hun pistool trokken Wi êk) Vechtpartij kan asielzoeker kans op verblijfsvergunning kosten 'Geen duikvoorziening in kreek' Vrijwillige thuishulp Biggekerke van start Timmerfabriek komt in handen van industrieel herbestemmer Uitnodiging van witgoed (wasmachines, koelkasten, etc.), zowel inbouw als vrijstaand, voeren wij snel en vakkundig voor u uit! www.avaelectro.nl PZC Zaterdag 9 mei 2009 23 Twee weken geleden vond er een massale vechtpartij plaats op het asielzoekers centrum in Middelburg. De politie vordert voorspoedig met het onderzoek. door Emile Calon at begon als een zaak van niets, is uitgelopen op een zaak met vijftien tot zestien verdachten. Acht van hen zitten nog vast, vier zijn ge schorst en de recherchechef Jan Schouwenaar en coördinator Wil lem van den Hoff verwachten dat er nog drie tot vier worden aange houden. Al die verdachten waren op de een of andere manier betrokken bij de massale vechtpartij op het Middelburgse asielzoekerscentrum (azc), veertien dagen geleden. De beide Walcherse rechercheurs zeg gen dat het conflict alles te maken heeft met de aanwezigheid van grote groepen Somaliërs en Irake zen in het azc. Met Irakezen doe len ze niet op Irakese Koerden maar Irakezen uit de regio's Bag dad en Mosul. Het bewuste conflict ontstond vol gens de beide agenten nadat een Somalische jongen via internet een afspraak had gemaakt met een Middelburgs meisje. Toen ze vrij dag 17 april bij de ingang van het azc arriveerde, werd ze aangespro ken door twee Irakese jongeren. Kort daarop arriveerde de jonge So maliër en ontstond er een woor denwisseling, die uiteindelijk ge sust kon worden. Niet voor lang, want korte tijd la ter ontstond er een gespannen sfeer tussen grotere groepen Soma liërs en Irakezen. Een oudere Ira kees werd geraakt door een steen. De gewonde werd afgevoerd naar het ziekenhuis en de gealarmeerde politie arresteerde de Somalische dader. De gewonde man, die het nodige aanzien heeft binnen de Irakese groep, mobiliseerde de volgende dag, na terugkomst, zijn landgeno- Agenten zoeken nog 'de grote raddraaier' ten, waarna enkele Somaliërs wer den bedreigd. Ze vluchtten daarop een huis in waarna een aantal Ira kezen die woning binnenviel, ge wapend met messen, knuppels, af gebroken bezemstelen en ander slagmateriaal. Terwijl er werd gevochten, arri veerde de politie, waarna wat vech tersbazen zich tegen die agenten keerden. „Dat zie je altijd als de po litie ter plaatse komt", zegt Van den Hoff met een zekere gelaten heid. Een agent werd zelfs be dreigd door zeven mannen die het hadden voorzien op zijn lange wa penstok. Een andere werd klemge zet achter een vuilcontainer. Schouwenaar stelt dat politiemen sen echt zeer angstige momenten hebben meegemaakt. Met nadruk zeggen de beide re chercheurs dat het een klein won der is dat geen van die agenten zijn pistool heeft gebruikt noch ge trokken. Ze zijn vreselijk blij dat dat niet is gebeurd, omdat de situa tie dan helemaal uit de hand had kunnen lopen. Schouwenaar: „Mo gelijk was er op dat moment een schietwaardige situatie. Dat er niet is geschoten zegt iets over het ver antwoordelijkheidsgevoel en de zelfbeheersing van de agenten." Ze prijzen zich ook gelukkig dat op dat moment een arrestatie-een heid in Vlissingen was. Samen met agenten uit Goes en Terneu- zen heeft die eenheid direct assis tentie verleend. Bij de schermutselingen raakten acht bewoners van het azc ge wond. Zes werden verzorgd in het ziekenhuis in Vlissingen, twee in Goes. Volgens Van den Hoff ging het om één botbreuk, enkele snij- en steekwonden en, waarschijn lijk, bijtwonden. „De ziekenhui zen geven geen details." Het onderzoek zelf naar die vecht partij was volgens de beide recher cheurs 'strafrechtelijk gezien' niet moeilijk. Vooral niet omdat veel op film was vastgelegd. Ter plaatse zijn vijf mensen aange houden. De dagen daarna nog eens zeven. Naar verwachting vol gen er deze week nog drie tot vier. De agenten zijn ook nog op zoek naar 'de grote raddraaier'. Van den Hoff: „Waar hij is? Daar hebben we nog geen zicht op." De sfeer is weer goed op het Middelburgse asiel- zoekscentrum, zegt Bert Timmerman. De lo catiemanager van het azc voegt daar wel aan toe dat, net als bij beleggingen, er geen enkele garan tie is te geven voor de toekomst. Woordvoerder Martijn van de Koolwijk van Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) beaamt de woor den van Timmerman. Volgens hem hebben de infor mele leiders van de verschillende groeperingen in het azc ook aangegeven dat het rustig moet blijven. Precies twee weken geleden ontstond er een flinke vechtpartij tussen Irakezen en Somaliërs op het azc. Tot nu toe heeft de politie twaalf verdachten aange houden. Vier zijn om verschillende redenen vrijgela ten. Dat viertal is niet teruggekeerd naar het azc in Middelburg. Ze zijn direct overgeplaatst naar andere centra, in afwachting van een eventueel proces tegen hen. Ook alle andere verdachten zullen, als ze vrijko men, worden overgeplaatst. Dat is volgens Van de Koolwijk mede bedoeld als signaal naar de bewoners van het azc dat onlusten niet getolereerd worden. De betrokkenen kunnen ook nog op andere manie door Theo Giele VEERE - Er komt toch geen duik voorziening voor gehandicapten in de Westkapelse Kreek. Burge meester en wethouders van Veere zullen volgens het Comité West- kappelse Kreek geen medewerking verlenen aan een plan voor een dergelijke duiklocatie. Enkele maanden geleden ontstond onrust in Westkapelle toen de Ne derlandse Onderwatersport Bond (NOB) in het 'Masterplan Onder watersport in Zeeland' het voor stel deed om de kreek geschikt te maken voor het recreatief duiken voor gehandicapten. Er werd een comité in het leven ge roepen om uitvoering van het plan te voorkomen. Dit comité vindt dat de kreek een 'oorlogsmo nument' is dat als een stille buffer tussen Westkapelle en Zoutelande ligt. En dat moet zo blijven. Het co mité vreesde dat wat begint met een duikvoorziening voor gehandi capten zou uitgroeien tot een com pleet recreatiegebied. En dan zou het gedaan zijn met de stille buf fer. Genieten met een Batavus Weekend! GRATIS midweek Center Pares! FlETS/^yScOOTER SHOP fMMW/S Vrijlandstraat 55, Middelburg tel.: 0118-614 994 door Annemarie Zevenbergen BIGGEKERKE - Inwoners van Bigge kerke kunnen in noodsituaties te recht bij het Steunpunt Vrijwillige Thuishulp. Het Steunpunt biedt tij delijke hulp, uiteenlopend van kin deroppas in een gezin met een zie ke moeder tot het ophalen van me dicijnen, de hond uitlaten of het naar de huisarts brengen van een dorpsbewoner. Een van de initiatiefneemsters is Suus Landré, echtgenote van de voorzitter van de dorpsraad. „De bewoners hebben via de dorps raad gevraagd om iets dergelijks. Inmiddels staan er zestig vrijwilli gers ingeschreven bij ons. Bewo ners kunnen tussen half negen en negen uur 's ochtends telefonisch een hulpvraag indienen bij een van de coördinatoren. Daar wordt bekeken welke vrijwilliger we in zetten. Het gaat echt om tijdelijke hulp die de professionele hulpver lening niet biedt. Niet om langdu rige medische verzorging. Dan ver wijzen wij door." ren worden gestraft. Zo kan de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND) besluiten dat een asielzoeker niet langer in aanmerking komt voor een verblijfsver gunning. In dat geval wordt geprobeerd hem of haar het land uit te zetten. Ook kan de IND beslissen dat een procedure voor de aanvraag van een verblijfsver gunning opnieuw in z'n geheel of deels moeten wor den uitgevoerd. In een dergelijk geval moet de betrok kene weer vijf jaar of nog langer wachten voor er een beslissing wordt genomen. In lichte gevallen kan de IND besluiten dat het vergrijp geen gevolgen heeft voor de aanvrager. In het azc verblijven zeshonderd mensen. Een derde van hen is afkomstig uit Somalië. Eenzelfde aantal komt uit Irak. Samen vormen ze de twee grootste be volkingsgroepen. Voor de vechtpartij van veertien da gen geleden waren er al spanningen tussen beide groepen. Volgens de politie was dat niet uniek voor Middelburg en zouden ook in centra elders spannin gen zijn tussen die twee groepen. Van de Koolwijk ontkent dat en stelt dat de vechtpartij in het Middel burgse azc gezien moet worden als een incident. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De Timmerfabriek in Vlissingen komt waarschijnlijk in handen van Boei de Nationale Maatschappij tot Behoud, Ontwik keling en Exploitatie van Industri eel Erfgoed. Volgens wethouder Piet Polder man is er nog niets verkocht, maar heeft het college wel een 'principe- bereidheid' uitgesproken. De over dracht en de subsidiemiddelen, on der meer 3,4 miljoen van het Rijk, moeten nog geregeld worden. BOEI is al maanden bezig met on derzoek in de monumentale fa briek aan de Koningsweg. Na de zomer wil de herbestemmer een start maken met het cascoherstel. Alle vormen van schade als scheu ren, zetting en roest zijn inmiddels in beeld gebracht. Dat opnamerap port gaat naar een aannemer. Onlangs gaf manager Sylvia Pijnen borg al aan met diverse marktpar tijen te praten over exploitatie. Zij was gisteren echter niet bereikbaar voor de laatste stand van zaken. OOSTERSCHELDEZIEKEN HUIZEN ui'» lil Ziekenhuis Walcheren Zo ver lijkt het niet te komen, con cludeert het comité uit een brief van B en W. „Het comité acht dit een logisch besluit daar de kreek door de gemeente al eerder in het bestemmingsplan en de (concept) landschapsvisie is aangewezen als natuurbestemming en niet voor re creatie", schrijft het comité in een reactie. Volgens Hans Plasse betekent dit niet dat het comité zich" op heft. „We moeten afwachten wat de NOB en Staatsbosbeheer doen. We blijven waakzaam." Informatiebijeenkomst Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen hebben toestemming om te fuseren. De komende jaren gaan zij de ziekenhuiszorg anders organiseren en verbeteren. De ziekenhuizen nodigen u uit voor een informatiebijeenkomst hierover. Deze bijeenkomst kent een open agenda waarbij er volop gelegenheid is om vragen te stellen. Namens de ziekenhuizen zijn aanwezig de voorzitters van de medische staf- besturen en voorzitter van de Raad van Bestuur a.i. Prof. dr. P.A.M.Vierhout. Wanneer? Dinsdag 12 mei 2009 Hoe laat? Van 17.30 tot 19.00 uur Waar? Grand Hotel Arion, Boulevard Banckert,Vlissingen Kanaalstraat44 r Oost- SouburgIel. 0118 471777

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25