Zeeland natuur en visserij in Oosterschelde' Urban living Grote namen op gratis festival 'City Dance' in Goes 'Herstel van verbinding Zoommeer en Oosterschelde is goede gedachte' ELKE DAG GENIETEN VAN EEN EIGEN ZWEMBAD? Kijk op www.janvansundertzwembadefi.nl' www.tmcwoonwinkeIs.nl Ik voel mij overal thuis zolang ik vrij ben... Lees het weblog Freedom4AII op www.pzc.nl/blog PZC Donderdag 7 mei 2009 23 'Je bent gelijk van het probleem van de blauwalg in het Volkerak-Zoommeer af' Jan Schot, visserijvereniging Helpt Elkander 'Dat afreageren vorig jaar was blijkbaar nodig om de knop in de mOSSelSeCtOr Om te krijgen' Gijs van Zonneveld BoConcept urban design Goes Marconistraat 15a (0113) 22 41 00 GOES - Chuckie, Laidback Luke, Erick E. en Funkerman zijn de pu bliekstrekkers op het gratis dance event 'City Dance' in Goes. Zon dag, van 12.00 tot 00.00 uur, kun nen liefhebbers van dansmuziek genieten van de bekende deejays op de Grote Markt. City Dance begon zes jaar geleden in Eindhoven als eerste gratis dans feest, op Koninginnedag. Inmid dels is het uitgegroeid tot een lan delijk fenomeen. In 2008 namen drie steden deel, dit jaar zijn dat er maar liefst achttien, waaronder Rotterdam, Breda, Utrecht en Eindhoven. Het festival, waarbij het genieten van dance- en club- muziek centraal staat, vindt plaats in stadsparken en pleinen op zon en feestdagen van 10 mei tot 27 september. Voor meer informatie over het event zie www.citydance.nl. afgelasting van de ZMF-ledenverga- dering eind mei die zou plaatsvin den op een rondvaartboot op de Oosterschelde. Uiteindelijk gingen de mosselkwekers dus toch over stag, door in te stemmen met het - onder voorwaarden - tot 2020 uit- faseren van de mosselzaadvisserij in de Waddenzee. Van Zonneveld is niet verbaasd dat het conflict met een sisser is af gelopen. „Wat er vorig jaar gebeur de, was niet normaal. We zijn er in Zeeland altijd samen uitgeko men. Maar blijkbaar was dat afrea geren vorig jaar nodig om de knop in de mosselsector om te krijgen. Wat er uiteindelijk in het akkoord de Zeeuwse wateren en Wadden zee door het akkoord nog groter is geworden. In de Waddenzee geldt sinds 2005 een verbod op kokkel visserij met schepen. In Zeeland is kokkelvisserij aan vergunningen gebonden, maar niet verboden. En zo is het ook met mosselzaadvisse rij. Als de mosselsector voldoende zaad in het water kan vergaren met de oprukkende mosselzaadin- vanginstallaties (mzi's), is het in 2020 in de Waddenzee afgelopen met de visserij op natuurlijke mos- selbanken. Zo'n afspraak bestaat niet voor Wateren in Zeeland. Wat Van Zonneveld betreft, is die ook niet nodig. 'We moeten niet afzonderlijk naar allerlei visserij- Ctiviteiten kijken' Gijs van Zonneveld is vastgelegd, is door natuurorgani saties al van begin af aan inge bracht. Over natuurherstel en het ontwikkelen van alternatieve me thoden om mosselzaad in te van gen, in plaats van zaad van de bo dem te vissen." Van een overwin ning wil Van Zonneveld niet spre ken. Hij denkt niet in die termen. Hij ziet in de afspraken over de Waddenzee voordelen voor visse rij en natuur. Opmerkelijk is dat het verschil in visserijbeleid voor Van Zonneveld realiseert zich dat de mosselsector in Zeeland een an dere, sterkere maatschappelijke po sitie inneemt dan in het noorden. „Maar", stelt hij, „het is wel nood zakelijk dat wij tot afspraken ko men over het gebruik van de Oos terschelde. Het aanbod aan voed sel in de Oosterschelde is beperkt. We moeten daar rekening mee houden, anders gaat dat ten koste van de visserij en natuur. We moe ten niet meer afzonderlijk naar al- Gijs van Zonneveld, hoofd groene ruimte bij de ZMF. lerlei visserijactiviteiten kijken, zo als oester- en mosselkweek, maar alles in samenhang zien. Op basis van de natuurlijke draagkracht van de Oosterschelde kan vervolgens worden bepaald hoeveel ruimte er is voor economische activiteiten en voor natuur." Van Zonneveld vindt het in dat kader belangrijk dat de 'oude' verbinding wordt hersteld tussen het voedselrijke, nu zoete Volkerak-Zoommeer en de Oosterschelde. „Daar ligt duide lijk een gezamenlijk belang." foto Dirk-Jan Gjeltema De verbinding tussen het Volkerak-Zoommeer en de Oosterschelde herstellen is een hele goede gedachte. Dat zegt voorzitter Jan Schot van visserijver eniging Helpt Elkander in Zierik- zee in reactie op de uitlatingen van Gijs van Zonneveld. „Daar ligt volgens ons echt een kans. Dat ge nereert voedsel." Met de realisatie van de Deltawer ken is het Volkerak-Zoommeer af gesloten van de Oosterschelde. Daarmee is een eind gekomen aan de instroom van voedselrijk zoet water in de zoute Oosterschelde. Door weer zoet water in te laten wordt de voedselvoorziening in de Oosterschelde beter. „En je bent gelijk van het probleem van de blauwalg in het Volkerak-Zoom meer af', zegt Schot. Hij denkt dat het openstellen van het Volkerak-Zoommeer een posi tieve invloed zal hebben op de draagkracht van de Oosterschelde. Hoeveel economische activiteiten kan de Oosterschelde verdragen zonder dat de natuur wordt ge schaad. Daar wordt nu ook onder zoek naar gedaan door onderzoeks instituut Imares. Schot is het met de ZMF eens dat in dit verband niet alleen naar de mosselsector gekeken moet wor den, maar dat alle visserij-activitei ten daarbij betrokken moeten wor den. De mosselsector en de ZMF stonden een jaar geleden lijnrecht tegenover elkaar. Nu wordt weer gepraat, over zoet water bijvoorbeeld. door Harmen van der Werf en Melita Lanting Gijs van Zonneveld, hoofd groene ruimte bij de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) in Goes, heeft de draad weer opgepakt. Het conflict met de mosselsector is ach ter de rug. Het is volgens hem tijd om vooruit te kijken. Mosselsec tor, natuurorganisaties en over heid tekenden in februari een ak koord over de ontwikkeling van de natuur en mosselsector in de Waddenzee. Van Zonneveld wil het liefst dat er voor de Ooster schelde vergelijkbare afspraken ko men, met als insteek: genoeg ruim te voor de natuur en de visserij. Vorig jaar rond deze tijd was het nog hommeles tussen de mossel sector en natuurorganisaties, waar bij de ZMF - toch ook Zeeuws - het vooral moest ontgelden. Diep tepunt of hoogtepunt was wel de Als de sector voldoende zaad uit invanginstallaties kan halen, is het in 2020 in de Waddenzee afgelopen met de zaadvisserij. foto Melita Lanting. Jan van Sundert BV, Lokkerdreef 10, 4879 ND Etten-Leur 1250M2 WELLNESS SHOWROOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59