Trekkie zijn is zo gek nog niet Space: The*fmal frontier. These ahê'the voyages of the starship enterprise., its 5;year mission...to.explore strange new worlds* tó seek out new life-arid, new'-tivjlïzatio'ns, to 'böldly gó; where no man has gone 'bëforeV 'Star Trek straalt een boodschap uit van heel zuivere waarden. Het is prima dat mensen zich daarmee identificeren' Susanne Piët, sociaal-psychologe PZC Vrijdag 8 mei 2009 I 9 De nieuwe Star Trek-film is uit. In ruim veertig jaar is Star Trek uitgegroeid tot een ware subcultuur. Trekkies dompelen zich, al dan niet verkleed als Spock, onder in hun eigen universum. „De nerds kwamen gemaskerd uit de kast." Terwijl veel Nederlanders gis teravond onderuit op de bank zaten of andere aardse zaken deden, dompelden honderden trekkies zich on der in een compleet andere wereld. Al dan niet verkleed als hun favoriete per sonage, konden zij naar een van de voorstellingen van de nieuwe Star Trek-film die deze week in première ging- De idolate liefhebbers van Star Trek, dat ruim veertig jaar geleden als tv-se- rie begon, zijn de enige fans die met een eigen naam in woordenboeken zijn terechtgekomen. De Van Dale nam het woord 'trekkie' in 2005 op in de woordenlijst. Dat is niet voor niets. De fans van Star Trek zijn een bijzondere groep men sen. Sinds de jaren zeventig komen ze, vooral in Amerika, samen op grote bij eenkomsten, het liefst uitgedost ais hun favoriete personage. De Britt Tony Alleyne bouwde zelfs de brug van de Enterprise na in zijn woning. Neder land herbergt naar schatting zo'n twee duizend echte trekkies. Wat beweegt deze volwassen mensen om verkleed als Spock of Kirk door het leven te gaan? Carl Heinz van Harde- veld (45), voorzitter van fanclub The Federation, is duidelijk. „Het schept een band. Je hoeft je niet uit te dossen, maar het mag wel. )e komt nader tot el kaar en dat leidt weer tot hechte vriendschappen en leuke discussies over Star Trek en de onderliggende boodschap." Die boodschap is volgens de fan gelijk de belangrijkste reden dat de serie na al die jaren nog altijd zo populair is. „De bedenker Gene Roddenberry houdt de maatschappij een spiegel voor", zegt Van Hardeveld. „Er komen maatschappelijke thema's als het ras senconflict, maar ook drugsgebruik naar voren. De eerste kus op televisie tussen een zwarte vrouw en een blan ke man was bijvoorbeeld in Star Trek. Daarnaast spreekt er hoop uit. Zolang we maar samenwèrken, komt het wel goed met deze wereld. Uiteraard zijn ook de special effects en het acteerwerk bijzonder goed." De sterke fancultuur rond Star Trek kan volgens mediadeskundige René Glas van de Universiteit van Amster dam bestaan omdat er een heel univer sum wordt geschapen. „Er zijn honder den planeten, ontelbare personages. Daar kan eindeloos op worden voortge borduurd. Fans hebben veel stof om in te duiken. Dat heb je niet bij een serie als Friends. In de computergames zie je hetzelfde effect. Een game als World of Warcraft schetst een hele wereld, daar kun je over blijven praten." Wat meehelpt is dat over het univer sum van Star Trek steeds wel iets nieuws verschijnt. Een film, een com putergame, een strip, een boek van een deskundige, steeds is er iets om te kopen en om over te praten. Susanne Piët, sociaal-psycholoog en emotiedeskundige, bewaart dierbare herinneringen aan Star Trek. „Vijfen dertig jaar geleden keken we daar elke zondagmiddag naar op tv. Het was een geweldig intelligente tv-serie, waarin maatschappelijke problemen aan bod kwam'en. En er zat veel psychologie in verwerkt. Ik ben een fan, maar zeker geen trekkie." Ze kan wel uitleggen waarom fans zo als trekkies - maar ook groepen fans van onder meer Lord of the Rings of Harrie Potter - zo volledig kunnen op gaan in hun favoriete film of serie dat die een deel van hun leven worden. „Het voorziet in twee strijdige behoef ten van de mens: aan de ene kant de behoefte aan erkenning als individu, aan de andere kant de behoefte om er gens bij te horen." Star Trek voorzag - als eerste serieuze science fiction-serie met een forse do sis wetenschap - in deze behoeften bij nerds, mensen die toch vaak gepest worden en doorgaans wat teruggetrok ken blijven. „Zij kregen iets waarmee ze naar buiten konden treden, en om dat ze zich als filmpersonages vermom den, was het nog veilig ook. Ie zag in Amerika al heel snel - en dit was nog voor internet gemeengoed was - de Star Trek communities van de grond ko men. De nerds kwamen als het ware gemaskerd uit de kast." Dat mensen trekkie zijn is helemaal niet zorgwekkend, stelt Piët. „Het is juist goed voor hen. Het zorgt voor ge makkelijke sociale contacten, omdat zo iets de gemeenschappelijke interesses kanaliseert. Bovendien straalt Star Trek een boodschap uit van heel zuivere waarden. Het is prima dat mensen zich daarmee identificeren." Het beeld dat een trekkie een nerd is, wijst fanclubvoorzitter Van Hardeveld resoluut van de hand. Ook trouwens het beeld dat het vooral mannen zijn. „Misschien zijn er wel iets meer man nen dan vrouwen. In onze vereniging is de verhouding ongeveer 60-40 pro cent. Star Trek heeft altijd een juiste mengeling gehad van actie en emotie. Daardoor spreekt het zowel mannen als vrouwen aan." Trekkies verkleed als een Klingon (links) en een Vulcan poseren in Londen met een kartonnen kapitein Kirk. foto Greg Williams/Rex Features ltd. i - i i v* V"* 1 0 Operiingstek'st van de eerste Star Trek serig m - V V 1 - v Hoofdfoto: still uit de film Star Tnek III: The Search Fog Spock (1984). Foto: Zuma Press HH Foto onder: Affiche van de nieuw ste Star Trek-film The Future Be gins. Tekst: Maartje Huijben, Miriam van den Brand, Chris Halkes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9