'Geweld tegen kapers schip vermijden' vrij spel Zieke passagier aan boord isoleren Vierde zoon voor Frans en Mariska Joyrider (14) op herhaling Zeeland verandert voor u, mij en iedereen! www.nieuwzeeland.nu Schoolkosten strekt onvoldoende, vindt Bren- ninkmeijer „de beet van een hond kan ernstige gevolgen hebben. Des te meer reden om daar 'behoed zaam' mee om te gaan." Uit een rondgang langs politiekorp sen blijkt dat jaarlijks enkele hon derden mensen door een politie hond worden gebeten. Vaak is dat terecht, soms onterecht. De dieren worden vooral ingezet bij grote evenementen, voetbalrellen, uit- gaansgeweld of surveillances in on veilige gebieden. „Het kan in de commotie gebeuren dat iemand per ongeluk wordt gebeten", zegt trainer en rijkskeurmeester van po litiehonden )an Mast. „Een hond ziet natuurlijk niet altijd precies wie er nu een steen gooide." En als een hond hapt, dan is het echt raak. „Over het algemeen heeft hij voorkeur voor armen en benen, li chaamsdelen die bewegen. Ze la ten pas los als het baasje het zegt. Een hondenbeet doet verschrikke lijk zeer, dan loop je geen meter meer. Zeker wanneer de tanden in het beenvlies komen. Doktersbe handeling is altijd noodzakelijk, ook met het oog op infecties." Het is een indringend geweldsmid del, beaamt ook politiesocioloog Jaap Timmer. Hij pleit daarom al jaren voor richtlijnen. „Dat is een kwestie van rechtszekerheid", legt hij uit. „Als er nu een klacht komt, kan de politie alleen afgaan op al gemene rechtsprincipes. Het is een blinde vlek. Er is ook geen er kenning dat het aan deze regels ontbreekt." Student Jonas Hady houdt stille ge tuigen omhoog van zijn ontmoe ting met een hapgrage politie hond: gehavende kleding. Hij hoopt dat er camerabeelden zijn die hem kunnen vrijpleiten. Nederland mag militair ingrijpen, maar risico's gegijzelden te groot. DEN HAAG - De Nederlandse rege ring stelt alles in het werk om de kaping van het Nederlands/ Antilli aanse vrachtschip Marathon bij So malië zonder geweld te beëindi gen. Daarover bestaat intensief con tact tussen Nederland, de Antillen en Oekraïne, waar de bemanning vandaan komt, de Navo en de be trokken reder. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie gisteren gezegd. Op grond van internationa le recht mag Nederland militair in grijpen, omdat er een Nederlands belang is. Het dilemma is dat po gingen om de kapers te overmees teren enorme risico's met zich meebrengen voor de bemanning. De woordvoerder van het ministe rie wil niet zeggen of er al gepraat is met de kapers en wat hun eisen zijn. Ook is niet bekend hoe het met de bemanning is gesteld. De Marathon werd donderdag door piraten in de Golf van Aden geënterd en de achtkoppige be manning is in gijzeling genomen. Centraal bij de beëindiging van de Het fregat De Zeven Provinciën is onderweg naar het gekaapte schip Marathon. Volgens interna tionaal recht mag Nederland ge weld tegen de kapers gebruiken. ROOSENDAAL - Zanger Frans Bauer en zijn vrouw Mariska hebben een vierde zoon. Gerardus Johannes Maria Bauer, roepnaam Lucas, is gisteren geboren. Moeder en kind kaping staat de veiligheid van de bemanning, aldus Justitie. Een Spaanse marinefregat houdt namens de Navo de situatie in de gaten, maar kan niets uitrichten. Op verzoek van het bondgenoot schap is De Zeven Provinciën op weg naar de locatie maar het Ne derlandse schip is er nog lang niet, meldde Defensie. Nederland is er niet voor om gewa pende militairen mee te laten va ren met koopvaardijschepen in de Somalische wateren. De rederijen willen dat graag, evenals de Chris tenunie. De partij had dit eerder voorgesteld in de Tweede Kamer, maar daarvoor is te weinig steun. Onder meer coalitiegenoot PvdA ziet er niets in en ook Defensie blijft tegen. Defensie heeft bij Somalië al eens mariniers ingezet op schepen die zeer traag voeren en door de bouw makkelijk te enteren zijn. De inzet van deze teams gebeurde alleen als het marineschip zelf vlak bij was. Frankrijk heeft gisteren in Momba sa elf Somalische verdachten van piraterij overgedragen aan Kenia om te worden berecht. De elf wer den 3 mei voor de kust van Soma lië door de Franse marine gevan gengenomen. Vorige maand droeg Frankrijk ook al elf verdachten over. Vijftien anderen worden in Frankrijk zelf berecht omdat ze ka pingen uitvoerden waarbij Franse staatsburgers betrokken waren. maken het goed. Het paar, dat van daag precies een jaar getrouwd is, zegt dolgelukkig te zijn. Ook Chris- tiaan, Jan en Frans Junior zijn blij met hun broertje. DEN haag - De Rotterdamse poli tie heeft deze week een 14-jarige jongen uit Stellendam aangehou den die er twee keer met de auto van zijn moeder vandoor ging. Dat meldde de politie gisteren. In de nacht van maandag 20 op dinsdag 21 april stal de jongen voor het eerst de autosleutels. Met een 16-jarige jongen uit Goedere ede reed hij naar België. Bij Brus sel werden ze klemgereden door de Belgische politie, die hen op de trein naar Nederland zette. De au to werd in beslag genomen. In de nacht van vrijdag 1 op zater dag 2 mei, ging de jongen er op nieuw vandoor met zijn moeders auto, die inmiddels uit België was opgehaald. Tijdens die rit raakte een voorlamp beschadigd, moge lijk door een aanrijding met een dier. Door de schade en doordat de jongen de auto op een andere plek stalde dan waar hij eerst stond, viel hij door de mand. Zijn ouders gaven hem aan. pzc Zaterdag 9 mei 2009 7 Derde patiënt met Mexicaanse griep hoestte in vliegtuig al. door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Bij luchtvaartmaat schappijen bestaat onduidelijk heid over de vraag hoe ze moeten omgaan met zieke passagiers uit Mexico. Zo zegt de KLM mensen te weigeren die griepverschijnse- len hebben. Martinair zegt alleen reizigers te weren als de GGD dit aanbeveelt. Arkefly zegt niet te we ten of ze passagiers om die reden mogen weigeren. Gisteren werd een derde geval van de Mexicaanse griep bij een Neder lander vastgesteld. Het betreft een 52-jarige man die woensdag met een KLM-vlucht KL 686 terugkeer de uit Mexico-stad. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) begon de man al in het toestel te hoesten. Een woordvoerder van de KLM be twist dit. Volgens haar worden al- 'Mensen kunnen al besmet zijn, zonder dat ze het weten' leen gezonde mensen tot het toe stel toegelaten. „Als je gezond het toestel binnenkomt, dan word je echt niet onderweg ziek." De man werd volgens haar pas een dag na terugkomst ziek. De zieke passa gier is om die reden ook niet geïso leerd van andere passagiers. Volgens RIVM-directeur Roel Cou- tinho kunnen passagiers wel dege lijk binnen enkele uren ineens ziek worden. Het testen op koorts bij vertrekkende passagiers zoals in sommige landen gebeurt, heeft volgens hem daarom niet veel zin. „Mensen kunnen al besmet zijn, zonder dat ze het weten." Vanaf het moment van de besmetting kan het tót wel een week duren voordat de ziekte zich openbaart. Wanneer een reiziger aan boord griepverschijnselen krijgt, moeten luchtvaartmaatschappijen de pa tiënt zo goed mogelijk isoleren van andere passagiers. Dit door hem of haar een zitplek te geven waar zo min mogelijk mensen om heen zitten. Daarnaast krijgt de zieke onder meer een mondkap en een privétoilet toegewezen, meldt een woordvoerder van Mar tinair. Alle passagiers die rondom de zieke man zaten hebben inmid dels het virusremmende middel ta- miflu gekregen. Wanneer andere passagiers griepachtige verschijnse len krijgen, moeten ze direct con tact opnemen met hun arts. De zieke man zelf moet de komende dagen contact met derden mijden. Ondanks de tamiflu kunnen een maal zieke mensen toch nog tot enkele dagen besmettelijk blijven voor anderen. Eerder is de Mexicaanse griep vast gesteld bij een 53-jarige Nederland se vrouw en een 3-jarige peuter. Beide patiënten kregen de ziekte pas na aankomst in Nederland. De twee vlogen terug met Martinair en Arkefly vanaf Cancun, een toe ristenbestemming in Mexico en zijn inmiddels hersteld. politiehond (inzet). foto's Jeroen Jumelet/Daniel Ochoa de Olza/GPD ivicUW! ZEELAND Er wonen straks minder jongeren en meer ouderen in Zeeland. En dat gaan we merken! Daarom nodigt de Provincie u uit om mee te praten over de toekomst van NIEUW! ZEELAND. Kom op 14 mei, om 19.00 uur naar het Gemeentehuis, Laan vap St. Hilaire 2 te Zierikzee. Meer informatie en aanmelding op: mijn! ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7