19 Binnenland verbijsterd 'Onderzoek naar drama Apeldoorn is versnipperd' Europese Unie zegt jongeren weinig Motief blijft wellicht onbekend Wicker-stoelen 25% korting op de gehele MG-collectie MaatGarant Plaats uw mooiste foto's in onze speciale albums www.pzc.nl/foto pzc Vrijdag 8 mei 2009 5 De familieleden van Karst T. betreden voorafgaand aan de begrafenis woensdag de aula van begraafplaats Rosorum in Zevenaar. foto Koen Verheyden/ANP veer anderhalfjaar aft waarna mili taire dienst en een trits aan baan tjes volgde. Er volgde een slechte periode. Karst zat in de schulden, raakte zijn huis kwijt en zwierf een paar maanden rond met een tentje. „We vermoeden dat hij toen dronk en joints rookte", zegt zijn moeder zachtjes, terwijl ze haar man aankijkt. Aan deze perio de kwam een einde toen Karst een zolderkamer in Apeldoorn betrok en een baan kreeg bij een benzine station. „Toen heeft hij zich terug- geknokt", vertelt zijn vader. „Hij heeft al zijn schulden afbetaald. Toen dat klaar was, hebben we sa men die prestatie gevierd." Daarna had hij een aantal jaren een baan in een fabriek in Apeldoorn. In die periode verhuis de hij van Apeldoorn naar Velp en uiteindelijk naar Huissen. Sinds de herfst van 2008 ging het opnieuw slecht met Karst. Omdat hij vond dat hij in de fabriek onrechtvaar dig behandeld werd, bleef hij plot seling weg van zijn werk. Hij raak te in een dip en heeft er tot begin maart over gedaan om daaruit te komen. De laatste maand ging het goed. „Hij was weer vrolijk, kwam weer op verjaardagen." Het tele foongesprek op haar verjaardag maalt nog door het hoofd van Karsts moeder. Met dichtgeknepen keel vertelt ze hoe ze keer op keer elk woord heeft gewogen. Vraagt zich af of ze een boodschap heeft gemist. „Maar het was een heel goed telefoongesprek. Het was de laatste keer dat ik zijn stem heb ge hoord en ik heb het niet gehoord, ik heb het niet gemerkt." den haag - Slechts één op de drie Nederlandse jongeren weet waar de de Europese Unie (EU) zich mee bezighoudt. Driekwart van de jeugd heeft nog nooit naar infor matie over 'Brussel' gezocht en iets meer dan de helft heeft daar ook helemaal geen behoefte aan. Dat staat in het onderzoeksrap port 'long in Europa' van de Natio nale Jeugdraad en het Nederlands Jeugdinstituut. Voor het onder zoek zijn ruim zeshonderd middel bare scholieren ondervraagd in de aanloop naar de verkiezingen voor het Europees Parlement op 4 juni. Uit het rapport blijkt dat zeven op de tien Europese jongeren zich wel Europeaan voelt. Maar positief Van Vollenhoven houdt pleidooi voor één groot onderzoek naar drama. amsterdam - Eén groot onder zoek naar het drama op Koningin nedag in Apeldoorn verdient de voorkeur boven het viertal onder zoeken waarmee inmiddels een aanvang is gemaakt. Dat zei Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veiligheid gisteren in Amster dam in antwoord op vragen tij dens een gastcollege. Hij haalde als negatief voorbeeld de 27 onderzoe ken naar de Hercules-ramp bij Eindhoven aan. Het door hem bepleite enige on derzoek zou moeten gaan over de vragen 'Welke risico's zijn geïnven tariseerd, welke risico's zijn meege wogen en hoe is daarop vervol gens beslist', aldus Van Vollenho ven. Van Vollenhoven, die op 30 april ook een treurig einde zag komen aan de viering van zijn eigen ze ventigste verjaardag, stond voor en na zijn college stil bij de gebeurte nissen op Koninginnedag. „De he le familie is fors van slag", aldus Van Vollen hoven. Het besef wat er Er zijn vier onderzoeken gaande naar het drama op Koninginne dag. Pieter van Vollenhoven heeft liever dat er één alomvat tend onderzoek is. die dag gebeurd was, kwam bij hemzelf pas later, zei de echtge noot van prinses Margriet. In en rond.de bus was in de eerste mo menten sprake van verwarring en paniek, vertelde Van Vollenhoven gisteren. Bij de Oranjes verwerkt iedereen het drama op zijn eigen manier. Voor Van Vollenhoven zelf is dat vooral praten met nabestaanden, slachtoffers en hulpverleners. „Ook heb ik mensen bij Slachtof ferhulp op wie ik zo nodig een be roep kan doen. Dat is echter nog niet nodig geweest", vertelde Van Vollenhoven. Gistermorgen heeft hij een bezoek gebracht aan het ziekenhuis waar de gewonden vori ge week meteen werden opgevan gen. Ook de medische staf is volgens Van Vollenhoven diep onder de in- 'druk van het gebeurde. „Die men sen zaten thuis op hun vrije dag te levisie te kijken toen het gebeurde. Ze zijn direct naar het ziekenhuis gekomen." Hulp aan de slachtoffers en nabe staanden heeft voor hem ook prio riteit. Van Vollenhoven heeft zelf gezorgd dat er in Nederland een Fonds Slachtofferhulp is. Op zijn vooruit gevierde verjaardagsfeest, op 28 april, werd daarvoor ook geld ingezameld. „Dat uitgerekend op mijn verjaardag mijn werk voor veiligheid en slachtofferhulp zo samen kwamen, heeft er inge hakt", stelde Van Vollenhoven. rotterdam - De kans bestaat dat nooit (helemaal) duidelijk wordt waarom Karst T. op Koninginne dag inreed op het publiek langs de route van de koninklijke rijtoer in Apeldoorn. Dat zei een woordvoer der van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie (OM) gis teren. Politie en justitie proberen nog al tijd te achterhalen wat het motief was van de 38-jarige man uit Huis sen om de aanslag te plegen. Vlak nadat T. met zijn auto tegen De Naald tot stilstand was geko men, hebben politiemensen nog wel enkele woorden met hem kun nen wisselen. Op basis daarvan concludeerde justitie dat de man een gerichte aanslag wilde plegen op leden van de koninklijke fami lie. De Nationale Recherche verrichte gisteravond technisch' onderzoek bij De Naald in Apeldoorn. Dat liet een woordvoerder van het Lan delijk Parket weten. Medewerkers van de dienst voerden het onder zoek onder meer uit met came- ra-apparatuur en afstandsmeters. Tweede Nederlandse geval Mexicaanse griep den haag - In Nederland is een tweede geval van Mexicaanse griep vastgesteld. Het gaat om een 53-jarige vrouw die op 30 april op Schiphol aankwam vanuit het Mexicaanse Cancun. Waar de vrouw woont, is niet bekendge maakt. De melding is laat geopen baard. De incubatieperiode is in middels voorbij, zegt directeur Roel Coutinho van het Centrum -voor Infectieziektebestrijding van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu. Pensioenfondsen verbeteren positie Amstelveen - De positie van Ne derlandse pensioenfondsen is de laatste twee maanden fors verbe terd. De dekkingsgraad steeg tot ge middeld 100 procent. Dat betekent dat het vermogen gemiddeld pre cies de toekomstige verplichtingen dekt, meldde gisteren pensioen consultant Mercer. De buffers ste gen door hogere beurskoersen en een lichte toename van de rente op verplichtingen van pensioen fondsen op lange termijn. Ten op zichte van eind vorig jaar steeg de dekkingsgraad met circa 5 procent punt. Nederland koestert vrijwilligerswerk rotterdam - Nederlanders staan nog steeds voor een ander klaar en blijven dat de komende jaren ook doen. Dat stelt het Sociaal en Cul tureel Planbureau in 'Vrijwilligers werk in meervoud', een rapport met cijfers en analyses uit de laat ste jaren. Tussen 1997 en 2007 bleef het aantal vrijwilligers in Ne derland vrij constant rond de 43 procent van de bevolking. Binnen Europa zijn alleen de Zweden ac tiever. Koningin opent expositie Calvijn Wij dordrecht - Koningin Beatrix ver richte gisteravond in de Grote Kerk in Dordrecht van Calvijn 8c Wij. Dat is de eerste Nederlandse overzichtsexpositie over kerkher vormer Johannes Calvijn. Hij werd op 10 juli 1509 geboren in het Fran se Noyon. De meeste protestantse kerken in Nederland zijn geba seerd op zijn gedachtegoed. over de EU zijn ze niet. Bijna de helft van de ondervraagden wil dat de EU activiteiten als sport en muziek stimuleert onder de jeugd. Ruim vier op de tien jongeren vindt dat Europa meer moet doen om de jeugd aan een baan te hel pen. Jeugdcriminaliteit, pesten en intimidatie moeten harder worden aangepakt, vindt een meerderheid van de Nederlandse jongeren. Een deel van de scholieren wil best meer over de EU te weten ko men, maar niet door 'saaie lessen'. Het liefst zouden ze in de klas een film over de unie willen zien (42 procent) of meedoen aan een Eu ropees uitwisselingsprogramma voor scholieren (39 procent). MaatGarant J Speciale Moederdag actie! uw teakspecialist! -alles in voorraad - gratis leveren -1 jaar garantie op de gehele collectie A in M»m van V>Q van 5 MG-teak TopBank 120cm breed 150cm breed Gevlochten kunststof voorzien van aluminium frame (géén staal, roest niet) 4 verschillende kleuren www.maatgarant.nl geldig t/m de pinksteren Tuin- Serremeubelen Middelburgsestraat 64^ 4371 ET Koudekerke W/ T: 0118 - 551 444 E: maatgarant@hetnet.nP I: www.maatgarant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5