De nationale molendagen van aanstaand weekein de vormen een mooie aanleiding om twee vrijwillige molenaars in het zonnetje te zet ten. Dat zijn Sjaak Herman (71), sinds 1986 werkend op de Nooit- gedacht in Cadzand, en Lennart van der Torren (23), actief op D'Arke in Oostkapelle. ÊÊmm lif-iW ïv agenda www.pzc.nl/uit 2 Donderdag 7 mei 2009 PZC Wmill Neeltje Jans 'Wandelen langs de vloedlijn' vindt plaats op het voormalig werkeiland Neeltje Jans, in het Nationaal Park Oosterschelde. Onder leiding van een gids gaat de tocht over het strand en door de duinen die zich nog volop aan het ontwikkelen zijn. Parkeerplaats bij Deltapark Neeltje Jans, zaterdag 9 mei, 14.00 uur. Lennart van der Torren controleert de structuur van het meel- door Willem Staat Herman wijst op het robuuste windgemaal van Cadzand. „Deze molen heeft karakter. Je ziet direct dat het een werkmolen is." De vrij williger wil er mee zeggen dat de Nooitgedacht er authentiek uit ziet. Bijzonder want de voorge schiedenis ervan is er een van Luc- tor-et Emergo. In 1662 is hier een standerdmolen gebouwd, die om waaide in 1720. Na herbouw in 1721 trof nummer twee hetzelfde lot in 1820. Nummer drie brandde afin 1897. De huidige in 1898 ge bouwde molen liep oorlogsschade op in 1944. In 1974 brandde de mo len af, waarna herstel volgde in 1975- Herman wijst op details. Aan de achterzijde van de kap hangt een windwijzer in de vorm van een hoogaars. Bijzonder is ook dat de binnenmuren zijn gewit. Daar door is het aangenaam licht. De Nooitgedacht is een rood stenen bergmolen. Dat type heeft beneden een imposante in- en uit gang voor het graan- en meeltrans- port. Tegenwoordig wordt nog op kleine schaal graan verwefkt. „Ik maal biologische tarwe, zo'n beet je om de twee weken. Dat verkoop ik vooral aan Belgen." Aan molens kleven veel spreek woorden en gezegden. Sjaak Her man wijst op een inhoudsmaat. „Hier kan een kwart Nederlandse mud in. Dat werd afgepast door er een stok overheen te strijken. Nu wilde het geval dat deze soms hol waren. Dan liep je het risico dat er iets aan de strijkstok bleef han gen." Dit spreekwoord is een mooi brug getje naar de overkant, waar Lennart van der Torren in Oostka pelle werkt in D'Arke. „Even aan de slag", onderbreekt hij het ge sprek wanneer zich klanten aandie nen voor meel. Bij terugkeer zegt hij „Aan de slag gaan komt uit de wereld van de oliemolens. Daar werd lijnzaad platgeslagen als on derdeel van de oliewinning." Lennart raakt als kleuter geboeid door molens toen hij in Zoutelan- de woonde en daar de grondzeiler bezocht. Na de verhuizing naar Vlissingen bleef hij molens aflo pen. Op zijn zeventiende was hij gediplomeerd vrijwillig molenaar. Dit jaar studeert Lennart afin de richting bouwkunde aan de Hoge school Zeeland. Hij hoopt werk te vinden in de restauratiesector. De molen van Oostkapelle werd in 2005 weer maalvaardig opgele verd na een restauratie. En net als de Cadzandse, ziet ook de van IJsselsteentjes opgebouwde Oostka- pelse molen er authentiek uit. Het binnenwerk bevat nog onderdelen die afkomstig zijn uit de 17e eeuw- se standerdmolen die hier stond tot de bouw van D'Arke in 1858. Lennart betreurt het dat er nog al tijd een tekort aan vrijwilligers be staat. Zodoende staan in Zeeland diverse molens veel te vaak stil, „Gelukkig is de opleiding aange past na kritiek op de moeilijkheids graad. Maar het moet nog beter. Dit betekent dat de opleiding voor Zeeland op korenmolens moet worden gericht. Andere, zoals DONDERDAG 7 MEI Bloesemfietstocht en excursie Kapelle, Fruitteeltmuseum, 13.30-16.30 uur. Zeeuws Planetarium Wisselende 3D-voorstellingen om 16.00 en 19.30 uur. Kamperland, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl Orchideeën Wandeling door oude kreek, poldertjes, orchideeën, natuur en vogels olv gids van Staatsbosbeheer. Reserveren: WV Schou- wen-Duiveland 0900-20 20 233. Dreischor, Knotwilgendreef aan Weg door het Dijkwater, 19.00 uur. Excursie Slikken van Flakkee Reewild-excursie. Met prachtig uitzicht heeft op de grazende Fjordenpaarden en Heckrunderen. Tijdens de tocht vertelt Zeeuws Planetarium Wisselende 3D-voorstellingen om 14.00, 16.00 en 19.30 uur. Kamperland, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl Harbourfair Het hele weekeinde staat in het teken van de beginnende en ervaren waterspor ter. Bezoekers kunnen genieten van mo tor- en zeiljachten, jachtchartering, op blaasboten en culinaire hoogstandjes. Ouddorp, Marina Port Zélande, vrijdag tot maandag: 10.00 -18.00 uur. ZATERDAG 9 MEI Plantenbeurs Groei en Bloei organiseert een planten en stekjesbeurs. Ook de Zeeuwse Fuchsia Vereniging is aanwezig. Educelta College, 9.00 uur. Geraniumactie De activiteitencommissie van de Protes tantse gemeente in Kerkwerve houdt de jaarlijkse geraniumactie. Er worden plan ten en kaarten verkocht en er zijn spelle tjes te doen. Kerkwerve, Kerkweg9.00-12.00 uur. Nationale molen- en fietsdag Met routes vanuit onder meer Breskens, Middelburg, Cadzand, Nieuwvliet, Eede, Zaamslag, Graauw en Kloosterzande. Op het veerplein in Breskens zijn allerlei acti viteiten: fietsclinics, een Zeeuwse proeve- rij en live-muziek. Breskens, Veerplein, vanaf 10.00 uur. www.zeeuwsefietsdag.nl Rommelmarkt Scouting Zierikzee houdt een rommel markt om de bouw van een nieuw club huis te bekostigen. Er zijn ook rondritjes met oude militaire voertuigen. Zierikzee, Van Veenlaan, 10.00-15.00 uur. Orchideeën Wandeling door oude kreek, poldertjes, orchideeën, natuur en vogels olv gids van Staatsbosbeheer. Reserveren: VW Schou- wen-Duiveland 0900-20 20 233. Dreischor, Knotwilgendreef aan Weg door het Dijkwater, 13.30 uur. Harbourfair Harbourfair bij Marina Port Zé- lande in Ouddorp staat in het te ken van de beginnende en erva ren watersporter. Bezoekers kun nen genieten van motor- en zeil- jachten, jachtchartering en culi naire hoogstandjes. Ouddorp, Marina Port Zélande, vrijdag 8 tot maandag 11 mei, 10.00-18.00 uur. de gids over het beheer en de begrazing van dit voor Nederland unieke natuurge bied en over het uitgestrekte en bijzon der bloemrijke landschap, dat broedgele- genheid biedt aan talloze weide- en wa tervogels. Melissant, parkeerterrein van de Slikken van Flakkee, 19.00 uur. VRIJDAG 8 MEI Wim de Bie Wim de Bie signeert en vertelt over Meneer Foppe de hele reu- temeteut. De toegang is gratis, maar in verband met de te ver- - wachten grote belangstelling wordt gewerkt met toegangs kaarten: deze zijn af te halen of te reserveren via 0118 886870. Er zijn zestig kaarten beschikbaar. Middelburg, De Drukkerij, donderdag 7 mei, 19.30-20.30 uur. Heckrunderen op de Slikken van Flakkee. Vandaag kan met een gids een tocht door het natuurgebied gemaakt worden. foto Dirk-Jan Gjeltema Molen D Arke in Oostkapelle Deelnemende molens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 84