Als het in Hengelo kan Plannen voor energie uit Oosterscheldekering 'Trap ALS de wereld uit' in Vlissingen GERARD Stadswandeling door Vlissingen Vlissinger beschiet twee agenten met luchtbuks Voorarrest van twee Vlissingse mannen twee weken verlengd 18 Vrijdag 8 mei 2009 pzc W DVD SPAARZEGEL 'Vantage Point' www.pzc.nl/dvd verhuizingen en meubeiopslag Middelburg 0118-626919 www.gerardbouwense.nl vlissingen - Elke zondag, tot en met t november, houdt het Mari tiem Muzeeum om 14.00 uur een stadswandeling door Vlissingen. Het publiek mag zelf bepalen wel ke wandeling, want er zijn verschil lende mogelijkheden. De stadsgids voert deelnemers langs bijzondere steegjes, mooie pleintjes en vertelt de verhalen achter de gevels van oude panden in de binnenstad. Kosten bedragen zes euro per per soon; mensen hoeven zich niet aan te melden. Er kunnen twintig mensen mee. Later mogen die met korting het Muzeeum bezoeken. door Theo Giele VLISSINGEN - Een 15-jarige jongen en een 21-jarige man zijn woens dagavond in Vlissingen aangehou den nadat ze met een 'luchtdruk wapen' op twee agenten hadden geschoten, zo meldt de politie Zee land. Rond kwart over tien nam de politie een kijkje op het Eiland, na een melding dat er met een luchtdrukwapen geschoten werd. Toen de agenten op de dijk ston den te kijken, zagen ze iemand neeltje jans - Het opwekken van elektriciteit met behulp van de stroming in de Oosterscheldeke ring lijkt van de grond te komen. Twee bedrijven, Ecofys én Tocardo Tidal Energy, hebben serieuze be langstelling voor het plaatsen van onderwatermolens in enkele ope ningen van de stormvloedkering. Tocardo-directeur Hans van Breu- gel ziet mogelijkheden voor het op wekken van getijdenenergie in de monding van de Oosterschelde. Hij wil ook snel aan de slag. Vol gend jaar zomer moeten zes onder watermolens in de kering worden geplaatst. Het gaat om een type on derwatermolen dat Tocardo eerder heeft beproefd in de Afsluitdijk. Het andere bedrijf dat belangstel ling heeft voor de kering, Ecofys, is door Annemarie Zevenbergen vlissingen - De Stichting ALS Ne derland houdt voor de vierde keer het landelijke fietsevenement 'Trap ALS de wereld uit'. Dit jaar doet Vlissingen op 20 juni mee aan de fietssponsortocht voor de dodelijke spier- en zenuwziekte ALS. Doel is bekendheid te geven aan de ziekte en geld in te zame len voor meer onderzoek naar ALS. In dertien plaatsen in Neder land kunnen mensen meefietsen op 20 en 21 juni. De afkorting ALS staat voor Amyotrofische Laterale Sclerose, een ziekte van de zenuwcellen die de spieren aansturen. De ongenees lijke ziekte veroorzaakt over het al gemeen geen pijn, maar tast gelei met het wapen in de achtertuin van een woning staan. Volgens de politie nam deze persoon 'een schiethouding' aan, richtte en schoot in de richting van de twee agenten. Beide agenten werden niet ge raakt Wie van de twee arrestan ten heeft geschoten is nog onbe kend. De twee Vlissingers zijn meegenomen naar het bureau en werden gistermiddag gehoord over hun rol in het incident. nog niet zover als Tocardo. Ecofys heeft een nieuwe getijdencentrale ontwikkeld die energie kan opwek ken uit zowel getijstroming als golf beweging. Een proefopstelling is onlangs geplaatst aan de Total-stei- ger in de Westerschelde bij Borsse- le. Die wordt het komende jaar ge test. Van Breugel laat weten dat hij be zig is met een vergunning voor het plaatsen van zijn onderwatermo lens. De hamvraag is welk effect de molens hebben op de doorlaat baarheid van water door de kering. In een onderzoek voor de provin cie Zeeland heeft concurrent Eco fys in 2000 al vastgesteld dat 'ener gieopwekking uit getijdenstroming op grote schaal strijdig is met het natuurbeleidsplan Oosterschelde'. De Machinefabriek als creatieve, culturele, innovatieve, economische broedplaats. Dat is wat Vlissingen nodig heeft, menen plannenmakers. door Henk Postma De Machinefabriek op het Scheldeterrein in Vlissingen kan binnen vijf tot zeven jaar uit groeien tot een 'creatieve broed plaats' die de hele stad econo misch een opkikker geeft. Blikvan ger wordt een 'hijskraanachtige' constructie, bovenop het dak, met daarin 72 luxe koopappartemen ten. De fabriek zelf herbergt 140 stapel- of schakelbare woonunits, die niet alleen worden verhuurd voor permanente bewoning, maar ook voor tijdelijk verblijf zoals ho telkamer, long stay-appartement en atelierwoning. Zij komen in de twee buitenste 'schepen', boven op een parkeerterrein met 230 plaatsen. Het middengedeelte is openbare ruimte, met daaromheen werk plaatsen, kantoren, galeries en bij zondere winkels. Er wordt theater, muziek, film, beeldende kunst, en andere culturele activiteiten gepro grammeerd, niet in 'gelikte en kostbare accomodaties', maar in ongepolijste publieksvoozienin- gen, en zonder dat de gemeente er geld bij moet leggen. Om dat te kunnen realiseren, moet in de fabriek eerst een 'crea tieve gemeenschap' actief worden van vernieuwende of culturele on dernemers, kennisinstellingen, kunstenaars en ambachtslieden, zowel uit Vlissingen als van bui ten. Dat zijn de hoofdlijnen van een 'ontwikkelings- en exploitatie visie' die bij het gemeentebestuur is ingediend door een samenwer kingsverband van vier bedrijven: Bokx Vastgoed, Mei architecten en stedenbouwers, BMC advies en management, en Walas The Mave rick creative city concepts. Die be drijven waren elders al wel vaker betrokken bij de 'revitalisatie van industrieel erfgoed als motor voor stedelijke ontwikkeling'. Woord voerder Gerben van Straaten zegt dat het samenwerkingsverband aan alle voorwaarden kan voldoen die de gemeente heeft gesteld aan plannen om de Machinefabriek voor sloop te behoeden. De gemeente wil vijf miljoen euro vangen, weigert zelf ook maar een cent in de redding van de fabriek te steken, en heeft bepaald dat be staande stedelijke instellingen er niet in ge-(her)huisvest mogen worden. De vijf samenwerkende bedrijven zijn bereid aan al die ei sen te voldoen. Op één voorwaar de: de gemeente moet hen de vrije hand geven om het plan naar eigen inzicht uit te voeren. Dat wil zeggen dat het samenwerkingsver band zowel de regie voert als de eindverantwoordelijkheid neemt voor de exploitatie. Het plan gaat veel verder dan de opzet van de twee Vlissingse archi tecten Hans Slemmer en Don Monfils die anderhalve maand ge leden ook een visie presenteerden voor behoud van de Machinefa- briek. Dat plan voorzag vooral in woningbouw. Daarnaast zou de Cultuurwerf activiteiten kunnen ontplooien, al zeiden de twee ar chitecten dat het waarschijnlijk realistischer is te streven naar huis vesting van instellingen als de Zeeuwse Muziekschool, de brede school, ROC, Omroep Zeeland of zelfs reptielenzoo Iguana. De vier samenwerkende bedrijven gooien het over een heel andere boeg. Hun devies is: eerst werk, en dan pas woningen. Want an ders bouwt Vlissingen voor leeg stand. Die werkgelegenheid moet voortkomen uit de 'creatieve eco nomie': een grote diversiteit aan bijzondere culturele, opleidende en economische activiteiten die el kaar versterken, en samen een nieuw trekpleister vormen, goed voor 250.000 tot 300.000 bezoe kers per jaar. Dat alles naar het voorbeeld van de oude Holecfabrieken in Henge lo. Daar stampte een van de vier samenwerkende bedrijven, Walas The Maverick, in anderhalf jaar tijd tachtig tot honderd arbeids plaatsen uit de grond, startend vanuit een 'creatieve broedplaats'. Er is daar, zonder overheidsgeld, een rendabel vlakkevloertheater gerealiseerd, er zijn nieuwe oplei dingen tot stand gekomen, en er worden 'aansprekende evenemen ten' op touw gezet. Daarnaast is er een 'hoogwaardig clubrestaurant' gerealiseerd, met een eigen am bachtelijke brouwerij, en een mu seum voor actuele kunst in geves tigd. Het bedrijfsleven uit de regio sluit daar nu bij aan. Iets dergelijks, zegt Walas The Ma- verick-vertegenwoordiger Gerben van Straaten, kan ook in Vlissin gen. Maar dan in een meer maritie me, internationale, en ongepolijs te sfeer. Hij gaat er van uit dat in een periode van vijf tot zeven jaar kan worden toegewerkt naar een 'duurzaam rendabele exploitatie' door gewoon te beginnen, en via 'tijdelijke exploitatievormen in ge leidelijkheid uit te groeien naar een definitieve formule', een plek 'waar men gezien wil worden'. Daarbij zal steeds gekozen worden voor 'bijzonder ondernemerschap en formules die elkaar versterken'. Alles in een keer realiseren, is vol gens hem bij voorbaat gedoemd te mislukken. Het is voor het eerst dat de vier be drijven, die al wel incidenteel bij eikaars projecten betrokken wa ren, samen 'de nek uitsteken' om zo'n groot project te realiseren, waarin stedelijk of industrieel erf goed 'onderscheidend' wordt gere vitaliseerd. De keuze viel op Vlis singen omdat de Machinefabriek zich 'als onderscheidend en authe- tiek gebouw' bij uitstek leent voor het project, en omdat enkele van de plannenmakers uit Zeeland af komstig zijn of speciale betrokken heid bij de provincie hebben. delijk steeds meer spieren aan, be halve de hartspier. Het uitvallen van de ademhalingsspieren is vaak de doodsoorzaak. De gemiddelde levensverwachting van een patiënt is drie tot vijf jaar. Het stellen van een diagnose wordt bemoeilijkt omdat de ziekte begint met vage- klachten als moeheid en spier zwakte. Een geneesmiddel is er nog niet, slechts een middel om de ziekte iets af te remmen. 'Trap ALS de wereld uit' start in Vlissingen vanaf 12.30 uur aan de Wielingenlaan 3. -De afstanden zijn 20 of 50 kilometer. Vanaf 12.00 uur is er een gratis lunch voor de deelnemers aan de tocht. www.stichting-als.nl MIDDELBURG - Het voorarrest van de twee Vlissingers, die afgelopen zaterdag door de politie werden aangehouden op verdenking van mishandeling en het tegen zijn wil, vasthouden van een plaatsgenoot, is gisteren verlengd met veertien dagen. De beide mannen werden gisteren voorgeleid aan de rechter-commis- saris. De beide mannen, van 28 en 30 jaar, zouden een 38-jarige Vlissin ger geruime tijd vast hebben ge houden in een woning aan de Scheldestraat. De Vlissinger wist na enige tijd te ontkomen en waarschuwde daar op de de politie, waarna de beide mannen werden opgepakt. Tijdens de periode dat ze hem vast hielden, zouden ze die man ook hebben mishandeld. De beide verdachten moeten op 19 mei weer voor de rechter-commis- saris verschijnen. Dan wordt op nieuw gekeken of het voorarrest moet worden verlengd. Loos alarm over ongeluk tractor rilland - Een duikteam van de brandweer, een traumahelikopter uit Rotterdam en twee ambulan ces zijn gistermiddag voor niets naar de Bergkilweg in Rilland uit gerukt, Een voorbijganger sloeg rond tien voor twee alarm toen hij een tractor op zijn kop in een sloot zag liggen. De passant vermoedde dat de bestuurder van de tractor bekneld zat. Dat bleek niet het ge val. Het voertuig, dat al een tijd in de sloot lag, werd op dat moment uit de sloot getakeld. Hoe de trac tor daar geraakte, is niet bekend. De Machinefabriek zoals Bokx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20