Karst liep elke da Baby's beter af bij gastouder1 Fiscus wil volledige toeslag kinderopvang terug hebben Weer uitbraak Q-koorts Geen alarm tijdens dodelijke sprint 4 Donderdag 7 mei 2009 PZC Tienduizenden ouders verzuimen gegevens over 2007 in te sturen. door Chris van Alem NIJMEGEN - Tienduizend ouders moeten de volledige toeslag voor kinderopvang over 2007 terugbeta len als zij verzuimen de Belasting dienst verantwoording te geven over de besteding van de toeslag in dat jaar. Per gezin kan dat om dui zenden euro's gaan. Volgens een woordvoerder van de fiscus heb ben 38.000 ouders van de 340.000 die in november vorig jaar werden aangeschreven verzuimd de vereis te jaaropgave te overleggen. Volgens een door de fiscus ver stuurde brief gaat de dienst er daar om van uit dat er in 2007 geen kos ten voor kinderopvang zijn ge maakt en dat de toeslag moet wor den terugbetaald. Kinderopvangcentra zeggen de laatste weken platgebeld te zijn door ouders die een kopie van de jaaropgave willen hebben. De fis cus wil van elk kind in het gezin weten hoeveel uur het in 2007 kin deropvang heeft genoten en welke uitgaven daarmee gemoeid waren. De komende dagen stuurt de fis cus beschikkingen aan de ouders met de mededeling dat het recht op opvangtoeslag over 2007 op o euro wordt gesteld. Ouders krijgen de gelegenheid binnen zes weken een bezwaarschrift in te dienen. Gedurende de behandeling van het bezwaarschrift hoeft niemand terug te betalen. Wie niet alsnog de gevraagde gegevens inzendt, of wiens bezwaarschrift wordt afge wezen, moet het voorschot bin nen twee maanden terugbetalen. Voor wie dat niet ineens kan, biedt de fiscus een betalingsrege ling. „De ervaring uit het verleden leert dat 50 procent van degenen die bezwaar aantekenen onterecht kinderopvangtoeslag heeft geno ten", aldus de woordvoerder. Tot dusverre zijn duizend bezwaar schriften ingediend. De verwach ting is dat het aantal nog aanzien lijk stijgt. De Belangenorganisatie van Ouders in de Kinderopvang waar schuwt ouders de brief van de Be lastingdienst serieus te nemen. DEN HAAG - De Q.-koorts slaat op nieuw toe. Het aantal patiënten is in enkele weken opgelopen tot on geveer tweehonderd. De helft van de meldingen komt uit Noord-Bra bant. Dat blijkt uit cijfers van de GGD's. Het aantal besméttingen loopt nog fors op de komende we ken. verwacht het Centrum Infec- tiebestrijding (Cib). De ziekte uit zich vaak als milde griep, maar kan in zeldzame gevallen tot hart problemen leiden. Sinds vorig jaar vormt Q_-koorts een probleem. Toen raakten na een eerste uitbraak in Noord-Bra bant met 190 gevallen, uiteindelijk meer dan duizend mensen besmet in Noord-Brabant en Zuid-Gelder land. Voor die tijd kregen ieder jaar hooguit tussen de tien en vijf tien patiënten Q_-koorts. PETER Twee van de zes dodelijke slachtoffers van de aanslag op Koninginnedag zijn gisteren begraven. De man die de verwoesting aanrichtte, blijkt vier jaar lang in een studentenhuis te hebben gewoond vlakbij De Naald, waar op 30 april zijn dodelijke rit eindigde. door Anne Boer Een raar idee dat we ja ren met een gek in huis hebben gewoond. Ze stelt het verwonderd vast. Laura uit Deventer woonde vier jaar - van 2000 tot medio 2004 - onder één dak met Karst T. in wat toen een studen tenhuis was aan de statige Bosweg in Apeldoorn, vlakbij Paleis Het Loo. Laura herinnert zich een rus tige, teruggetrokken jongen. Hij maakte wel eens een praatje maar was geen echte prater. „We had den een gezamenlijke keuken. We hebben wel eens samen gekookt. Hij kookte nooit uitgebreid en wij medebewoners noemden het dan ook vaak een prutje." Sandra woonde van 2001 tot en met 2004 in hetzelfde huis. Ze kreeg later nog twee keer een kerstkaartje van hem. „Ik ken hem als een vriendelijke jongeman, die erg op zichzelf was. Hij ging naar zijn werk, kwam thuis en ging ko ken en daarna liep hij gelijk naar zijn kamer boven om daar te eten. Verder zag je hem 's avonds de deur uit gaan om een jointje te ro ken. Hij deed dit niet boven want z'n kamertje was te klein (elf vier kante meter). Ie had nooit last van hem, hoorde hem bijna niet en zag hem alleen in de keuken." Karst, geboren op 6 maart 1971, heeft allerlei baantjes en woon adressen gehad. Toen hij aan de Bosweg woonde, werkte hij bij Texaco. „Ie zag hem eigenlijk niet veel. Hij had ook nooit mensen over de vloer. Volgens mij had hij geen vrienden. Hij ging zelf weinig weg. Soms naar familie. Verder zat hij veel op z'n kamertje. Een com puter had hij niet. Televisie vol gens mij ook niet. Hij luisterde veel naar de radio." Het studentenhuis aan de Bosweg had tien kamers. Karst woonde op zolder. Laura weet dat Karst T. aan Uitgebreid onderzoek moet aan het licht breng en wat er is misgegaan in Apeldoorn. De belangrijkste vraag is hoe het mogelijk was dat de dader met zijn auto zo dicht bij de open bus met het koninklij ke gezelschap kon komen. Het antwoord ligt op de buitenring van de beveiligingscirkel en dan met name de toegang via de Jachtlaan die de dader gebruikte. Volgens burgemeester Fred de Graaf was in de draaiboeken be wust niet voorzien in wegblokka des met zware middelen als be tonblokken. Het lijkt er op dat er geen alarm is geslagen toen Karst T. aan de 610 meter lange dodelijke sprint naar het kruispunt begon. Er zijn buurtbewoners die beweren dat er, kort voordat de koningin Pa leis Het Loo naderde, zelfs geen politie of andere beveiligers meer bij de hekken in de buiten ring stonden. Dat zou verklaren hoe het mogelijk is dat uiteinde lijk niemand reageerde toen de auto met hoge snelheid op de ko ninklijke stoet afreed en zes dode lijke slachtoffers in het publiek maakte. Er waren honderden vei ligheidsmensen ter plekke. Voor een reactie was tijd geweest. Niet veel, maar zeker dertig seconden. Dat lijkt genoeg tijd voor profes sionals om iets te doen, bijvoor beeld de koninklijke bus laten stoppen. De auto reed over de Jachtlaan, reed door het publiek, reed langs de koninklijke bus en kwam tot stilstand tegen De Naald. Pas toen kwamen politie en beveiligers in actie. wacmt nou even tot he-t Kinderdagverblijven zijn vaak te rumoerig voor zuigelingen. door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Baby's tot anderhalf jaar oud zouden niet meer in kin derdagverblijven, maar bij gastou ders opgevangen moeten worden. Daarvoor pleit voorzitter Gjalt Jel- lesma van Boink, de belangenclub van ouders in de kinderopvang. Wat is er mis met de opvang van baby's bij een kinderdagverblijf? „De opvang van baby's en peuters is moeilijk te combineren, terwijl er steeds meer opvang geboden wordt aan groepen van nul tot vier jaar oud. Hier is veel weer stand tegen van ouders, omdat ze het te groot en te rumoerig vin den. Daarnaast is er nog steeds een personeelsgebrek." Is de opvang van een baby in een kinderdagverblijf dan niet goed? „Dat zeg ik niet. Er werken natuur lijk professionele krachten. Maar door deze knelpunten zie.je steeds meer wachtlijsten ontstaan. Het bieden van zorg aan baby's is rela tief duur. Er wordt nu 6 euro per uur vergoed voor een kind in de opvang. Maar de zorg voor een ba by kost misschien wel 7,50 euro. Dit omdat je bijvoorbeeld ook een slaapplaats voor de baby moet in richten. Met dat financiële plaatje moet een dagverblijf constant reke- ninghouden." En deze problemen spelen niet bij gastouders? „Nee. Ouders die hun kind bij een gastouder brengen, zijneer over het algemeen lovend over. Vooral het feit dat ze telkens met een vast ie mand te maken hebben, vinden ze fijn. En dat lukt je niet bij een kin derdagverblijf Bovendien kunnen gespecialiseerde gastouders gericht baby's opvangen." Maar ouders kunnen nu toch ook al kiezen voor een gastouder? „Jawel, maar het gastouderschap heeft de laatste tijd enorm onder vuur gelegen^ Wat wij willen is de kwaliteit van die gastouders meer onder de aandacht brengen. Kin derdagverblijven worden steeds massaler."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4