f? niet meer vanzelfsprekend Provinciehuis kan CCh-neutraal 1 .6?9 En op Vaderdag neemt papa wraak Op een strijkijzer zit ik niet te wachten... Taaltoets Van Geel in 's Gravenpolder GALL E GALL Bekijk de video over moederdagkado's op www.pzc.nl PZC Donderdag 7 mei 2009 3 „Het liefst krijg ik iets dat de kinderen zelf hebben gemaakt", zegt Liesbeth de Wolf uit Vlissingen. „Een knutselwerkje ofzo. Ik heb eens zelfgemaakte badkorrels en een ijsbeertje van klei gehad. Die staat nog steeds in de boe kenkast. Ik krijg ook wel eens ontbijt op bed, maar vorig jaar hadden de kinderen de tafel mooi gedekt 's ochtends." En wat wordt het dit jaar? Lin- dy (9) lacht geheimzinnig. „Ik heb al iets bedacht." „Ik vraag elk jaar een tegoedbon voor de schoonheidsspecialiste aan mijn dochter. Die krijg ik dit jaar ook weer", weet Riet Kort uit Vlissingen al. „Ik geniet daar echt van. Ik ben ook gek op bloemen en sieraden. Met mijn an dere dochter ga ik een dagje naar een beautycentrum vanwege Moederdag. Ik hoef eigenlijk geen cadeaus hoor, mijn dochters zijn altijd goed voor me. Ze komen op Moederdag altijd langs. Heel gezellig." „De kinderen en kleinkinderen komen altijd langs op Moederdag. Die gezel ligheid is mijn cadeau", zegt Matty Vogel uit Vlissingen. „Ze komen rond vier uur. Dan maak ik hapjes en drankjes voor iedereen. Meestal nemen ze wel een doosje bonbons mee. Een ontbijtje op bed van mijn man? Nee, dat doet hij niet meer. Vroeger deed hij dat elke dag, met een krantje erbij." Lachend: „Maar ik waarschuw 'm wel even dat het Moederdag is." „Ik krijg meestal een badspulletje of een luchtje en soms ontbijt op bed", zegt Anita de Witte uit Koudekerke. „Ik zeg altijd: het hoeft niet duur te zijn hoor. Het gebaar op zich is al leuk genoeg. Tekeningen van de kinde ren, dat zijn de leukste cadeaus. Ik heb ook eens een gipsafdruk van een hand gekregen. Maar daar zijn ze nu te oud voor." Mike (13) heeft al iets voor zijn moeder gekocht, verklapt hij. „Maar ik heb het goed verstopt." door Ondine van der Vleuten Als Moederdag niet bestond, zou ik zelf zo'n fijne traditie verzinnen. Op t mei begin ik me al te verheugen. Niet op de cadeaus, maar op een dag waarop Moeders Wil Wet Is. Dat heb ik zelfbedacht en het bevalt prima. Moederdag hoort rustig te beginnen. Wreed wakker maken met een zelfgemaakt ontbijtje, hoe goed bedoeld dan ook, is verboden. De huisgenoten moeten maar met enige regelmaat zachtjes de deur openen om te zien of ik me al aan het uitrekken ben. Daarna ga ik rechtop zit ten om kranten en het ontbijtje te ontvangen alsmede cadeaus en bloemen. De bloemen mo gen niet van de benzinepomp komen, anders gaan ze onverbiddelijk de groencontainer in. Een bos zelfgeplukte veldbloemen daarentegen zal ik met een warme glimlach in ontvangst ne men. Dan open ik de handgemaakte geschen ken van mijn vijfjarige zoon en lees de ansicht kaart van mijn 21-jarige dochter, die mij uit de grond van haar hart dankt voor alle zorgen van het afgelopen jaar, en niet te vergeten de finan ciële ondersteuning. Ik prijs mijn zoon vanwege de prachtige ver jaardagskalender en de tekening, waarop ik dit jaar al vijf vingers aan elke hand heb, en keur de koffie. Die mag niet lauw zijn en bestaat uit warme, magere melk met oploskoffie en zoet jes. Zogenaamd heeft mijn zoon die zelf ge maakt, maar dat is niét helemaal waar, want hij is nog in Moederdag-ontbijt-training. Het zal nog jaren duren voor hij zelfstandig een per- Investeringen aan Abdijcomplex vergen 7,1 miljoen euro. door Ben Jansen MIDDELBURG - Voor 7,1 miljoen eu ro -is het provinciehuis in Middel burg C02-neutraal te maken. Dat wil zeggen dat de energiehuishou ding in het Abdijcomplex en een aantal door de provincie gebruikte omliggende -gebouwen zodanig wordt aangepast dat geen CO2 in de atmosfeer komt of wordt ge compenseerd met bijvoorbeeld een grote windmolen aan de kust. Het adviesbureau DHV heeft in opdracht van de provincie een energiescan gemaakt van de pro vinciale kantoor-, vergader- en ont vangstruimten in het hart van Mid delburg. Aanleiding was uitspraak van de Staten van Zeeland, op initiatief van CU en GL, dat de provinciale organisatie in 2012 CÓ2-neutraal moet zijn. Daarmee moet de pro vincie een voorbeeldfunctie leve ren. Dat is geen geringe ambitie in een complex van achttien gebou wen, waarvan twaalf als monu ment zijn aangemerkt. DHV adviseert isolatie van muren, daken en ramen en toepassing van radiatorfolie, energiezuinige ver- Er moet 7,1 miljoen euro in het Abdijcomplex worden gestoken om de provincie een voorbeeld rol te laten spelen op het gebied van C02-neutraal werken. COMMENTAAR Het afgaande tij in de taalvaardigheid van studenten houdt maar aan. Dat ligt aan hun vooropleiding. Een vwo-diploma is geen garantie voor goed Nederlands. Daarom zien steeds meer universiteiten zich genoodzaakt op taal te toetsen. Een enkele instelling doet dit vooraf. Andere houden taaltoetsen in de eerste studiejaren. Hoe ze het ook doen, de resultaten zijn schrikbarend. Heel veel studenten doorstaan een eenvoudige taaltest niet. Maar in hun uiteindelijke beroep is een redelijke taalvaardigheid wel degelijk vereist. Dus moeten studenten een inhaalslag maken. Maar daarvoor zijn de dure studiejaren niet bedoeld. Eerder waren er al sombere berichten van Pabo's. Na het alarm van de universiteiten is er helemaal geen excuus meer om door te modderen. Het voortgezet onderwijs zal zijn zaakjes nu snel op orde moeten krijgen. Om te beginnen met taaidiscipline bij docenten en scholieren. Verder moeten er hogere exameneisen komen. Een aankomend student hoeft geen virtuoos te zijn. Maar de basis, inclusief stijl, grammatica en spelling, hoort in de rugzak. fect Moederdag-ei kan koken, weet ik uit erva ring. De rest van de dag verloopt in perfecte harmonie. Vader speelt daar een belangrijke rol in. Of hij een geschenk heeft, is niet belangrijk; maar wél of hij afwast, lekker eten kookt, de rust bewaakt en met mijn zoon spreekt over de diepere betekenis van Moederdag. Ondertus sen kijk ik televisie (uiteraard ben ik de enige die de afstandsbediening in handen krijgt) of besluit dat het gezin nu een fijne strandwande ling gaat maken. Er zijn mensen die Moederdag een commer ciële toestand vinden. Dat ben ik uiteraard niet met hen eens. En mijn partner? Die heeft zich ermee verzoend, omdat het straks Vaderdag is. En dat geeft hem de kracht om Moederdag door te komen. MIDDELBURG - CDA-fractievoorzit- ter Pieter van Geel komt maandag 18 mei naar 's Gravenpolder. In dorpshuis Ons Dorpsleven praat hij vanaf 20 uur mee over het the ma Energie. Van. Geel zou aanvankelijk medio maart al naar 's Gravenpolder afrei zen om te discussieren over de toe komstige energievoorziening in Nederland. De CDA-fractievoorzit- ter moest toen afzeggen, omdat zijn aanwezigheid in de Tweede Kamer was vereist bij het beraad over de economische crisis. De nieuwe bijeenkomst in 's Gra venpolder begint om 19.30 uur met een ontvangst. Ook gedepu teerde Marten Wiersma spreekt. lichting, thermostaatkranen en in- regeling van klimaatinstallaties en organisatorische maatregelen, zo als het sluiten van deuren en tijdig uitschakelen van pc's. Kosten 2,1 miljoen euro. Een flinke slag valt te maken met de toepassing van aardwarmte, maar dat vergt dan wel een investe ring van 4,5 miljoen. Voor com pensatie van de resterende uit stoot van CO2 met windenergie is daarnaast nog een uitgaaf van een half miljoen euro nodig. Disaronno Originate Afterdinner J Likeur J Amandel lOOcl 1 DISARONNO Moederdag Tip! www.gall.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3