Verbijstering bij advocaat over hoge eis MARCO EORSATO Wat wint: muntenpers, wielen, desktop of vis Vakantieambassadeurs op stap in Zeeland QOUbSN ÊARRINq VANV£12£N RACOON BÊRTOLf Minister Verburg opent zesde Dag van het Zeeuwse Platteland 0&, I MARIA M£N A use HÊIANQB EN VELE ANDEREN.. VRWfcAQ 2€ JUWt 6N 2ATÊRMQ Tl JUNI SROUWÊKDAM, 2££LAm tSAQKAARJÊW 50,- W££K£Nt2KAART£N S0,- U/WM/ .GONCÊKTOTSÊA .NL hrEAM Heinekerï T Telefoonstoring hulpdiensten PZC Vrijdag 8 mei 2009 2 5 Raadsvrouw vindt dat verdachte Kanaaleiland geen straf moet krijgen. door Emile Caion MIDDELBURG - Advocate B. Rood- veldt was gisteren verbijsterd toen zij officier van justitie G. van der Hofstede negen jaar hoorde eisen tegen haar cliënt uit Sluiskil. Een verhoging had zij nooit verwacht. De oude eis van zes jaar, eind ja nuari geëist tegen de 56-jarige in woner van Sluiskil voor doodslag op Ronald van Pelt, vond zij al zeer hoog. Zij wees de officier op de verklarin gen van twee ervaren gedragsdes kundigen, een psycholoog en een psychiater, die na nogmaals bestu deren van het complete dossier vinden dat haar cliënt nog steeds niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor de dood van Van Pelt. Hij zou gehandeld hebben in een dissociatieve - niet bewuste - toestand. De twee hadden een za kelijk geschil en Van Pelt zou woe dend een klauwhamer tegen het been van de inwoner van Sluiskil hebben gegooid. Die man, die al zijn hele leven conflicten uit de weg gaat, zou daarop een grote De officier van justitie heeft ne- gen jaar cel geëist tegen de ver dachte die in Sluiskil een man zou hebben vermoord. Een zake lijk conflict liep toen uit de hand. MIDDELBURG - Vier bedrijfsontwik kelingen zijn geselecteerd voor de Zeeuwse innovatieprijs Emergo: een onderhoudsvrije muntenpers uit Hulst, een concept voor verstel bare wielen uit Cadzand, een op af stand beheerde 'virtuele' desktop uit Terneuzen en de al vaker gelau werde duurzame tarbotkweek te Kamperland. Wie wordt uitgeroe pen tot de beste vernieuwer in het Zeeuwse ondernemingsklimaat wordt duidelijk bij aanvang van het Zeeuws Innovatie Evenement, donderdag 4 juni. Een jury van po litici, bestuurders en ondernemers bepaalt wie wint maar het publiek MIDDELBURG - Minister Gerda Ver burg van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit opent woensdag 10 juni de Dag van het Zeeuwse Platteland. De jubilerende Konink lijke Maatschap Wilhelminapolder houdt de Dag voor de zesde maal in Wilhelminadorp. Verburg gaat in op de herziening van het Euro pees landbouwbeleid, de Visie Bio- Based Economy van het ministerie 'i houten hamer hebben gepakt. Op dat moment raakte hij volgens de twee deskundigen in die dissocia tieve toestand en zou hij, zonder het daadwerkelijk te beseffen, Van Pelt hebben omgebracht. De twee deskundigen, gisteren aanwezig om hun conclusies toe te lichten, verklaarden dat het gooien van die hamer en het oppakken van die houten hamer zorgde voor een 'overweldigende gemoedstoe stand'. „Er kwam zo veel emotie los dat hij dissocieerde", aldus de psycholoog. De verdachte zelf zei dat hij zich niets meer kan herin neren van die fatale minuten in de loods op het Kanaaleiland bij Sas van Gent. Op vragen van de recht bank zei de verdachte dat hij dacht dat hij die houten hamer pakte om zichzelf te verdedigen. Roodveldt herhaalde dat de verkla ringen van de deskundigen alleen maar kunnen leiden tot ontslag van rechtsvervolging. Van der Hof stede stelde échter dat dissociatie alleen maar een theorie is, 'een hy pothese'. Hij gaat er vanuit dat de verdachte lijdt aan verdringing. „Hij wil het zich niet herinneren." Volgens hem was de man op het moment van die daad volledig toe rekeningsvatbaar en niet, zoals hij in januari nog dacht, verminderd toerekenbaar. Daarom eiste hij ne gen jaar cel tegen hem. „Ik wil dat u wordt veroordeeld op basis van de feiten." Uitspraak op 20 mei. V Provincie Zeeland Primera GReeMVAce- mag stemmen voor hun aanbeve ling: emergo@syntens.nl. Naast de warmte van de schijnwer per krijgt de winnaar een kunst werk van een Zeeuws artiest. De bedrijfsnamen achter de innovatie ve prijskandidaten zijn producent van souvenirmedailles Corforma Souvenir Pennys, landbouwmecha- nisatiebedrijf Gruva Techniek, iet-bedrijf Invent ICT Solutions en kwekerij Seafarm. Emergo/ZIE is in handen van Syn- tens, Hogeschool Zeeland en pro vincie. De profielen van de kandi daten staan op www.innovatienet- werkzeeland.nj/zie. van LNV, maatschappelijke presta ties van agrarische ondernemers en de toekomst van de Zeeuwse landbouw. Verburg verricht die dag ook de symbolische opening van het proefproject mosselkweek dat de tweehonderdjarige maat schap doet met aquacultuurbedrijf Neeltje Jans in het kader van on derzoek naar de haalbaarheid van zilte teelten op land. Belangstelling voor eigen land is met vier procent gestegen. door Marcel Modde middelburg - Acht miljoen Neder landers gaan komende zomer op vakantie. Dat is een kwart minder dan vorig jaar. Daarentegen is de belangstelling voor een vakantie in eigen land met 4 procent gestegen, blijkt uit onderzoek van NBTC-Nipo. Volgens de represen tatieve enquête is Nederland dit seizoen de vakantiebestemming voor 2,7 miljoen landgenoten. Van struinen met roofvogels en een meet and greet met Flipje in de Betuwe tot 'urban golfen' in de Bommelerwaard en een lunch op het strand van Cadzand. Heidi en Herman van Daal uit Gemert ont poppen zich met hun drie zoons tot ware ambassadeurs van vakan tie in eigen land. Onder de noe mer Familie Lekkerweg bezoeken zij gedurende een half jaar 'de mooiste, leukste en interessantste plekjes van Nederland'. Hun toer maakt deel uit van een landelijke campagne, waarbij ook de stich ting Promotie Zeeland Delta is aan gesloten. Van hun ervaringen houden zij een uitgebreid weblog bij. Op de internetsite www.defamilielekker- weg.nl zijn ook video's en fotover slagen te zien van de uitstapjes. Deze maand staat Zeeland in de schijnwerpers, onder het mom: 'al les mag en niets moet in Zeeland, de vakantieprovincie met de mees te zonuren in Nederland'. Op de website is een top tien samenge steld van 'zien en doen'. Zelf ma ken ze onder meer een tocht met de stoomtrein en overnachten ze in een huisje op het strand van Vrouwenpolder. door Marcel Modde MIDDELBURG - De politie en de alarmcentrale van de brandweer en ambulancediensten in Zeeland zijn op de algemene telefoonnum mers bijna vijf uur onbereikbaar geweest. De telefoonstoring begon woens dagavond rond half elf Pas 's nachts om drie uur was het euvel opgespoord en kon de verbinding worden hersteld. Het alarmnum mer 112 was wél gewoon te berei ken, aldus politiewoordvoerder Al- win Don. De storing ontstond tijdens werk zaamheden door de provider aan het telefoonnetwerk. Mensen die de drie diensten probeerden te bel len, kregen de mededeling dat er een probleem was met de verbin ding. Politie, brandweer en de am bulancediensten hebben niet de in druk dat mensen vervolgens uit wanhoop vaker hun toevlucht heb ben genomen tot it2, dan gebruike lijk op een doordeweekse dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27