dag, net als de medische wetenschap' Urban living BoConcept Wereldwinkel Oostburg compenseert kilometers Een briefje van de politieman, de huisarts en de ambtenaar... ELKE DAG GENIETE VAN EEN EIGEN ZWEMBAD? Kijk op www.janvansundertzwembadefi urban design Goes Marconistraat 15a (0113) 22 41 00 OOSTBURC - De Wereldwinkel aan het Raadhuisplein in Oostburg doet zaterdag weer mee aan de vie ring van World Fairtrade Day. De ze dag staat in het teken van het klimaat. Fairtrade staat voor eerlij ke handel met respect voor de mens, maar ook voor het milieu. Zo stookt bijvoorbeeld een produ cent van aardewerk in Indonesië sinds kort zijn oven op biogas in plaats van op brandhout. Ook de Wereldwinkel in Oostburg is bewust bezig met het klimaat. Zo compenseert de winkel de kilo meters die de vrachtwagen met producten voor de winkel maakt en de afstand die die medewerkers met hun auto van thuis naar de winkel afleggen. Volgens een be paalde berekening doneert de win kel ter compensatie een bedrag aan de producent van het aarde werk in Indonesië. www.tmcwoonwinkels.nl Ik voel mij overal thuis zolang ik vrij ben... Lees het weblog Freedom4Ail op www.pzc.nl/blog Z PZC Donderdag 7 mei 2009J 23 foto Camile Schelstraete De EHBO-vereniging Damiaan in Vogelwaarde bestaat vijftig jaar. Een jubileum tussen spalken en wondverzorging en AED en e-learning. door Peter Oggel Het is een anekdote uit de oude doos. Nog maar enkele tientallen jaren terug was in de katholieke vereniging Damiaan in Vogelwaarde ondenkbaar dat man nen en vrouwen tijdens de cursus sen Eerste Hulp Bij Ongelukken el kaar bij wijze van oefening een ver bandje aanlegden. Sterker, herin nert secretaris Willie Remorie zich met een glimlach, de scheiding der geslachten strekte zich onder gees telijk toezicht uit tot in het leslo kaal: mannen aan de ene, vrou wen aan de andere zijde. Damiaan, één van de kleine dertig EHBO-verenigingen in Zeeuws- Vlaanderen, bestaat deze week pre cies vijftig jaar. Een mooi moment voor bezinning en terugblik in de vorm van een reünie, zaterdag in het dorpscentrum, vindt het be stuur. Want in die halve eeuw is de voor uitgang zeker niet aan de EF1B0 voorbij gegaan, beter geïllustreerd in de eigen vaktaal: tussen het klas sikaal leren aanleggen van een sim pele spalk in de jaren zestig van vo rige eeuw, tot e-learning anno 2009: wwui.eerstehulpinhuis.nl, EH BO via internet, in eigen huis én in eigen tijd. Maar terug naar 1959. In Vogel waarde beginnen 24 mannen en vrouwen na een oproep aan de plaatselijke verenigingen onder lei ding van de huisarts E. du Puy en instructeur C. van Aert aan een cursus EHBO. Daarmee ontstaat er een nieuwe afdeling, die snel aan cursisten en dus aan leden wint. Over die snelle aanwas ver baast Willy Remorie, sedert 1962 spreekwoordelijk voor het leven 'besmet' met de EHBO-bacil, zich niet. „Toentertijd spanden veel huisartsen zich in om mensen ken nis van eerste hulp bij te brengen. Dat was uit pure noodzaak. Het duurde al gauw drie kwartier of langer voordat er een arts of zelfs een ambulance bij een ongeval kwam. Bovendien moet je niet ver geten dat er destijds in een dorp als Vogelwaarde vrijwel niks te be leven viel. Je had de voetbalvereni ging, de jaarlijkse kermis en de wielerkermis. Dat was het. Dus was de EHBO voor veel mensen ook een uitje; een cursus voor de gezelligheid, inclusief een jaarlijks uitstapje en een sinterklaasavond. Nu is de organisatie van de EHBO veel zakelijker geworden, commer ciëler ook met tal van bedrijfsoplei dingen. Als vereniging kun je dan niet achterblijven." Het leven van Remorie loopt paral lel aan de historie van Damiaan. Want al snel geeft hij zelf cursus sen, en behoort hij begin jaren ze ventig tot de eerste drie kaderin structeurs in Zeeuws-Vlaanderen. Hij stapt even rap in het bestuur van Damiaan, 'noodgedwongen' weliswaar, omdat er voor de schei dend secretaris geen opvolger te vinden is. Vandaar uit komt hij in het bestuur van het district Zee land en in het hoofdbestuur van de Nationale Bond, één van de acht overkoepelende organisaties voor EHBO in Nederland. Wat voor Remorie geldt, is ook van toepassing op andere (be stuursleden van Damiaan: jaren lange clubtrouw. „Van de eerste lichting cursisten zijn er nog twee actief Hoe gaat dat in het vrijwilli gerswerk? Je wordt lid van een club, je krijgt een taak en als je je verantwoordelijkheid neemt, dan kun je niet meer weg. Nee, idealis me is niet aan de orde. Voor mij persoonlijk heeft een drang naar kennisoverdracht wel een belang rijke rol gespeeld." Want, verduide lijkt hij, EHBO vernieuwt zich el ke dag, 'evenals de medische we tenschap'. Dus is het een kwestie van bijhouden en met de tijd mee gaan. „In i960 gingen de cursussen over het aanleggen van verbanden, over wondverzorging en spalken. Nu ligt de nadruk veel meer op le vensreddende handelingen en richt de opleiding zich op de vitale functies. Want ook de spoedhulp- verlening is uiteraard veel sneller en beter dan vroeger." Over de toekomst is Remorie dui delijk: „Ik hoop dat Damiaan het 75-jarig bestaan haalt. Eerlijk ge zegd heb ik zo mijn twijfels. Een vaste kern houdt de zaak op de rails. Maar wij worden oud. Verjonging is dus noodzakelijk, maar dat is dus wel een pro bleem." Uit het plakboek van Damiaan Vogelwaarde: deelname aan de nationale wedstrijden in 1983 in Tubbergen. Op de foto ook de huidige penningmeester, Riet de Klerk-Remorie (links). Op de kop af vijftig jaar geleden stonden de huisarts E. du Puy, de politieman A. Schelfaut en de gemeente-ambtenaar A. War rens aan de wieg van de EHBO- vereniging Damiaan in Vogelwaarde. Gedateerd 7 mei 1959 ging er een uit nodiging naar de plaatselijke verenigingen voor deel name aan een EHBO-cursus. Damiaan maakte een bliksemstart: 24 cursisten meldden zich, behaalden onder leiding van du Puy en instructeur C. van Aert het diploma en werden daarmee tevens lid van de vereniging. Binnen drie jaar was de ledenlijst bijna verdriedubbeld, maar zakte in de loop der jaren terug en stabiliseerde zich rond de vijftig. Begin jaren ne gentig haalde Damiaan de 'top' met 75 leden. Inmid dels schommelt het ledental rond 45. Deze daling, er kent secretaris Willie Remorie, is een punt van zorg, overigens niet alleen binnen zijn vereniging maar voor alle afdelingen. „Mensen willen wel korte cursus sen volgen, zoals reanimatie en AED, maar ze voelen er weinig voor zich langdurig vast te leggen." Het eerste bestuur bestond uit voorzitter J. van Deur- sen, secretaris Warrens, penningmeester Schelfaut en de leden P. van den Bosch en mejuffrouw L. Lambert. De positie van huidig voorzitter J. Dobbelaar is een bijzondere. Eigenlijk nam hij in april 2005 na een klei ne dertig jaar in het bestuur al afscheid, maar hij ver leent bij gebrek aan een opvolger nog steeds de nodi ge hand- en spandiensten voor de afdeling. Jan van Sundert BV, Lokkerdreef 10, 4879 ND Etten-Leur 1250M' WELLNESS SHOWROOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47