8 Vrijdag 8 mei 2009 PZC Spock (I.) en Kirk Quark Seven of Nine Worf Star Trek is bedacht door Gene Roddenberry. De eerste serie werd in Amerika uitgezonden tussen 1966 en 1969. Centraal staat het ruimteschip Enterpri se, met kapitein Kirk en zijn be manning. De beste vriend van Kirk is Spock, half-Vulcan, met zijn puntige oren en voorkeur voor logica. Roddenberry was een idealist. Racisme en seksisme zijn er niet in de 23ste eeuw. De beman ning (ook in latere series) be staat uit een mix van mannen, vrouwen, blanken en niet-blan- ken, mensen en buitenaardse wezens. De eerste serie, die wordt ge volgd door een animatieserie, behoudt een trouwe schare vol gelingen. Eind jaren '80 wordt Star Trek nieuw leven ingebla zen met The Next Generation (foto: Data). De Enterprise krijgt een nieuwe bemanning. Vervol gens komen Deep Space Nine (foto: Quark), Voyager (foto: Seven of Nine) en Enterprise (tot 2004) op tv. Volgens het Guinness Book of Records is Star Trek de serie met de mees te spin offs. Naast series wor den er twaalf films geprodu ceerd. Ook in (strip)boekvorm en games gaan de verhalen door. Enkele typische Star Trek-ele- menten zijn het 'opstralen' van mensen van schip naar planeet of terug ('Beam me up, Scotty'), de 'warp-snelheid' (sneller dan het licht), de 'communicator' (voor contact tussen planeet en schip), een onzichtbaar schild dat het schip beschermd en het 'holodeck' (virtuele wereld die niet van echt te onderscheiden is). De wetten van de natuurkun de worden soms met voeten ge treden, maar sommige vin dingen zijn inmiddels gemeen goed, zoals een 'communicator'. In Star Trek komt een bonte stoet slechterikken voorbij. Bij voorbeeld de Klingons, met ge ribbeld voorhoofd en een eigen taai (foto: Worf), de Romulans, die genetisch verwant zijn aan de Vulcans, de Borg, een collec tief waarin andere wezens wor den geassimileerd ('Resistance is futile', weerstand bieden is zinloos') en de Cardassians, die afstammen van reptielen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8