Georgië zit in het centrum van relatie Navo-Rusland Pakistanen massaal op de vlucht Nog twee arrestaties bloedbad Overstromingen in Brazilië en Colombia Elf jaar voor overval echtpaar Waalre PZC Vrijdag 8 mei 2009 7 kolonisten. Zijn zaak krijgt zeer veel belangstelling in Kenia. In 2005 was er veel ophef nadat justitie een aanklacht tegen hem wegens moord op een boswachter wegens gebrek aan bewijs had laten vallen. De 40-jarige in Eton opgeleide aristocraat kan levenslang krijgen. foto Karei Prinsloo/AP Bij aanslag gebruikte wapens waren van Turkse dorpswacht. ANKARA - De schutters die maan dag 44 mensen doodden op een bruiloft in Turkije, hebben door de overheid verstrekte wapens ge bruikt. Volgens lokale media giste ren schoten de daders met 27 auto matische wapens, waarvan 25 ka- lasjnikovs van Russische makelij. Bijna al deze wapens waren be doeld voor een soort dorpswacht. Een aantal familieleden van zowel de bruid als de bruidegom zou be horen tot die dorpswacht, een mili tie die is opgezet met hulp van de autoriteiten. De militie wordt inge zet in de strijd tegen Koerdische guerrillastrijders. Ook de belang rijkste schutter behoorde tot de groep bewakers in het dorp Bilge. De Turkse vicepremier Cemil (Ji<;ek pleitte gisteren voor hervor ming of afschaffing van de dorps wacht. Justitie in Turkije klaagde gisteren nog twee personen aan voor het bloedbad. De twee man nen worden verdacht van samen werking met de schutters. Het aan tal mensen dat is aangeklaagd, staat nu op tien. ROME - Twee Roemeense herders die vorig jaar in Rome een echt paar uit Waalre op zeer brute wij ze overvielen, zijn veroordeeld tot celstraffen van ruim elf jaar. Beide slachtoffers raakten bij de aanval in de nacht van 22 op 23 au gustus zeer zwaargewond. De vrouw werd door de ma,nnen ver kracht en verloor bij de aanval en kele tanden. De Italiaanse rechter heeft de her ders schuldig bevonden aan ont voering, roof, seksueel geweld en gezamenlijke geweldpleging. De 32-jarige verdachte kreeg elf jaar en acht maanden cel opgelegd, zijn kompaan elf jaar en vier maan- De relatie tussen Rusland en de Navo zou weer genormali seerd worden, maar Georgië blijft een pijnpunt. De kou was uit de lucht twee maanden geleden. Het door de oorlog tussen Georgië en Rusland verbroken overleg tussen Moskou en de Navo zou hervat worden tijdens een mi nistersconferentie op 19 mei. Intus sen is de situatie heel anders. De Navo begon gisteren een oefening met het Georgische leger. Waarom dat juist nu moet maakte het bond genootschap niet duidelijk. Ook stuurde de Navo onlangs twee Russische gezanten weg als vergelding voor spionage voor Rus land door Herman Simm, ex-hoofd van de militaire inlichtin gendienst in Estland. De Navo gaf toe dat de twee gezanten formeel niets met die zaak te maken had den 'maar we moesten toch iets doen', zei een woordvoerder. ANALYSE door Carel Coseling Beide ontwikkelingen hebben kwaad bloed gezet in Moskou. „Dit past in een serie van gebeurte nissen die erop gericht zijn de her vatting van een normale samen werking tussen Rusland en de Na vo frustreren", zei minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov. Hij gaat uit protest op 19 mei niet naar het beraad met de Navo. Mos kou heeft bovendien twee Canade se Navo-medewerkers uitgewezen. Lavrov: „Onze Navo-partners kon den niets anders verwachten. Dit zijn de spelregels." Gisteren overlegde Lavrov in Was hington met zijn collega Clinton en president Obama. Formeel ging dat over nucleaire ontwapening. De Rus stelde echter ook de band met de Navo aan de orde. Moskou wil de westerse alliantie den. Het Openbaar Ministerie had achttien jaar geëist. De Waalrenaren kampeerden op een eenzame plek in een buiten wijk van Rome. De herders, die hen eerst verzekerden dat ze moch ten blijven, kwamen 's nachts te rug. De slachtoffers fietsten voor twee goede doelen. Rode Kruis: half miljoen mensen ontheemd door geweld. PESHAWAR - Bewoners van het noordwesten van Pakistan zijn massaal op de vlucht geslagen voor een regeringsoffensief tegen de radicaalislamitische Taliban. Volgens schattingen van het Rode Kruis zijn inmiddels naar schat ting een half miljoen burgers ont heemd in de Swat-vallei en aan grenzende regio's. Door de gevechten kunnen de hulpverleners veel vluchtelingen niet bereiken. Het Rode Kruis waarschuwt dan ook dat de huma nitaire crisis verergert. Het Pakistaanse regeringsleger ver hevigde ondertussen zijn offensief tegen de radicale moslims, dat be gin deze week begon. Met ge vechtshelikopters en vliegtuigen worden schuilplaatsen van de op standelingen onder vuur geno men. Fel omstreden is de hoofd plaats van de Swat-vallei, Mingora. De operatie tegen de Taliban kwam op gang nadat de Pakistaan se regering eerder de islamistische beweging nog tegemoet was geko men. Islamabad liet de Taliban in |W Bewoners van het noordwesten van Pakistan zijn massaal op de vlucht geslagen na het uitbreken van gevechten tussen het rege ringsleger en de Taliban. de Swat-vallei de islamitische wet geving invoeren als zij hun wa pens zouden laten zwijgen. De Verenigde Staten en bondgeno ten waren de concessies een doorn in het oog. Met de militaire opera tie kan de regering in Islamabad la ten zien dat het haar ernst is met de aanpak van het moslimextre misme in de regio. De Amerikaan se minister van Defensie, Robert Gates, reageerde dan ook tevreden op 'het krachtige antwoord' van de Pakistaanse regering en strijd krachten. Pakistan, het buurland Afghanis tan en de Verenigde Staten zijn eensgezind in hun wens de radi caalislamitische Al Qaida en zijn bondgenoten, zoals de Taliban, te verslaan. Dat bleek na overleg tus sen de Amerikaanse president Ba- rack Obama met zijn Afghaanse en Pakistaanse ambtgenoten, Ha- mid Karzai en Asif Ali Zardari, in Washington. Tijdens een persconferentie in het Witte Huis werd Obama geflan keerd door Karzai en Zardari. „Ik ben blij dat deze twee mannen zich volledig bewust zijn van de dreiging waarmee we te maken hebben en dat ze hun belofte op nieuw hebben bevestigd om die het hoofd. te bieden", zei Obama. Het doel is Al Qaida 'te ontwrich ten, te ontmantelen en te ver slaan'. Hij wil meer middelen be schikbaar stellen voor beide lan den in de strijd tegen terrorisme. niet aan zijn grenzen. Het streven van Oekraïne en met name Geor gië om zo snel mogelijk Navo-lid te worden irriteert de Russen ma teloos. De vorige Amerikaanse re gering steunde de wens van beide landen, doch stuitte binnen de Na vo op een 'nee' van onder meer Duitsland en Frankrijk die geen botsing met de Russen willen. De regering-Obama, die streeft naar verzoening met Moskou, nam nog geen helder standpunt in. Dit tot leedwezen van met na me de Georgische president Mik hail Saakasjvili. Die laat geen moge lijkheid ongebruikt de Russen in een kwaad daglicht te stellen. Hoe wel in eigen land er dagelijks de monstraties tegen hem zijn, kan Saakashvili nog steeds op steun re kenen van de Navo en de Ameri kaanse regering. Lavrov drong er in Washington op aan Saakasjvili te laten vallen. Daarmee ligt de bal bij Obama en Clinton. Vinden zij goede relaties met het grote Rus land belangrijk of hechten ze meer waarde aan het kleine onvoorspel bare Georgië? Tientallen doden en honderdduizenden vluchtelingen. SAO LUIS - Honderdduizenden Bra zilianen en Colombianen kampen deze dagen met ernstige overlast als gevolg van overstromingen. Tij dens het regenseizoen zijn hier door in Colombia al 45 mensen ge storven. In Brazilië zijn zeker 33 mensen omgekomen door verdrin king en grondverschuivingen. Tien van de 26 staten van het grootste land van Zuid-Amerika staan deels onder water. Ruim 207 duizend mensen zijn voor het wa ter op de vlucht. In tientallen Bra ziliaanse steden is de noodtoe stand uitgeroepen om snel de juis te maatregelen te kunnen nemen. President Lula da Silva bracht eer der deze week al een bezoek aan het rampgebied. Hij liet zich infor meren en zegde snelle hulp toe. Het regent al weken hevig in on der meer het noordoosten en in het zuidwesten van Brazilië. Rivie- 1^ Weken van aanhoudende regen hebben in Brazilië en Colombia geleid tot overstromingen. 78 mensen zouden door het natuur geweld zijn omgekomen. ren, waaronder de Amazone, tra den buiten hun oevers en modder stromen maakten tienduizenden mensen dakloos. Meteorologen voorspellen dat de regenval nog weken kan aanhou den. In de zwaargetroffen noorde lijke staat Maranhao stijgt het wa terpeil van rivieren tot dertig centi meter per dag. Het leger evacueerde duizenden in woners van de steden Bacabel en Altamira, waar veel daken nog nau welijks boven het water uitsteken. Veel vluchtelingen zochten hun heil in overheidsgebouwen zoals scholen en tentenkampen op hoog. gelegen grond. In Bacabel gingen inwoners woensdag de straat op uit protest tegen het uit blijven van hulp. De bevolking van zeventigduizend heeft volgens hulpverleners dringend behoefte aan dekens en drinkwater. In drie Amazonestaten zijn min stens drieduizend indianen die in dorpen langs rivieren leven nood gedwongen naar hoger gelegen ge bieden in de jungle getrokken. Het gewas op veel akkers is groten deels verloren gegaan. Er bestaat nog onzekerheid over het aantal slachtoffers, omdat de verbindin gen met diverse staten zijn verbro ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7