Zeel Waterpiramide naar Senegal Beelden aan het Water in Goes geeft even ruimte aan Afrikajaar Komst rondweg vertraagd N-Beveland schrapt ontheffing 3 il O Afgelopen zaterdag was het gezellig druk op de f; 1e Vismarkt Veere. U bent iedere zaterdag van f 10.00 - 16.00 uur welkom om b.v. levertraan te proeven, palingbroodjes of stokvis te kopen. Natuurlijk ook volop verse vis. f Zie aanbieding elders in deze krant. t En aan de rand van Veere kunt u gratis parkeren, ca. 7 minuten lopen naar de Vismarkt. Q - Tot ziens in Veere ontspant! IHIi ■iNi PZC Vrijdag 8 mei 2009 23 Project van Rotary club Goes zorgt voor zuiver drinkwater in Afrika. door Thijs Imandt COES - Een waterpiramide plaat sen in Senegal en zo een heel dorp voorzien van schoon drinkwater. Dat is waar Rotarydub Goes zich, mede in het kader van het Goese Afrikajaar, voor inzet. Schoon drinkwater is volgens Jan Hut van de Rotaryclub essentieel voor landen in Afrika. „Jaarlijks sterven er veel mensen aan diarree en uitdroging. Martijn Nitzche uit Delft heeft een mogelijke oplos sing bedacht: de waterpiramide, die vooral moet worden ingezet in gebieden met zout grondwater, zo als in Senegal." De waterpiramide is een grote wit te tent van acht meter hoog met een diameter van dertig meter. Het zoute grondwater dat in de pi ramide wordt gepompt, verdampt als overdag de zon op het doek schijnt en de temperatuur in de tent oploopt tot vijfenzeventig gra den. Het vuil en het zout blijven op de grond achter en het schone, 'In juni plaatsen we een waterpiramide langs de A58 om sponsors te trekken' zoete water druppelt langs de bin nenkant van het doek om in een gootje te worden opgevangen. Ook de buitenkant van de tent wordt benut. Als het regent, stroomt het water via een gootje Gemeente maakt het organisatoren van activiteiten makkelijker. WISSENKERKE - Organisatoren van evenementen op Noord-Beveland hoeven bij de gemeente voortaan geen ontheffing meer aan te vra gen. Als zij hun activiteit acht we ken voor aanvang hebben gemeld, vervalt de ontheffingsplicht. Noord-Beveland voert deze maat regel in om af te raken van tal van overbodige regels in de Algemeen Plaatselijke Verordening. Tot voor kort werden aan een evenementen vergunning veiligheidsvoorschrif ten verbonden, maar die worden voortaan via een standaardfolder meegedeeld. De gemeente vervult ook een lang gekoesterde wens van de Koninklij ke Horeca Nederland. De exploita tievergunning voor horecabedrij ven, inclusief een terrasvergun ning, wordt afgeschaft. Voortaan worden voor terrassen op de open bare weg privaatrechterlijke con tracten afgesloten. Ook marktkooplui wordt het mak kelijker gemaakt. De gemeente werd overspoeld met bezwaar schriften op het standplaatsen- en ventbeleid. Daarom worden geen vaste tijden en dagen meer aan standplaatsen gekoppeld. pSSg -WÈIÊÈÊÊÊÊÊt De plastic waterpiramide is acht meter hoog en heeft een diameter van dertig meter. foto Martijn Nitzsche naar een put, waar het wordt opge slagen voor drogere tijden. De tent kan duizend liter schoon water per dag produceren. Voor de zuive ring heeft de piramide weinig ener gie nodig. De ventilator die de tent staande houdt en de waterpomp aandrijft, werkt op zonne-energie. De waterpiramide kost, inclusief plaatsing in Senegal begin 2010, ne gentigduizend euro. De Rota ryclub wil een deel van het geld bijeenbrengen door in juni een wa terpiramide te plaatsen langs de A58 ter hoogte van de Goese auto boulevard. „Sponsors kunnen dan reclame kopen die op de piramide te zien is", vertelt Hut. door Raymond de Frel GOES - Het cultureel festival Beel den aan Water in de historische haven van Goes gaat dit jaar niet door. De stichting kan niet genoeg sponsoren vinden voor een derde editie in 2009. Alle pijlen worden nu op een festival in 2010 gericht. Volgens stichtingsvoorzitter Jaap Littooij zijn de voortdurende fi nanciële crisis en het samengaan van het festival met activiteiten voor het Goese Afrikajaar de voor naamste oorzaken voor het gebrek aan financiën. „Het vinden van voldoende sponsoren voor beide festivals is moeilijk. Daarom laten wij de ruimte aan het Afrikajaar. Wij gaan ervan uit dat het haven festival volgend jaar weer volop klassieke muziek, poëzie, beelden de kunst, theater en bands kan bie den", aldus Littooij. Het meerdaagse festival, waar on der meer films op zeilen van sche pen worden geprojecteerd, werd de afgelopen twee jaar in septem ber gehouden. Vorig jaar opperde Littooij nog om het evenement op te krikken tot een culturele week. In 2010 wil Beelden aan Water in elk geval het vorig jaar geïntrodu ceerde stadshavenconcert in de ha ven een vervolg geven. Ook wordt er gesproken om andere festivitei ten bij het festival te betrekken. WEEKEND lUSiaHHH Zaterdag 9 en zondag 10 mei 2009 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Kring-apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111 -412906, za. 10.00-12.30 uur. Via dienstsluis (aanbellen nr. 18): za 17.00-18.00 uur, zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Thuiszorg de Wieken, tel: 0111- 453480. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren za 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. Betere route bij Wolphaartsdijk pas na natuurcompensatie. WOLPHAARTSDIJK - De aanleg van de langverwachte 'rondweg' Wolp haartsdijk loopt opnieuw vertra ging op. De provincie Zeeland eist dat voor het fietspad tussen Kwis- tenburg en de jachthaven bij Wol phaartsdijk natuur terugkomt. Om precies te zijn: 0,8 hectare gras land. Voordat de gemeente Goes en waterschap Zeeuwse Eilanden met een concreet plan komen voor verevening, kan de aanleg van de rondweg Wolphaartsdijk en het vrijliggende fietspad niet be ginnen. „Dat levert vertraging op", zegt An- nelieke Land ré van het water schap. „Ik ga er van uit dat de hele procedure dit jaar doorlopen kan worden en dat we volgend jaar daadwerkelijk kunnen beginnen met de aanleg van het fietspad." Ten noorden van Wolphaartsdijk is een flinke kwaliteitsverbetering nodig van campings, jachthavens, infrastructuur en natuur. Allemaal deelprojecten die samen het 're- creatiezoneplan' vormen. Om het dorp te ontlasten en het recreatie gebied beter bereikbaar te maken, wordt de bestaande route rond het dorp verbeterd. Er komt ook een vrijliggend fietspad. Zeeuwse Eilanden heeft de beno digde grondaankopen zo goed als rond en had eigenlijk gedacht het traject eind 2009 klaar te hebben. „Wij hadden niet voorzien dat de provincie zou eisen dat natuurcom pensatie binnen dit specifieke pro ject gerealiseerd wordt", zegt Landré. „Het zou handiger zijn om in één keer voor alle ontwikkelin gen te compenseren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55