ze het festivalterrein. Het kampement wordt opgebroken, de huifkar opge tuigd. Ze nemen nog een snelle, rei nigende duik in het meer voordat ze weer vertrekken voor de lange reis terug naar huis, de nieuw ver worven kamelen rustig volgend. Langzamerhand worden in Push kar de handelaren vervangen door festivalgangers. Want na het zaken doen is het tijd voor feest. Terwijl de laatste kamelen nog snel van ei genaar verwisselen, draaien kinde ren al rondjes in het reuzenrad en in de draaimolens. Volwassenen zijn meer op zoek naar de koopjes op de braderieachtige markt. Alles wordt er verhandeld, van kleding tot ijzerwaar, met natuurlijk een uitgebreide sectie lederwaar, van kamelenlederen schoenen en tas sen tot riemen. Jongetjes verkleed als de apengod Hanuman, slagenbezweerders met hun cobra's no worry sir, the poison is out") en vrouwen en meis jes in klederdracht stropen het ker misterrein af op zoek naar gewilli ge slachtoffers die ze voor veel roe pies op de foto willen zetten. Naast de kermis en bijbehorende braderie worden tijdens het festi val ook tal van competities afge werkt ter vermaak van de Rajastha- ni en de buitenlandse bezoekers. Er worden kamelenraces, wed foto's Alexander Reeuwijk strijdjes 'kamelenversieren' en 'ka- meeldansen' georganiseerd. Naast de exploitatie van de dieren wor den ook wedstrijden tussen men sen georganiseerd. Zo kun je kij ken naar een wedstrijd tussen Ra- jasthani-mannen die uitmaken wie het beste zijn tulband op kan zetten, kun je stemmen op de mooiste bruid uit de omgeving of kun je je eigen krachten tonen door deel te nemen aan een potje touwtrekken. Opvallend genoeg hebben de grote bedrijven hun weg naar het festi val nog niet gevonden. Gelukkig. Slechts één vrachtauto van een merk mineraalwater deelt flesjes uit en een lokaal telefoonbedrijf probeert nieuwe leden te werven. Voor het overgrote deel is het de lo kale middenstand die profiteert van de grote groepen mensen. Maar goed, uiteindelijk gaat het na tuurlijk niet om de handel en alle festiviteiten eromheen. Het is een grote opmaat voor waar het werke lijk om gaat in Pushkar: de rituele wassing in het heilige meer. De le gende gaat dat het meer ontstond nadat oppergod Brahma zijn tegen stander, de duivel Vajra Nabh, had verslagen met een lotusbloem. De blaadjes die van de bloem op de grond vielen, vormden terstond meertjes op aarde. Het meer waar Pushkar rond is gebouwd, geldt als belangrijkste. Langzaamaan wordt er naar een cli max toegewerkt, met de volle maan als heilig hoogtepunt. Zodra de maan zichtbaar is, komt er een eind aan de festiviteiten en is het tijd voor een rituele wassing in het meer. Zo kunnen de zonden wor den weggespoeld. Kleine scheepjes van gedroogde bladeren, met daar in êen kaarsje en oranje afrikaan- tjes, dansen op de golven die door de badende mensen worden ver oorzaakt. De kaarsjes lijken wel de weerspiegeling van de sterren aan de hemel. Voor wie na de rituele wassing en het kaarsje nog niet ontdaan is van alle zonden, verzorgt een priester van een van de tempels een defini tieve kwijtschelding van misstap pen, door gebeden op te zeggen. Er is, met meer dan vijftig ghats (trappen aan het water) en letter lijk honderden tempels, keuze ge noeg. De voormalige zondaar krijgt een rood bandje om de pols gewikkeld als teken van boetedoe ning. Het Pushkar-paspoort wordt het bandje genoemd. Zo kunnen de Rajasthani met een gerust hart, een ontlaste ziel en een gereinigd lichaam terug naar huis. Om over een jaar weer terug te keren... Boek hotels tijdig van tevoren. Al weken tot maanden voor het fes tival zitten ze vol. Kom enkele da gen voor de start van het festival naar Pushkar om de eigenlijke handel in kamelen te zien. Ga naar lokale toeristeninformatie- cent-rum voor een programma. Neem voldoende Gb aan harde schijven of klassieke fotorolletjes mee. Er is veel te fotograferen. Fotografeer met name vroeg in de ochtend en later in de mid dag. De warme gloed van het licht is dan onovertroffen. Dit jaar is het festival van 25 ok tober tot 2 november. In 2010 wordt het van 13 tot 21 novem ber gehouden. Om ze aan de man te kunnen brengen, worden de kamelen feestelijk uitgedost. 7 overnachtingen inanr vanaf €,307,"P-P- 1 vakantie bij vrienden Cen luxe familiehotel in de mooie omgeving van Bad Bentheim, midden in de natuur, met een traditioneel„Stamhaus" en modern „Landhaus". Restaurant: Iedere i.OO uur Landotel StShle Postweg 43 D-4S465 Suddendorf bij Bad Bentheim - luxe comfortabele kamers - twee restaurants - zwembad (30°) - wellness-afdeling met sauna's - serrecafé - conferentie- en ontmoetingsruimte - tuinterras en barbecue - golfbaan (op 5 km) Tel. 0049 5923 - 9670 info@hotel-staehle.de www.hotel-staehle.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93