Zeeland schrikken weieens van de wonden Nieuwstraat Meerpaal wint schoolvoetbal in Terneuzen Uitnodiging Tandartsenpraktijk PZC Zaterdag 9 mei 2009 23 ')e moet eerst overzicht houden. Hoe ligt het slachtoffer, van welke aard zijn de verwondingen en is het slachtoffer aanspreekbaar' 'Er wordt alles aan gedaan om niets aan het toeval over te laten. Uiteindelijk moeten ze er toch staan' f 4 ff' Om ongevallen, ziektes en verwondingen na te bootsen, zijn er de Lotus slachtoffers. Een verhaal over grimeren, acteren en ensceneren. door Paul Begijn Van een afgerukte hand tot een schotwond. Lo tusslachtoffers beelden de meest vreselijke onge valssituaties en ziektebeelden uit. „Eigenlijk alle situaties waarmee mensen van Eerste Hulp Bij Onge vallen geconfronteerd kunnen wor den." José Schelfout uit Kloosterzande zit al veertig jaar bij Lotuskring Oost-Zeeuws-Vlaanderen en staat de EHBO in Kloosterzande een paar keer per maand bij om te gri meren, acteren en ensceneren. „Wij staan EHBO'ers bij in oplei ding en verdere training bij herha- lingslessen. Wij stomen ze klaar voor het echte werk." Voor het zover is, moet nog veel ge leerd worden. „Beginnende EHBO' ers hebben de neiging veel te gretig te handelen. Ze vergeten de situa- -tie te bekijken. Het is heel belang rijk om eerst goed overzicht te heb ben over de situatie. Hoe ligt het slachtoffer, van welke aard zijn de verwondingen en is het slachtoffer aanspreekbaar. Vooral dat laatste, spreken met het slachtoffer en vra gen waar de pijn vandaan komt, is één van de belangrijkste handelin gen." Om te zorgen dat hulpverleners niet voor verrassingen komen te staan, speelt José zelf voor slachtof fer. Ze grimeert en ge en bloederige verwondingen op haar lichaam. „Door jarenlange er varing grimeer ik de verwondin gen binnen een mum van tijd op mijn eigen ledematen. Alleen voor plekken waar ik moeilijk bij kan, word ik soms bijgestaan door een ander Lotuslid." Niet alleen zicht- Lotus in feiten en cijfers bare verwondingen worden gegri meerd, ook inwendige ziektebeel den zoals een hartinfarct worden uitgebeeld. „Daarbij wordt het ge laat grauw gemaakt en brengen we bij het slachtoffer plekken aan die duiden op hevige transpiratie." Voor de meeste wonden maakt Jo sé gebruik van bladerdeeg. Zo ook voor de handwond, die ze demon- 'We kunnen soms volledige paniek spelen, maar zijn er om ze te leren, niet om af te schrikken' streert. „Het brooddeeg wordt zorg vuldig uitgesmeerd over een gedeel te van de hand, dusdanig dat er geen oneffenheden inzitten. Na het aanbrengen van een laagje vase line breng ik met een onscherp mesje een snee aan in het blader- De Lotus (Landelijke Opleiding Tot Uitbeelding van Slachtoffers) werd in 1963 opgericht door het Rode Kruis. Lotus heeft als doe! om de EHBO bij te staan in opleiding en verdere trai ning bij herhalingslessen. De opleiding staat open voor iedereen die in het bezit is van een geldig EHBO-diploma. De.cursus duurt ongeveer vijftien maanden en wordt af gesloten met een examen. Na het behalen van diploma volgt het lidmaatschap van een Lotusstudie groep. Deze groep oefent elke eerste maandag van de maand. In Nederland zijn er 85 aangesloten Lotuskringen met 1950 gediplo meerde Lotusslachtoffers. deeg." Met het mesje peutert ze het deeg wat uit, zodat er een soort vellen zichtbaar worden. „Vervol gens voeg ik een beetje ontvet- tings- middel toe, zodat het bloed goed in de wond blijft zitten. Een beetje namaakbloed erin en je hebt een perfect nagebootste hand- wond." Om het nog echter te doen lijken stopt ze een stuk glas in de wond. „Sommige begin ners hebben wel eens schrik van de verwondingen. Maar er wordt alles aan gedaan om niets aan het toeval over te laten. Uiteindelijk moeten ze er toch staan." De nagel- en hoofdwond zijn verge lijkbaar. Een wond van een andere categorie is de brandwond. „Daar voor breng ik eerst wat wondpasta aan op mijn arm om een rode gloed te creëren. Daarna breng ik een soort gelige handcrème aan (een brandblaar is ook geel). Nadat ik er verbandspray op heb gespo ten, laat ik het enkele minuten in werken. Als het droog is, trek ik met een mesje vellen uit de blaar." „Bij grootschalige oefeningen ge bruiken we zelfs verbrande kleren. Toch moeten situaties niet te over dreven worden gespeeld. We kun nen soms volledige paniek spelen, maar we zijn er tenslotte om te le ren, niet om af te schrikken." Mm. foto's Wim Kooyman Een hoofdwond bloedt doorgaans flink. Bij een brandwond is het zaak om zo snel mogelijk te koelen. l Door een stuk glas aan te brengen, lijkt de gegrimeerde wond net echt. Met kneedbaar spul wordt een af scheurde nagel nagebootst. terneuzen - De voetbalploeg van openbare basisschool De Meerpaal in Terneuzen heeft het schoolvoet- baltoernooi in Terneuzen gewon nen. Er werd gestreden in twee poules met teams uit onder meer Terneuzen, Zaamslag, Sluiskil en Hoek. In de finale stonden de twee poulewinnaars tegenover el kaar: De Meerpaal uit Terneuzen en De Torenberg uit Zaamslag. De Torenberg nam de leiding door een penalty, maar na twee minu ten scoorde De meerpaal de gelijk maker. De Terneuzense scholieren wonnen vervolgens via strafschop pen. De Meerpaal strijdt op 20 mei in Oost-Souburg om de Zeeuwse titel. OOSTERSCHELDEZIEKENHUIZEN Hllli Ziekenhuis Walcheren Informatiebijeenkomst Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen hebben toestemming om te fuseren. De komende jaren gaan zij de ziekenhuiszorg anders organiseren en verbeteren. De ziekenhuizen nodigen u uit voor een informatiebijeenkomst hierover. Deze bijeenkomst kent een open agenda waarbij er volop gelegenheid is om vragen te stellen. Namens de ziekenhuizen zijn aanwezig de voorzitters van de medische staf- besturen en voorzitter van de Raad van Bestuur a.i. Prof. dr. P.A.M.Vierhout. Wanneer? Dinsdag 12 mei 2009 Hoe laat? Van 17.30 tot 19.00 uur Waar? Grand Hotel Arion, Boulevard Banckert,Vlissingen Wenst u gebitszorg volgens de nieuwste wetenschappelijke ontwikkelingen en trends? Haarscherpe routine controle Kroon- en brugwerk Elke tandheelkundige zorg Esthetische correcties Tandvleesbehandeling Tandbleking Kunstgebit U kunt zich nu bij ons inschrijven! Vragen? Bel en maak afspraak voor een gratis en vrijblijvend consult. C2) 0117 45 35 80, Nieuwstraat 55, 4501 BC Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77