'Varroamijt is de enige Meer samenwerking sportclubs in Borsele Pasjesproef in Limburg Fruitteelt 'Borsele moet haast maken met uitbreidingswijkje in Nieuwdorp' Musical-Vrienden zoekt spelers voor uitvoering The Wiz in 2010 Trakteer gebak 6 voor 2 r" KM World Fairtrade Day in het teken van klimaat Bliksemactie Surplus voor comapatiëntje 22 Zaterdag 9 mei 2009 PZC B door Harmen van der Werf nieuwdorp - Het geduld is langza merhand op bij de dorpsraad van Nieuwdorp. De ontwikkeling van een uitbreidingswijkje op het be drijfsterrein Boot en Buteijn gaat zo traag dat het volgens dorpsraad voorzitter Piet Polderdijk zinvol is naar een andere nieuwbouwloca- tie uit te kijken. Op korte termijn wil Polderdijk dit bij de gemeente Borsele aan kaarten. Hij heeft ook al een plek op het oog, aan de noordkant van het 'oude' Nieuwdorp langs de Le- wedijk. „Het aankopen van grond hoeft daar geen probleem te zijn", weet Polderdijk, „want die is vol gens mij te koop." Nieuwdorp verliest de laatste jaren inwoners. Te weinig nieuwbouw is de oorzaak, aldus de dorpsraad. „Industrie is hier vlakbij, maar dat ervaren mensen niet als probleem, wel het gebrek aan woningbouw", stelt dorpsraadsecretaris Hans van Dam. De Borselse wethouder Mar- ga Vermue kan zich het ongeduld in Nieuwdorp voorstellen. „Maar we zijn bezig met Boot en Buteijn. Het gaat niet zo snel, maar we ko men er wel." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Sportclubs in Bor sele moeten meer samenwerken, volgens de Borselse gemeenteraad, omdat dit zowel de gemeente als sportverenigingen kosten be spaart. Eén van de sportparken in Borsele waar dit 'winst' kan ople veren, is, aldus PvdA-raadslid Hu- bert Uitterhoeve, het sportpark in Heinkenszand. Uitterhoeve pikt er niet voor niets Heinkenszand uit. Voetbalvereni ging sv Heinkenszand gaat er de ei gen voorzieningen uitbreiden, on der meer met twee kleedlokalen. Voetbalclub Luctor'88 die op het zelfde sportpark speelt als sv Hein kenszand wil hetzelfde doen, om dat het ledental de laatste jaren goes - De Musical-Vrienden uit Goes brengt volgend jaar The Wiz op de planken. Dat heeft produc tieleider Willian Heesters tijdens de ledenvergadering bekend ge maakt. De uitvoeringen moeten in juli volgend jaar plaatsvinden in De Mythe. The Wiz is gebaseerd op het boek The Wizzard of Qz van Frank Braun. 1\vee verfilmingen, in 1939 met Judy Garland en in 1978 met Diana Ross, waren uiterst succes vol en ook de uitvoering op Broad way werd met gejuich ontvangen. OPENINGSAANBIEDING vrijdag en zaterdag: Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D.van Mellestraat 32 Goes-tel. (0113) 21 56 14 UW WARME BAKKER sterk is gegroeid. Bij Luctor'88 is vooral het aantal meisjes sterk toe genomen. Voorzitter Martijn Priem van Luc tor'88 en bestuurslid Ronnie Ge- schiere van sv Heinkenszand heb ben begrip voor de oproep van de Borsele raad. „Maar", tekent Priem aan, „we hebben allebei behoefte aan meer kleedruimte, vooral op zaterdag. En we willen aparte loka len voor onze meisjesteams." Voor zover mogelijk werken de voetbal clubs ook al samen, benadrukt Ge- schiere. „We zijn samen opgetrok ken om een nieuw veld te krijgen. Dat is geslaagd. We gebruiken bij toernooien eikaars kleedruimte. In augustus houden we zelfs samen een toernooi." Voor de hoofdrollen van Dorothy, Vogelverschrikker, Blikkenman en Leeuw, maar ook voor andere rolle- nen en het koor, zoekt Musi cal-Vrienden mensen met zang en danstalent. Audities worden ge houden op 7, 8 en 10 september in Goes. Kandidaten kunnen zich op geven bij Willian Heesters via wheesters@zeelandnet.nl. Musical-Vrienden speelde eerder The Scarlet Pimpernel en Joseph and the amazing technicolor dreamcoat. Dit jaar doen de leden mee in Affikaspektakel Ubuntu. TERNEUZEN - Onder het motto 'Limburg trekt z'n grens' presente ren de burgemeesters van de acht Limburgse gemeenten met coffee shops dinsdag een nieuwe aanpak van de drugsproblematiek in de grensstreek: een pasjessysteem. Dat gebeurt in het stadhuis van Maastricht, in aanwezigheid van minster Guusje ter Horst van Bin nenlandse Zaken en Ernst Hirsch Ballin van Justitie. Het gaat om een proefproject. De Goese burgemeester Dick van der Zaag heeft vorige maand ook gepleit voor zo'n systeem en in de Terneuzen gingen vorig jaar even eens stemmen op voor 'passies voor hassies'. Bijensterfte bedreigt de fruitteelt, en insecticiden zijn de oorzaak stellen deskundigen. Zonder bijen geen fruit waarschuwen zij. Is het echt'zo erg allemaal? door David Duijnmayer Met enige regelmaat ver schenen de laatste ja ren berichten in de media over de ernsti ge toename van bijensterfte. Om dat bijen nodig zijn voor de bestui ving van fruitbomen, kan een te kort grote gevolgen voor de fruit teelt hebben. Waardoor de sterfte onder bijen wordt veroorzaakt, is niet hele maal duidelijk. De Aziatische var roamijt vormt in ieder geval een bedreiging, maar ook virussen en de afname van het aantal bloeien de bloemen worden genoemd. Recent kwamen de Utrechtse hoogleraar Jeroen van der Sluijs en toxicoloog Henk Tennekes met een nieuwe zondebok op de prop pen. Neonicotinoïden, de nieuwe generatie insecticiden, zouden de bijensterfte veroorzaken. Volgens Van der Sluijs zijn de bestrijdings middelen niet acuut dodelijk, maar tasten ze wel het oriëntatie vermogen van de bij aan. Die vindt de weg naar huis daardoor niet meer terug, wat leidt tot het verdwijnen van bijenvolken. Bijenhouder Jo Koeman uit Krui- ningen hoort het allemaal gelaten aan. De nuchtere Zeeuw laat zich niet gek maken door onheilsprofe ten. „De verdwijnziekte noemen ze het. Wat een onzin. Het is ge woon de varroamijt, dat is de eni ge echte bedreiging voor bijen." Koeman heeft 28 kasten met bijen verspreid door de re gio staan. Zelf gebruikt hij Taktic, een chemisch middel, om de varroamijt te bestrijden. „Taktic wordt gebruikt op schapen om te ken te verwijderen. Ik doe een paar druppels op een lontje, steek dat aan en de rook verdrijft de var roamijt. De bijen worden er be hoorlijk pissig van, maar ze gaan er niet dood aan. Ik heb geen pro blemen met bijensterfte." In Zuid-Beveland, het centrum van de Zeeuwse fruitteelt, is de pa niek ook onder fruittelers niet al te groot. Ad Slabbekoorn uit Kapel- Ie, fruitteler en Zeeuwse voorzitter van de fruittelersorganisatie NFO, maakt zich voor de oogst van dit jaar in elk geval geen zorgen. „We hebben een prachtige bloei gehad dit voorjaar. April was fantastisch, ik verwacht een uitstekende peren- oogst in het najaar." Toch is er de laatste jaren wel dege lijk wat aan de hand met de bijen volken. De Universiteit van Wage- ningen publiceerde in januari een rapport, waaruit bleek dat de afge lopen zes jaar steeds 15 tot 26 pro cent van de bijenvolken van im kers stierfin de winter. Voorheen was dat 10 a 15 procent. Ook Slabbekoorn had daar last van. Hij heeft zelf achttien bijen volken permanent in zijn boom gaarden staan. „De laatste jaren raakten we elk jaar wel wat volken kwijt. Maar volgens mij komt dat gewoon door de varroamijt. Vorig jaar hebben we voor het eerst twee maal een bestrijding tegen de varroamijt uitgevoerd en deze winter zijn er nauwelijks bijen ge storven. Alle volken zijn bijna per fect behouden." Slabbekoorn betwijfelt daarom dat de nieuwe generatie insecticiden de bijensterfte zou veroorzaken. „Middelen uit dat rijtje worden hier in Zuid-Beveland ook wel ge bruikt. Als het daaraan lag, zou den we geen volk overhouden. Ik denk eerlijk gezegd dat die onder zoekers elkaar een beetje napra ten." Het geluid is namelijk niet nieuw. In Frankrijk zijn neonicotinoïden al sinds 2003 verboden op aanra den van het Franse Comité Scienti- fique et Technique, dat weten schappelijk adviseert over de toela ting van gewasbeschermingsmid delen. Ook Duitsland, Italië en Slo venië hebben het middel in de ban gedaan vanwege bijensterfte. Overigens is het een misver stand dat de fruitteelt zonder bijen reddeloos verloren zou zijn, wil Slabbekoorn benadrukken. „Er zijn verschillen de vormen van bestuiving, waar van windbestuiving de belangrijk ste is. Bijen spelen een aanvullen de rol. Ze zorgen wel voor een be ter resultaat, maar dat er zonder bijen geen fruit zou zijn, klopt ge woon niet. Dat verschilt trouwens wel per fruitsoort. Bij kersen spe len bijen een belangrijkere rol, ter wijl veel perentelers in het geheel geen bijen inzetten." En juist de perenteelt is in Zuid-Beveland belangrijk. De laat ste jaren hebben Zeeuwse fruitboe- ren de nadruk verlegd van appels naar peren. Nu worden meer pe ren dan appels geteeld. „De appel teelt heeft moeite om in de wereld wijde concurrentie overeind te blij ven. Appels kun je overal telen, ter wijl peren hier het best groeien." i 'i KAPELLE - Fruittelers gebruiken bij voorkeur geen chemische bestrij dingsmiddelen, of ze nu wel of niet de bijensterfte veroorzaken. Er wordt daarom volop geëxperi menteerd met nieuwe methoden om schimmels, luizen, blad- vlooien en motten te bestrijden. Zo is de onderzoeksafdeling Plant Research International (PRI) van de Universiteit van Wageningen bezig appelrassen te kweken die via genetische modificatie resis- GOES - Producenten, wereldwin kels en consumenten uit negen Eu ropese landen vieren morgen het bestaan van fairtrade, met als the ma: Fairtrade, het juiste klimaat. Ook Wereldwinkel Goes staat die dag in het teken van de actie, met ondermeer een presentatie van ar tikelen van gerecycled materiaal en een loterij. Met de dag wil de Wereldwinkel aangeven dat fairtra de en het klimaat met elkaar ver bonden zijn. Fairtrade staat name lijk voor eerlijke handel, met res pect voor de mens én het milieu. reacties: 314 Het autoluw maken van de Zak van Zuid-Beveland is een slechte zaak oneens 40% 60% Het autoluw maken van polderwegen in de Zak van Zuid-Beveland kan nog op redelijke steun rekenen, blijkt uit reacties op de stelling op de Bevelandse PZC-site. Het is ook niet de bedoeling autoverkeer volledig te weren. Het doel is de Zak van Zuid-Beveland (nog) aantrekkelijker te maken voor fietsers en wandelaars. In de Borselse gemeen teraad wordt hiervoor donderdagavond 11 juni een plan gepresenteerd. GOES - De Stichting Surplus, die wezen in Oekraïne ondersteunt, voert de komende weken een blik semactie voor de 9-jarige Bogdana Furtsja in Korolevo. Het meisje raakte in coma door complicaties na een hersenoperatie. Doordat de ouders zich al in de schulden sta ken voor de eerdere behandeling, kunnen ze het geld voor een ver- volgbehandeling niet opbrengen. Surplus vraagt specialisten in Goes om advies en zamelt geld in voor behandeling in Nederland. Bijdra gen: 320578720 tnv Surplus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50