Vlamingen en Suffolks De Zeeuwse Noord-Beveland snijdt in regels evenementen tm Een beetje nerveus, maar heel erg jarig BROUWERS Loos alarm over ongeluk tractor Peuterspeelzaal en kinderopvang Kunstbak in Goes in 2010 bij Het Stelleplankier officieel in gebruik 1 8 Vrijdag 8 mei 2009 PZC B van Brouwers aquaria- en vijverspecialist Aquariumhandel Brouwers b.v. Boulevard 131,4701 ES Roosendaal T +31 (0)165 - 536216 F+31 (0)165 - 546684 E info@aquariumbrouwers.nl I www.aquariumbrouwers.nl door Mieke van der Jagt goes - Wat kun je op je verjaardag beter doen dan wat je het liefste doet? Niks! En omdat ze het liefste kletst, viert Christina de Kra mer-Bosman haar honderdste ver jaardag tussen de vele vrienden die ze in en om verzorgingstehuis Randhof in Goes heeft. En met haar zoon en schoondochter. Ze heeft zich er best een beetje ze nuwachtig over gemaakt, een mens wordt per slot van rekening niet elke dag honderd. Maar ze hoefde niets te doen: de boel was mooi versierd, de taartjes stonden klaar en de visite kon aanschuiven in de grote recreatiezaal. Zo hoef de de jarige alleen maar onder de door Raymond de Frel WISSENKERKE - Organisatoren van evenementen op Noord-Beveland hoeven bij de gemeente voortaan geen ontheffing meer aan te vra gen. Als zij hun activiteit acht we ken voor aanvang hebben gemeld, vervalt de ontheffingsplicht. Noord-Beveland voert deze maat regel in om af te raken van tal van overbodige regels in de Algemeen Plaatselijke Verordening. Tot voor kort werden aan een evenementen vergunning veiligheidsvoorschrif ten verbonden, maar die worden voortaan via een standaardfolder meegedeeld. De gemeente vervult ook een lang gekoesterde wens van de Koninklij ke Horeca Nederland. De exploita rilland - Een duikteam van de brandweer, traumahelikopter uit Rotterdam en twee ambulances zijn gistermiddag voor niets naar de Bergkilweg in Rilland uitge rukt. Een voorbijganger sloeg rond tien voor twee alarm toen hij een trac tor op zijn kop in een sloot zag lig gen. De passant vermoedde dat de bestuurder van de tractor bekneld zat. Dat bleek niet het geval. Het voertuig, dat al een tijd in de sloot lag, werd op dat moment uit de sloot getakeld. Hoe de tractor in de sloot is geraakt, is niet bekend. ereboog met het cijfer 100 te gaan zitten om haar grootste hobby uit te oefenen: gezellig kletsen. Over vroeger, over nu en over de toe komst, want Christina de Kramer heeft overal belangstelling voor. Ze werd geboren in Nisse in een gezin van acht kinderen en ver loor haar moeder op jonge leeftijd. Tijdens een dienstbetrekking ont moette ze haar man Piet, met wie ze in Goes aan de Lange Vorst- straat een handel in naaimachines en manifacturen heeft gehad. Van af 1966 woonde ze in de M. D. de Grootstraat, vlakbij Randhof waar heen ze twee jaar geleden verhuis de. Ze bleef dus lekker in haar oude buurtje. tievergunning voor horecabedrij ven, inclusief een terrasvergun ning, wordt afgeschaft. Voortaan worden voor terrassen op de open bare weg privaatrechterlijke con tracten afgesloten. Ook marktkooplui wordt het mak kelijker gemaakt. De gemeente werd overspoeld met bezwaar schriften op het standplaatsen- en ventbeleid. „Daarom hebben we bepaald dat er geen vaste tijden en dagen aan standplaatsen meer zijn gekoppeld. Je mag dus voortaan verkopen wanneer je wilt, mits je het maar bij de gemeente aan vraagt", aldus gemeentewoordvoer ster Manon de Jonge. Voor venten hoeft helemaal geen vergunning meer te worden aangevraagd. Ze lopen er weer, de Vlamingen: volledig witte polderschapen die vroeger ook al de Zeeuwse dijken begraasden. Herderin Carola van den Handel is er blij om. door Mieke van der Jagt Eindelijk! De Zeeuwse Schaapskudde heeft er vanwege het late voorjaar lang op moeten wachten, maar ze zijn weer buiten. De scha pen grazen weer op de bloemdij- ken en de honden hebben het druk om ze bij elke dam van de ak kers te houden. Herderin Carola van den Handel is ook blij met de dagelijkse frisse neus. „Daar ben je per slot van rekening ook herder voor geworden." Sinds een jaar werkt Carola als her der bij de Schaapskudde, samen met Koen Pille. Ze hebben allebei een volledige baan en voeren sa men het hele praktische beheer van de kudde, die tot vorig jaar be stond uit alleen maar Suffolks, de witte, gedrongen schapen met een zwarte kop. Nu lopen er plotseling andere tussen: Vlamingen. „Het is het ras dat hier vroeger ook rond liep, eigenlijk langs de hele kust van Noord-Frankrijk tot ver in De nemarken. De eerste herder van de Schaapskudde, Dies Imanse, scheperde bij Borssele ook Vlamin gen. Het zijn echte polderschapen, wat hoger op de poten en minder zwaar." Een Vlaming is het type schaap wat je makkelijk kunt tekenen: een wolk, vier pootjes steil eron der en een kopje met lang afhan gende oren eraan. Dat ze heel vaak plaats hebben moeten maken voor Suffolks en Texelaars komt door dat er meer vlees op die schapen zit. „Dat zal voor schapenhouders misschien best een voordeel zijn geweest, maar wij houden de scha pen niet voor het vlees. Hun be langrijkste taak is een beheerstaak: door de dijken van Natuurmonu menten regelmatig te begrazen krijgen bijzondere bloemen en planten een kans." Alle 254 schapen in de kudde zijn haar even lief, maar een verschil tussen de Vlamingen en de Suf folks ziet Carola heel duidelijk. „Suffolks zijn echt de domste scha pen die ik ken. Ze zijn wel volg zaam en braaf, maar je moet ze bij wijze van spreken nog voordoen hoe ze moeder moeten zijn. De lammeren moet je vaak aan de gang helpen, anders vergeten ze door Raymond de Frel colijnsplaat - Peuterspeelzaal 't Kwetternest en kinderopvang Tier lantijn kunnen zich in 2010 bij de openbare basisschool Het Stelle plankier in Colijnsplaat voegen. Het college van B en W van Noord-Beveland geeft groen licht voor de verbouwing van de school. Die begint in juni. De kleintjes maken straks gebruik van twee verbouwde lokalen van de school. In een aanbouw krijgen leerlingen van Het Stelleplankier adem te halen. Zo'n Vlaming lam mert met veel minder problemen. In dat opzicht is hef dus een beter schaap. Een echt kuddeschaap. Als er op oude foto's van de Zak van Zuid-Beveland een schaap staat, is het altijd een Vlaming. En altijd in een kudde." Ook qua wol verschillen de beide schapenrassen in de kudde hemels breed. De Suffolk heeft een vrij korte, zeer dichte beharing, bij de Vlaming zit het volume in de leng te. Het schaap heeft minder, maar veel langer haar. Je kunt er hele dunne, ijzersterke sokkenwol van spinnen. Volgens de herderin is het niet per se de bedoeling dat de hele kudde uit Vlamingen gaat bestaan, maar een deel van die bijna autochtone schapen is toch wel leuk voor het publiek. „Mijn collega Koen Pille is bovendien ook een echte Vla ming, dus die is er ook blij mee." Carola van den Handel werkt nu een jaar bij de Zeeuwse Schaapskudde en ze wil er nooit meer weg. „Bij Et- ten-Leur heb ik altijd schapen ge houden, gewoon als boer, maar de ruimte werd daar wel erg beperkt. Toen er hier een vacature kwam, heb ik gesolliciteerd, zonder te rea liseren hoe geweldig mooi het is in de Zak van Zuid-Beveland. Het vak van herder verschilt ook be hoorlijk van dat van schapenhou der, want als herder ben ik een deel van elke dag met de beesten onderweg. Mijn honden Ivy en Dyla zijn de vaste begeleiders, maar soms, als ik veel wegen moet oversteken, mag ik Zappa nemen. Dat is een hond van mijn collega, die kampioen kudde-stoppen is. Als Zappa vooraan de kudde gaat staan, verzet geen schaap een stap meer." Op de Boomdijk bij Heinkenszand doen Ivy en Dyla het ook fantas tisch. Ze hebben wat extra werk omdat de Vlamingen voor het eerst op de Boomdijk zijn. De Suf folks kijken niet op of om, ze gra zen gewoon door, maar de Vlamin gen zijn nieuwsgierig. Ze proberen op de akkers te komen, loeren on der de bloeiende meidoorns of blij ven achter op een lekker grazig plekje. Ivy wil best even op een achterblijver wachten, maar niet te lang.'Vort, mars!', lijkt de hond met een sprongetje te zeggen en, hop, daar gaat de Vlaamse ooi. „Het wordt tijd dat ze in de wacht- wei gaan", zegt Carola, „het gras is zo mals dat de buiken binnen twee uurtjes rond zijn. De honden zijn moe en de schapen ook. De dijk is kaal, dus ze mogen nu rus ten en herkauwen." les. De peuterspeelzaal maakt nu nog tijdelijk gebruik van multi functioneel dorpshuis De Brug. Daarvoor huisden de peuters in de voormalige christelijke basisschool Open Hof aan de Meidoornstraat, maar die moest wijken voor de bouw van senioren- en starterswo- ningen. De planning voor de bouw van deze huizen wordt vol gende week gemaakt. Woonstich- ting Zorg voor Wonen tekent voor zowel de bouw aan de Meidoorn straat als bij Het Stelleplankier. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Onderweg van Nisse naar 's-Heerenhoek over de Nieuwkamersedijk doemt een kud de schapen op. Herder Koen Pille loopt erbij. Even stoppen om een praatje te maken. „Hallo, hoe gaat het met de kud de?" Pille kijkt op en zegt niets. „Ken je me niet meer?" Hij ant woordt. „Zeker wel, je bent van dat rioolkrantje." Het zit nog diep, de 'affaire' rond stichting De goes - De Goese wethouder van cultuur Sophie van 't Westeinde geeft vandaag om 11.30 uur de Kunstbak op de Vlasmarkt in Goes vrij voor gebruik. De Kunstbak is een bak van natuursteen, met bo venop een glasplaat en is bedoeld als tijdelijke expositieruimte voor kunstenaars. De eerste kunstenaar die zijn werk laat zien is Cor van Gils uit Goes. Zijn strandvondsten zijn vier maanden lang te zien in de Kunstbak. Van Gils fotografeert veel en maakt assemblages uit af val. De 100-jarige Christina de Kramer-Bosman met rechts haar beste vriendin W. van den Bos-Smits. foto Willem Mieras y - 6 Jk: -'k," v'2" - '*v. u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62