Zeeland PZC 17 Energie uit Oosterscheldekering SGHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 23 Hopen zand op het strand m Goede daad rjl Vriji Tegen omroepvirus is echt helemaal niets bestand Vrijdag 8 mei 2009 Project Rotaryclub Goes zorgt voor zuiver drinkwater in Afrika Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Twee bedrijven hebben serieuze belangstelling voor getijdencentrales. door Harmen van der Werf neeltje jans - Het opwekken van elektriciteit met behulp van de stroming in de Oosterscheldeke ring lijkt eindelijk van de grond te komen. Twee bedrijven, Ecofys en Tocardo Tidal Energy, hebben se rieuze belangstelling voor het plaat sen van onderwatermolens in en kele openingen van de stormvloed kering. Tocardo-directeur Hans van Breu- gel ziet grote mogelijkheden voor het opwekken van getijdenenergie in de monding van de Oosterschel- de. Hij wil ook snel aan de slag. Volgend jaar zomer moeten zes on derwatermolens in de kering wor den geplaatst. Het gaat om een type onderwatermolen dat Tocar do eerder heeft beproefd in de Af sluitdijk. De molen ziet eruit als een gewone windmolen met twee bladen. Het andere bedrijf dat belangstel ling heeft voor de kering, Ecofys, is nog niet zover als Tocardo. Eco fys heeft een nieuwe getijdencen- trale ontwikkeld, die energie kan opwekken uit zowel getijstroming als golfbeweging. Een proefopstel ling van deze getijdencentrale is onlangs geplaatst aan de Total-stei- ger in de Westerschelde bij Borsse- le. Die wordt het komende jaar ge test. Van Breugel laat weten dat hij mo- 1^ Twee bedrijven willen de stro- ming in de Oosterscheldekering gebruiken om energie op te wek ken. Tocardo wil zomer 2010 al onderwatermolens plaatsen. menteel bezig is met een vergun ning voor het plaatsen van zijn on derwatermolens. De hamvraag is welk effect de molens hebben op de doorlaatbaarheid van de kering. Het is voor de natuur en visserij in de Oosterschelde belangrijk dat zo veel mogelijk water blijft in- en uit stromen. In een onderzoek voor de provincie Zeeland heeft concur rent Ecofys in 2000 al vastgesteld dat 'energieopwekking uit getijden- stroming op grote schaal strijdig is met het natuurbeleidsplan Ooster schelde'. Ecofys zag wel kansen voor klein schalige energieopwekking. „De overheid moet het dan ook finan cieel mogelijk maken getijdenener gie te ontwikkelen", stelt Peter Scheijgrond van Ecofys. Het minis terie van EZ wil 'slechts' 12,5 euro cent vergoeden per kilowattuur op gewekte getijdenstroom. De sector vroeg 37 eurocent, omdat getijden- energie (nog) hoge ontwikkeling- kosten vergt. De proef bij Borssele krijgt geen vervolg, als een betere regeling uitblijft, zegt Scheijgrond. Van Breugel hoopt op investerings subsidies voor zijn molens in de kering. BRUINISSE - De dijk van de Grevelingendam aan de kant van het Krammer is voor even één grote zandbak. Langs de parallelweg staat een muurtje met stenen en het restaurant hal verwege is bijna aan het zicht onttrokken door grote hopen zand op wat voorheen (en straks opnieuw) een strandje was. Het werk wordt uitgevoerd in opdracht van Bureau Zeeweringen, dat het hele dijkvak van Bruinisse tot en met de werkhaven bij het res taurant aanpakt. In die haven verdwijnen twee oude loskades, die niet meer als zodanig worden gebruikt. Zeeweringen verwacht in september klaar te zijn. foto Ronald den Dekker Beschonken vrouw moet auto afstaan zonnemaire - Een 40-jarige vrouw uit de gemeente Schou- wen-Duiveland is in de nacht van woensdag op donderdag aangehou den wegens rijden onder invloed. Dat gebeurde op de Zuidweg in Zonnemaire. De vrouw viel op doordat ze haar licht niet dimde en erg langzaam reed. Ze had ruim drie keer te veel gedronken. Om dat ze geen rijbewijs bij zich had, is haar auto in beslag genomen. ZEEUWSE Dat echtpaar in Sluis helpt graag mens én dier, maar voelde dat laatst flink in de portemonnee. De vrouw des huizes vond 's och tends een poes in het schuurtje. Het beest schrok en wilde ontsnap pen door het gat van een vroegere afvoer. De kop van het dier paste erdoor, de rest niet. Gevolg: de poes zat muurvast. Er werd gewrikt en Tip? redactie@pzc.nl gewroet, het beestje werd met af- wasmiddel besmeerd, maar niks hielp. Ten einde raad belde het duo de dierenarts. Die kreeg het dier wél los; dat vluchtte meteen en is nog steeds spoorloos. De dierenarts bleef nog even, om bij gebrek aan een baasje de rekening ter plaatse maar te regelen: 'dat is dan vijftig euro alstublieft'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49