Timothy Treadwell Marc van Roosmalen Adriaan Kortlandt Konrad Lorenz 'Goodall zag dat ook apen werktuigen maken. Daarnaast bleek dat chimpansees in het wild niet enkel fruit en planten eten, maar ook op jacht gaan' jan van hoojt PZC Zaterdag 9 mei 2009 1 1 Nadat auteur, filmmaker, natuurbeschermer en amateur-bioloog ïy Treadwell (1957-2003) dertien zomers lang tussen de beren in Alaska had gebivakkeerd, vielen hij en zijn in Amie Huguenard ten prooi aan een beer die hen I, doodde en gedeeltelijk opat. Tread wel Ss activiteiten de beren in het Katmai Nationaal Park waren zeer vfeySieel. Hij liet de beren zo aan hem wennen, dat de toelieten dat hij hen aanraakte. Aan de ene kant bereikte fijn publicaties, films en tv-optredens dat het (aanse publiek meer bewust werd van de bedreigingen eren. Aan de andere kant kreeg hij zware kritiek omdat deed niets te maken had met wetenschap. Ook was er omdat hij het leefpatroon van de beren verstoorde en dat hij zichzelf en anderen nodeloos in gevaar bracht. Apenonderzoeker Marc van Roosmalen (1947) observeerde groepen apen in het Zuid-Amerikaanse oerwoud. Hij onderzocht onder meer het gedrag van de zwarte slingeraap. Bij zijn zwerftochten door het oerwoud verraste hij de wereld met zijn ontdekking van compleet onbekende apensoorten in het Braziliaanse Amazonegebied. Sinds 1996 heeft de van oorsprong Nederlander, de Braziliaanse nationaliteit. Time Magazine riep hem in 2000 uit tot één van de Heroes of the Planet. Van Roosmalen kwam twee jaar geleden in het nieuws nadat hij was opgepakt omdat hij geen vergunning zou hebben voor het houden van weesapen. Van Roosmalen had een opvangcentrum voor verwaarloosde apen. De Braziliaanse rechter veroordeelde de onderzoeker tot veertien jaar celstraf. Er werd gespeculeerd dat zijn veroordeling voortkwam uit omkoping van de Braziliaanse autoriteiten door de houtkap- en soja-industrie. In hoger beroep werd het vonnis omgezet naar een gevangenisstraf van één jaar. Inmiddels is hij weer op vrije voeten. De Oostenrijkse zoöloog Konrad Lorenz (1903-1989) maakte bij hem thuis deel uit van het leven van de dieren die hij onderzocht. Hij werd wereldberoemd omdat hij pasgeboren ganzen liet denken dat hij hun moeder was. Hij ontdekte dat ganzen het eerste dat zij zien nadat zij uit het ei komen, als hun moeder beschouwen. Sterker nog, de jonge ganzen negeerden hun echte moeder volkomen en bleven achter Lorenz aanwaggelen. Lorenz toonde - ook in later onderzoek - aan dat veel dierengedrag niet zozeer genetisch is bepaald, maar een gevolg is van 'aanhechtingsmechanismen' gekoppeld aan een levensfase. Dit is weer van belang bij het al dan niet temmen en aan mensen laten wennen van dieren. In 1973 kreeg Lorenz, onder anderen samen met de Nederlandse grondlegger van de gedragsbiologie Niko van Tinbergen, de Nobelprijs voor Fysiologie en Geneeskunde. foto Keystone De prominente Nederlandse pionier in de gedragsbiologie Adriaan Kortlandt (1918) legde nadruk op het verband met menselijk gedrag. Zo liet hij een op afstand bestuurbare pop op de Afrikaanse savanne plaatsen met een stuk vlees tussen de benen op de grond. Door de pop met de armen te laten zwaaien, konden de leeuwen bij het vlees worden weggejaagd. Dit gaf een indicatie van hoe oermensen, voordat zij over wapens beschikten, zich de wilde dieren van het lijf hielden, in een ander onderzoek, naar het gebruik van wapens bij chimpansees, gebruikte hij een opgezette panter met een elektronisch beweegbare kop. De apen gingen deze 'bedreiging' met stokken te lijf. Als kind observeerde en bestudeerde Kortlandt al aalscholvers. Zijn eerste onderzoeken als wetenschapper waren ook gericht op het gedrag van deze vogels, en leidden tot nieuwe inzichten over instinctief gedrag. Zijn stellige mening dat de bevindingen van de gedragsbiologie ook op mensen van toepassing konden zijn, bracht hem in de jaren 60 echter in conflict met vakgenoten die de gedragsbiologie toch vooral tot de dieren wilden beperken. Het liep zo hoog op, dat Kortlandt op een gegeven moment door politieagenten een collegezaal werd uitgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11