PZC Energie uit Oosterscheldekering JS Ipk. V^KiiTvT 18 en 19 17 23 Kasteel Maalstede zichtbaar IÜ1 Goede düüd Vlamingen en Suffolks vreten de Bevelandse Zak op Project Rotary club Goes zorgt voor zuiver drinkwater in Afrika Vrijdag 8 mei 2009 Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl Twee bedrijven hebben serieuze belangstelling voor getijdencentrales. door Harmen van der Werf neeltje jans - Het opwekken van elektriciteit met behulp van de stroming in de Oosterscheldeke ring lijkt eindelijk van de grond te komen. Twee bedrijven, Ecofys en Tocardo Tidal Energy, hebben se rieuze belangstelling voor het plaat sen van onderwatermolens in en kele openingen van de stormvloed kering. Tocardo-directeur Hans van Breu- gel ziet grote mogelijkheden voor het opwekken van getijdenenergie in de monding van de Oosterschel- de. Hij wil ook snel aan de slag. Volgend jaar zomer moeten zes on derwatermolens in de kering wor den geplaatst. Het gaat om een type onderwatermolen dat Tocar do eerder heeft beproefd in de Af sluitdijk. De molen ziet eruit als een gewone windmolen met twee bladen. Het andere bedrijf dat belangstel ling heeft voor de kering, Ecofys, is nog niet zover als Tocardo. Eco fys heeft een nieuwe getijdencen- trale ontwikkeld, die energie kan opwekken uit zowel getijstroming als golfbeweging. Een proefopstel ling van deze getijdencentrale is onlangs geplaatst aan de Total-stei- ger in de Westerschelde bij Borsse- le. Die wordt het komende jaar ge test. Van Breugel is al bezig met een ver- 1^ Twee bedrijven willen de stro- ming in de Oosterscheldekering gebruiken om energie op te wek ken. Tocardo wil zomer 2010 al onderwatermolens plaatsen. gunning voor het plaatsen van zijn molens. Rijkswaterstaat Zeeland staat er welwillend tegenover. De hoofdvraag is welk effect de mo lens hebben op de doorlaatbaar heid van de kering. Het is voor de Oosterschelde belangrijk dat zo veel mogelijk water blijft in- en uit stromen. Het bedrijf Ecofys heeft dit in 2000 onderzocht voor de provin cie. Een conclusie was: 'energieop wekking uit getijdenstroming op grote schaal is strijdig met het be leidsplan Oosterschelde'. Ecofys zag wel kansen voor kleinschalige energieopwekking. „De overheid moet het dan ook financieel moge lijk maken getijdenenergie te ont wikkelen", stelt Peter Scheijgrond van Ecofys. Het ministerie van EZ wil. 'slechts' 12,5 eurocent vergoe den per kilowattuur opgewekte ge- tijdenstroom. De sector vraagt 37 eurocent, omdat getijdenenergie (nog) hoge ontwikkelingkosten vergt. De proef bij Borssele krijgt geen vervolg, als een betere rege ling uitblijft, zegt Scheijgrond. Van Breugel hoopt op investeringssub sidies voor zijn molens in de ke ring. KAPELLE - De contouren van kasteel Maalste- stede, die in de dertiende en veertiende eeuw de in Kapelle zijn weer zichtbaar. De gemeen- de belangrijkste ambachtsheren van Zuid-Be- te investeerde 104.000 euro in het terrein. De veland waren. Ze lieten er een kasteel en ka- plek dankt zijn naam aan de heren Van Maal- pel bouwen. De kapel is later naar het dorp k V WUs «-k... Kapelle verplaatst op het punt waar wegen naar Biezelinge, Dijkwel en Maalstede samen komen. Het kasteel heeft bestaan tot rond 1800. Maalstede wordt opgenomen in een his torische wandelroute door Kapelle. Wethou der Giel-Jan Burger vindt het opgeknapte kas teelterrein een aanwinst. „We krijgen erg veel positieve reacties." foto Willem Mieras Spoorwegovergang Buys Ballotstraat dicht GOES - De spoorwegovergang in de Buys Ballotstraat in Goes is van zaterdag 8.00 uur tot zondag 16.00 uur dicht voor auto's. Fietsers en voetgangers kunnen er nog wel ge bruik maken. Autoverkeer wordt omgeleid via de spoorwegover gang in de Van Hertumweg. De af sluiting is nodig vanwege werk zaamheden aan het verkeerslicht op de kruising Patijnweg, Buys Bal lotstraat en Lewestraat. ZEEUWSE Dat echtpaar in Sluis helpt graag mens én dier, maar voelde dat laatstflink in de portemonnee. De vrouw des huizes vond 's och tends een poes in het schuurtje. Het beest schrok en wilde ontsnap pen door het gat van een vroegere afvoer. De kop van het dier paste erdoor, de rest niet. Gevolg: de poes zat muurvast. Er werd gewrikt en Tip? redactie@pzc.nl gewroet, het beestje werd met af- wasmiddel besmeerd, maar niks hielp. Ten einde raad belde het duo de dierenarts. Die kreeg het dier wél los; dat vluchtte meteen en is nog steeds spoorloos. De dierenarts bleef nog even, om bij gebrek aan een baasje de rekening ter plaatse maar te regelen: 'dat is dan vijftig euro alstublieft'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61