Liever later een balvirtuoos dan 'n boef Rechtspsycholoog mag zich in besnijdeniszaak mengen *~:^WÊÊÈÈfÊÊ 1 O I Vrijdag 8 mei 2009 PZC Voetbal behoedt jeugd Johannesburg voor loopbaan in de misdaad. door onze correspondent Nona Eveieens T ohannesburg is de meest crimi- I nele stad in Afrika. Meer poli- I tieagenten inzetten lijkt niet te .nelpen. Sport moet de oplossing zijn. „Er wordt veel gevochten waar ik woon. Mensen zijn vaak dronken. Je moet goed oppassen." Mpho Sekgabo woont in Alexander, een arme wijk van Johannesburg. De 14-jarige jongen is zijn leven lang omgeven door misdaad. Volgens de statistieken is de kans groot dat hij een crimineel leven gaat leiden. Mpho heeft echter andere ideeën over zijn toekomst. „Ik wil een top- voetballer worden, liefst bij een landelijk team of zelfs in het bui tenland. Daarna ga ik sterrenkun de studeren en genoeg verdienen zodat mijn maag nooit meer ram melt van de honger." Voetballen biedt hem de bescher ming om niet in de misdaad te recht te komen. „Ik heb geen tijd om crimineel te worden. Ik train elke dag en 's zaterdags zijn er wed strijden." Hij is lid van de voetbal club de Binnenstad Ambassa deurs. Het team van Mpho heeft net de tegenstander met 8-0 inge maakt. Na acrobatische buitelin gen van vreugde omhelzen alle spelers hun trainer en oprichter van de club, Sibusiso Buthelezi (26). Zelf belandde Buthelezi op straat, nadat acht jaar geleden zijn vader was gestorven. Er was geen geld meer voor school en hij belandde op straat. „Daar loeren zoveel geva ren. Maar ik wilde niet in de mis daad terecht komen, drugs gebrui ken of zuipen." Zwervend over straat met een oude voetbal verza melde hij rondhangende jongens. Hij leerde ze voetballen. Steeds meer jongens sloten zich aan en in middels bestaat de club uit 140 le den. Er is niets officieels aan de Binnenstad Ambassadeurs. Er wordt geen contributie gevraagd want de meeste ouders hebben KSÜlffil De Binnenstad Ambassadeurs, een voetbalclub uit de arme wijk Alexander in Johannesburg, verslaan dankzij hun regelmatige trainingen de meeste van hun tegenstanders met forse cijfers. Sport moet de oplossing zijn tegen criminaliteit in de Zuid-Afrikaanse miljoenenstad. foto llona Eveleens/GPD daar geen geld voor. „De enige offi ciële band tussen de leden is voet bal", merkt Buthelezi op. „De jon gens zijn echte ambassadeurs. Ze dragen de boodschap uit dat voet ballen beter is dan criminaliteit." Hij heeft alle tijd voor zijn spelers. Hij kon school niet afmaken waar door het moeilijk is een baan te vinden. Zijn broer, die een klein sa laris verdient als bewaker, heeft hem een matras in zijn kamer aan geboden waar hij ook te eten krijgt. „Als ik niet voetbal, droom ik ervan een trainersopleiding te volgen. Mijn droom zal uitkomen want onze toekomst ziet er mo menteel heel rooskleurig uit." Dat 'Mijn droom zal uitkomen want onze toekomst ziet er nu heel rooskleurig uit' heeft te maken met John Malule- ke, woordvoerder van het centrale politiebureau in Johannesburg. Hij kwam een paar maanden geleden in contact met trainer Buthelezi. „Ik ben helemaal gegrepen door zijn initiatief Het is de beste oplos sing om de vicieuze cirkel van de misdaad te doorbreken. De volwas sen criminelen moeten we bestrij den, maar we moeten voorkomen dat kinderen hetzelfde pad volgen. Voetbal is het beste alternatief" Maluleke zoekt sponsors voor de Binnenstad Ambassadeurs, die voetbalschoenen, ballen en shirts schenken. „En elke woensdag zorg ik voor een spreker. Een voormali ge crimineel of een sociaal werker. We organiseren rondleidingen door het politiebureau en de recht bank. En een internetcafé verzorgt gratis computerlessen aan de jon gens." Maluleke: „We willen ze niet dwin gen een goed leven te leiden maar ze wel alle kansen bieden. De jon gens moeten 't gevoel hebben dat de keuze uit hun eigen koker komt. Dat betekent: veel met ze praten en vooral luisteren." OM stelt voor het eerst vervolging in wegens besnijden van meisje. De gerenommeerde rechts psycholoog Peter van Kop pen mag zich mengen in de rechtszaak tegen een 30-jarige Marokkaanse man uit Haarlem die zijn vijfjarige dochtertje zou heb ben besneden. Dat heeft de Haar lemse rechtbank gisteren beslist. Voor zover bekend is het de eerste keer dat het Openbaar Ministerie iemand vervolgt wegens de besnij denis van een meisje. Rechtspsycholoog Van Koppen zal onderzoeken in hoeverre belas tende verklaringen van het meisje, opgenomen tijdens een verhoor, betrouwbaar zijn. Dit op verzoek van de raadsman van de verdach te, advocaat Micha Jonge Vos. De officier van justitie had liever ge zien dat een kinderpsycholoog zich nader over de videogetuigenis zou buigen. Maar volgens de recht bank is Van Koppen 'voldoende deskundig'. Advocaat Jonge Vos vroeg de rechtbank ook om zijn 'Haar geslachtsdelen zijn verminkt en ze is op andere manieren mishandeld' cliënt in afwachting van de inhou delijke behandeling van de zaak vrij te laten. Dat verzoek werd door de rechtbank afgewezen. De magistraten zien ook geen heil in het horen van twee getuigen die ontlastende verklaringen zouden kunnen afleggen. Volgens het OM heeft de Marokkaanse Haarlem mer de geslachtsdelen van zijn dochter verminkt en is ze ook op andere manieren mishandeld. Het meisje heeft verklaard dat haar va der tussen 2006 en 2008 in haar ge slachtsdelen hééft gesneden. „Mijn vader heeft in mij geknipt", zou ze gezegd hebben. De verdachte ont kende gisteren 'voor de miljoenste keer' dat hij zijn dochter heeft be sneden. Volgens hem heeft ie mand anders zijn dochter genitaal verminkt. Kinderpsycholoog Her man Baartman heeft het verhoor van het meisje bekeken en geoor deeld dat haar verklaringen niet onbetrouwbaar zijn. Advocaat Jon ge Vos verzocht gisteren om als contra-expertise ook Peter van Koppen nog eens naar het verhoor van het meisje te laten kijken. De rechtbank honoreerde dat verzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10