Binnenland Patiëntendata onvolledig 'Ook een 17-jarige kan een Ambtenaar cel in voor stelen 2,7 miljoen Jan Peter Balkenende Simon Boon 4 Zaterdag 9 mei 2009 PZC Apothekers vermelden vaak geen gegevens over aandoeningen. door Frouke Tamsma DEN HAAG - De patiëntendossiers die apotheken van hun klanten bij houden, zijn onvolledig. Telefoon nummers worden niet genoteerd en er ontbreken gegevens over de aandoening van de patiënt of aller gieën voor medicijnen. Hierdoor lopen patiënten gezondheidsrisi co's. Dat blijkt uit een peiling on der 154 patiënten door Annemieke Floor van SIR Institute for Pharma cy Practice in Leiden. In een op de drie gevallen heeft de apotheker geen telefoonnummer en kan hij deze in geval van nood dus moeilijk of niet bereiken. Over medicijnenallergie staat in bijna geen enkele dossier informa tie. Bij acht op de tien patiënten met een aandoening, staat deze ziekte niet vermeld. „Dit levert een risico voor de patiënt op", stelt Floor. „Bepaalde medicijnen kunnen een aandoening vererge ren. Zo mag iemand met een actie ve maagzweer geen ontstekings- remmende middelen als Ibupro- fen voorgeschreven krijgen." Bij een nieuwe inschrijving vraagt geen van de apotheken uit het on derzoek of de patiënt zelfzorgge neesmiddelen gebruikt. Informatie over beroepen religie mag evenmin ontbreken, zegt de onderzoeker. „Meedoen aan de ra madan kan invloed hebben op het medicijngebruik. Truckers moeten uitkijken met medicijnen die het reactievermogen beïnvloeden." Ook gegevens over anticonceptie of zwangerschap horen in het dos sier. „De pil werkt tijdelijk minder goed als iemand daarnaast een an tibioticum gebruikt." Apothekersvereniging KNMP vindt dat apothekers zich meer be wust moeten worden van de gaten in patiëntgegevens. Belangrijke ge gevens dienen beter te worden vastgelegd in het apotheeksys teem, meldt de vereniging in een reactie op het onderzoek. ZUTPHEN - De rechtbank in Zut- phen heeft een 39-jarige man uit Zevenaar, conform de eis veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf waarvan een jaar voorwaardelijk. De man troggelde de gemeente Winterswijk in vijfjaar tijd 2,7 mil joen euro af Hij is inmiddels be gonnen met terugbetalen. Als financieel controller schreef de man 39 brieven, op grond waar van hij toegezegde subsidies aan in stellingen en scholen naar z'n pri- vérekeningen door kon sluizen. Daarmee dupeerde de ambtenaar, die op de afdeling onderwijs en welzijn werkte, de tien basisscho len in Winterswijk. VAN STRAATEN y - f premier „Vandaag zijn we bijeen om alle getroffenen te laten weten dat we intens met hen meeleven. In een flits werden de levens van toeschouwers totaal ontwricht. Met de berichten en de beelden verspreidde zich de ontzetting over ons land." voorzitter Stichting Oranjefeesten „Een dag met koninklijke allure, dat wordt het zeker. Maanden van voorbereiding en we zijn er klaar voor. Op weg naar de Loolaan zagen we die zwarte auto. Een ruwe golf van leed, ontzetting en afschuw, te wreed om waar te zijn." In theater Orpheus in Apeldoorn werden gisteravond de slachtoffers van het drama op Koninginnedag herdacht. De herdenkingsdienst was een boodschap van hoop. „Weet dat u er niet alleen voor staat. Nederland staat naast u", zei premier Balkenende. door Bert Felix en Berend van de Sande Op het blauw verlichte po dium van theater Or pheus in Apeldoorn staan zes brandende kaarsen, een voor elk onschuldig slachtoffer van-de ge beurtenissen op Koninginnedag. In de zaal zitten, naast twaalfhon derd nabestaanden, slachtoffers en betrokkenen, koningin Beatrix, prins Willem-Alexander, prinses Maxima, Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet. „Hoe moet het nu verder met Apeldoorn?", vroeg burgemeester Fred de Graaf zich af. „Is er een Apeldoorn van vóór en een Apeldoorn van na deze Koningin nedag?" Nee, zei hij. „Er is maar één Apeldoorn, dat als voorbeeld aan ons land de veerkracht zal to nen om in het reine te komen met deze zwarte bladzijde in haar ge schiedenis." In zijn toespraak stelde premier Jan Peter Balkenende dat een 'alge heel gevoel van verdriet en rouw' zich van Nederland meester maak te, na de 'onvoorstelbaar gruwelij ke actie' van Karst T.. „Het zal tijd kosten, veel tijd, als het al ver werkt kan worden." „We zijn dankbaar voor een konin gin die zo oprecht verbonden is met mensen, met hun smart, met Prinses Maxima, prins Willem-Alexander en koningin Beatrix in Orpheus tij dens het twee minuten lang in acht nemen van stilte. foto ANP hun pijn", aldus Balkenende. En ook: „We hebben laten zien één te zijn in onze verbijstering. Eén in ons verdriet. Maar ook één in on ze vastberadenheid om door te gaan." De premier richtte zich daarna in zijn toespraak tot de slachtoffers. „Weet dat u er niet alleen voor staat. Nederland staat naast u.'" De koninklijke familie bracht sinds Koninginnedag diverse be zoeken aan gewonden. Ook vooraf gaand aan de besloten bijeen komst in theater Orpheus voerde de familie gesprekken met nabe staanden en slachtoffers. Als een warme steun, zo hebben de slacht offers van de aanslag de betrokken heid van de koninklijke familie er varen. In het ziekenhuis waar een zwaar gewonde vrouw lag, leidde de aan kondiging van een koninklijk zie kenbezoek tot 'grote opwinding', vertelde Nadia van Opstal, wier moeder gewond raakte, in haar toespraak. De aankondiging bracht een eigen dynamiek met zich mee. „Mijn moeder denkt: zie ik er wel uit, mijn haar zit niet, ik heb een wond in mijn gezicht. En de ver pleegsters hebben het al zo druk!" Het bezoek van prinses Maxima en prins Willem-Alexander maak te een diepe indruk op het gezin van het slachtoffer, aldus haar dochter. „Wij werden zeer aange sproken door de warme handdruk en de uitdrukking in hun ogen. Daar bleek oprecht medeleven, een warm gevoel en een welge meende betrokkenheid uit." Dat, en ook de herdenking, helpt 'de ge beurtenissen een plaats in ons le ven te geven, als we weer naar huis gaan' Burgemeester De Graaf prees even als minister-president Balkenende deed, de betrokkenheid van de ko ninklijke familie. „Majesteit, wij hebben het verdriet in uw ogen ge zien en in uw stem gehoord. Met te meer respect hebben wij kennis genomen van de bezoeken van u en uw familieleden aan de zwaar gewonden en hun families en aan de nabestaanden van de overlede nen." De bijeenkomst in Orpheus was bedoeld voor genodigden, nabe staanden, slachtoffers, familiele den, maar ook voor hulpverleners en andere mensen die na het dra ma eerste hulp verleenden. Op het Marktplein van Apeldoorn volgden ongeveer 5000 mensen via een videoscherm de beelden in Orpheus. Onder de bezoekers waren opval lend veel jongeren. Bij de binnen komst van koningin Beatrix in de schouwburg klonk applaus op het Marktplein. Tijdens de toespraken van onder meer burgemeester De Graaf en I K 0ËW N ET VALS B&Ni WAAK5 Landelijk platform voor jonge ouders wordt morgen opgericht. door Annemieke Kooper DEN HAAG - Jonger zijn dan twin tig en dan een kind krijgen. Het overkomt' jaarlijks ongeveer twee duizend vrouwen. Morgen, op Moederdag, wordt voor en door hen het Landelijk Platform Jonge Ouders opgericht. Chantal Gill'ard (39), initiatiefneemster en PvdA-Tweede Kamerlid geeft uit- leg. Waarom een platform voor jonge ouders oprichten? Mensen krijgen tegenwoordig toch op latere leef tijd kinderen? „Daarom juist. De gemiddelde moeder is tegenwoordig 29 jaar wanneer zij haar eerste kind krijgt. Ben je jonger of veel jonger, onder de twintig bijvoorbeeld, dan word je al snel raar aangekeken. Toen ik een tiener was, raakte mijn beste vriendin zwanger. Die had enorm veel moeite om moederschap, stu die en werk te combineren. Dat heeft zoveel impact op me gehad dat ik nu vond dat daar eindelijk iets aan moest gebeuren. Een plat form kan daarbij helpen." Is het zoveel moeilijker om jong moeder te zijn dan wanneer je wat ouder bent? „Jazeker. Jonge ouders worden vaak per definitie gezien als slech te ouders. Ze maken hun school

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4