krijgt opknapbeurt HZ-studenten naar Istanbul Eeuwige rust uit respect voor de overledene 1^3 ym» 5 3 Foute fondsen Vismarkt Vee re Zeeland prijst zich uit de markt. Eens of oneens? Reageer en bekijk de video's op www.pzc.nl/toerismedebat PZC Vrijdag 8 mei 2009 3 COMMENTAAR ^Jpi* iiiitfm iL—i I, Sjaak de Hond: „Begraafplaatsen zijn van een bijzondere religieuze en historische betekenis in het jodendom." IWsMêÊ foto Lex de Meester Het ministerie van Financiën doet een onbeholpen poging om burgers tegen beleggingsellende te beschermen. Met ingang van 2010 worden beleggers gewaarschuwd als zij in zee gaan met een fonds met een minimale inleg van vijftigduizend euro. Zo'n fonds valt namelijk niet onder het toezicht van de Autoriteit Financiële Markten. Dit is beter dan niets, maar nog lang niet goed genoeg. Een verplichte tekst in het prospectus in de trant van 'foute fondsen kosten je gegarandeerd veel geld' zal wel een beetje helpen. Den Haag kan zich echter beter richten op uitbreiding van het toezicht. Want dat is nu heel vreemd geregeld. Europese wetgeving staat bij een inleg boven vijftigduizend euro geen controle meer toe. Deze fout móet worden gecorrigeerd. Want wie kritiekloos veel geld in een onduidelijk fonds wil steken, verdient dezelfde bescherming als een kruimelbelegger die even zorgeloos handelt. Verder moeten beleggers vooral hun verantwoordelijkheid nemen. Zij hebben zelf veel - middelen om foute fondsen te herkennen. Wie die niet gebruikt, mag ook niet klagen. door Cornelleke Blok Een aparte islamitische be graafplaats met garantie op eeuwige rust. Dat zou Yil- maz Qoban uit Middelburg, die na- mense de Turkse gemeenschap spreekt, graag willen. Op de be graafplaatsen in Goes, Middelburg en Vlissingen zijn aparte gedeeltes ingericht voor moslims. Maar die bieden niet voldoende mogelijk heid om hun overledenen te begra ven zoals de islam voorschrijft. „Het is onzeker wat er over tien jaar met die graven gebeurt. Boven dien moet je geld betalen om een graf met tien jaar te verlengen." En dat terwijl eeuwige rust 'uit res pect voor de overledenen' heel be langrijk is. „Wij beschouwen ges torvenen als heilig. Overledenen móeten volgens islamitische ritue len begraven worden. Moslims hebben daarin geen keus." Er zijn grote verschillen tussen Ne derlandse en islamitische begrafe nisrituelen, legt (^oban uit. „Een begraafplaats is voor ons net zo heilig als een moskee. Nabestaan den gaan daarom vaak op vrijdag - onze heilige dag - of religieuze feestdagen met soms wel vijftig a honderd mensen naar de begraaf plaats. Dat kan storend zijn als er een andere begrafenis is. Bloemen leggen, dat kennen wij niet. Die be tekenen bij ons iets feestelijks. Wij 'Bloemen leggen, dat kennen wij niet. Die betekenen iets feestelijks' vinden het niet passend om bloe men op een begraafplaats te zien, tijdens het rouwproces. Moslims moeten zich wassen voor ze naar een begraafplaats gaan. Ze bidden er voor de overledene en lezen uit de Koran." Vanwege die verschillen worden de meeste mensen uit de Turkse gemeenschap daarom nog steeds in Turkije begraven, weet Qoban. „In het afgelopen halfjaar zijn er zes mensen overleden in de Turk se gemeenschap. Van hen zijn er vijf in Turkije begraven. Turken kunnen zich daarvoor verzekeren bij de Islamitische Stichting Neder land. Voor mensen uit bijvoor beeld Afrika is dat niet mogelijk, omdat de stichting niet kan garan deren dat het lichaam op de goede plaats terechtkomt. Zij kunnen zelf niet zoveel geld betalen voor een begrafenis in het land van her komst." C^oban verwacht daarom dat er steeds meer behoefte komt aan islamitische begraafplaatsen. „Het wordt steeds drukker. Men sen uit Irak, Pakistan of Somalië maken ook gebruik van de islamiti sche begraafplaatsen. Derde- en vierdegeneratiemoslims hebben minder binding met de gemeen schap in hun land van herkomst. Zij zullen eerder kiezen om in Ne derland begraven te worden." Islamitisch begraven Moslims moeten zo snel moge lijk na overlijden begraven wor den. Het lichaam wordt gewassen, voordat het begraven wordt. Bij voorkeur gebeurt dat op de dag van overlijden. Het lichaam wordt niet in een kist begraven, maar in een doek gewikkeld. Moslims moeten met hun hoofd en gezicht in de richting van Mekka begraven worden. Er mag maar één persoon per graf begraven worden. De directe nabestaanden van de overledene nemen een rouwperiode van veertig da gen in acht. Nabestaanden wor den gedurende die periode ver zorgd door buren en andere fa milieleden. Vö Iedere zaterdag van 10.00 - 16.00 uur bij de Stadshaven Klein, maar reuze gezellig! BIJ NADER De politie heeft ook in de gemeen te Kapelle en Noord-Beveland pos ten. In de PZC van 5 mei stond abusievelijk dat de politie niet in die gemeenten een bureau heeft. In Kapelle is de post gevestigd in een pand aan de Bosstraat 1 en is op werkdagen geopend van 08.30 tot 12.00 uur. In Wissenkerke heeft de politie een post in het gemeentehuis aan de Voorstraat 30. Die is op werkda gen geopend van 09.00 tot 12.00 uur. Vlissingse school verwacht medailles bij zwemmen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Twintig studenten van de Hogeschool Zeeland in Vlis singen reizen woensdag samen met docenten af naar Istanbul. In de Turkse stad nemen ze deel aan het 28e internationale sportevene ment Sportfest 2009. De HZ heeft al drie keer eerder meegedaan aan het evenement, waaraan meer dan duizend studen ten uit heel Europa deelnemen in 22 takken van sport. Dit jaar heeft de Zeeuwse oplei ding grote medaillekansen bij het zwemmen. Topzwemmer Davy Bisslik (student Maritiem Officier) heeft al twee maal meegedaan aan de Olympische Spelen voor zijn ge boorteland Aruba. Toby Arnoudse (student Commerciële Economie) en Niek de Ridder (Bouwkunde) hebben afgelopen jaar op het Ne derlands Studenten Kampioen schap Zwemmen drie medailles be haald. De Oostenrijkse student Fredrik Wendschlag (International Busi ness and Management Studies) is een badmintontopper. De HZ acht hem eveneens in staat een medail le te winnen. Daarnaast gaat er een damesvolley balteam naar Istanbul, dat volledig bestaat uit buitenlandse studentes. Drie tennissers maken de groep van twintig compleet. Prijzen gebaseerd op 2-4 pers, bezetting. Excl..reserverinqsköstér>. Drukfouten yoor&gbouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3