Ook Israël vraagt zich af: is JSF wel nodig? SsSk1. BIJ TULP KEUKENS OF wïmRi Tulp KORTING OP INRUILVOORDEEL INBOUWAPPARATUUR VAATWASSER 1 4 Donderdag 7 mei 2009 PZC Postbus 91 T-* t /n T-1 1 1 4330 AB Middelburg Militair analist zet vraagtekens bij nut aanschaf straaljager. De opvolger van de huidige generatie jager-bommen werpers wordt de JSF (Joint Strike Fighter, of F-35) van Lockheed Martin. Het kan bijna niet anders, want de Amerikanen willen het en de Europese Na- vo-partners en Israël hebben zich al zo goed als tot aankoop ver plicht. Nederland mort nog wat, maar er staan banen op het spel en die zijn vooral in crisistijd heel wat waard. In Israël is ook niet iedereen geluk kig met het principebesluit in to taal 75 JSF-toestellen aan te schaf fen. Maar de Israëlische regering krijgt een groot deel van haar de- fensiegeld uit Washington. Winke len bij de Europese vliegtuigindus trie is er dus niet bij. Van de extra geluidsoverlast waarvoor de JSF zal zorgen (twee keer zo veel als een F-15) ligt in Israël niemand wakker. Maar voor het overige spe len hier dezelfde afwegingen als in Nederland: kosten, banen en bruik baarheid. Het is nog niet precies duidelijk wat de prijs voor Israël zal zijn. De jongste ramingen gaan uit van een totaal bedrag van 15 miljard dollar, ofwel 200 miljoen per toestel. Dat is dan inclusief training, reser ve-onderdelen en een aantal aan passingen waarover nog druk wordt onderhandeld. Die aanpassingen hebben te ma ken met specifieke Israëlische wen sen, vooral wat betreft de avionics (vliegtuigelektronica). Israël produ ceert in eigen huis de modernste apparatuur en wil die in de JSF in bouwen, uiteraard ten koste van wat Lockheed Martin er zelf in- 'Van de extra geluidsoverlast waarvoor de JSF zorgt ligt in Israël niemand wakker' stopt. Niet alleen heeft de Israëli sche luchtmacht meer vertrouwen in eigen makelij, maar het zou ook de plaatselijke werkgelegenheid ten goede komen. De Amerikanen leveren uiteraard liever 'van de plank'. Wat het nieuwe toestel on derscheidt van de huidige, vierde generatie, is zijn stealth-vermogen. Het kan vijandelijk gebied binnen dringen zonder dat de grondradar van luchtafweerraketten of de boordradar van vijandelijke vlieg tuigen er iets van merkt. Daarvoor zorgen onder meer de speciale vorm en de afwerking van de lak. De strategie is dat stealth-vliegtui- gen de vijandelijke luchtafweer uit schakelen en zo de weg vrij maken voor de conventionele luchtvloot. De kans dat Nederland ooit zelf standig zo'n soort aanval zal uit voeren is nihil, maar voor Israël ligt dat anders. De JSF zou bijvoor beeld goed bruikbaar zijn bij een aanval op nucleaire installaties in Iran. Het probleem is alleen dat zo'n operatie - als het er van komt - al binnen de komende paar jaar moet worden uitgevoerd. En dat terwijl de eerste JSF-toestellen in 2014 worden geleverd en de lucht macht pas in 2016 haar eerste ope rationele squadrons zal kunen in zetten. Militair analist JReuven Pe- datzur stelde deze week in het dag blad Ha'aretz de vraag of de Israëli sche luchtmacht voor haar toekom stige missies de JSF echt nodig heeft. Ook al omdat er een ontwik keling gaande is in de richting van onbemande vliegtuigen. Als moge lijk alternatief noemt hij de in maart onthulde nieuwste versie van de F-15, de Silent Eagle. Een toestel met alle voordelen van de F-15, snel beschikbaar en voor de helft van de prijs. Dictee De regels voor de spelling zijn sinds 1939 al tig keer veranderd en de heer Orlebeke (krant 5 mei) doet er goed aan alsnog een 'geup- date' grammatica aan te schaffen. Ook Thijs Schipper heeft het, vol gens mij, niet bij het rechte eind. De vorm 'roept u maar' is geen zui vere gebiedende wijs, omdat er u achter het werkwoord staat. De ge biedende wijs is: 'roep maar' De t achter een gebiedende wijs moet als ouderwets beschouwd worden (loopt, komt, hoort, werkt, ziet, huilt enz. is nu loop, kom, hoor, werk, zie, huil enz. Denk maar aan het liedje van Ramses Shaffy! Vol gens mij heeft dit dan ook niets meer te maken met enkelvoud of meervoud. Net als het Engels heb ben we maar één moderne gebie dende wijs meer. Daar mogen we best blij mee zijn, want het Frans heeft er nog steeds drie en het Spaans zelfs vijf A.M. de Schipper Inkeloortstraat 6, Rilland Van Randwijklezing 5 mei jl. staat meneer Alexander P. op de kansel in Vlissingen. Een uit gelezen kans voor een politicus in deze roerige tijd. Van de gelegen heid wordt echter geen gebruik ge maakt. Het woord dat tot de zorg vuldig vergrendelde herbergmenig- te wordt gehouden is een week en lukraak klapje dat zeemijlen ver wijderd in de branding van de maatschappij troosteloos neerslaat in het sop der golven. „Denk aan elkaar", zegt meneer P. Nee P.! Zelf denken en vervolgens samen doen in het belang van alle men sen! Goethe verkondigde het al: „Alleen door te handelen vermag de mens het onmogelijke." Als er sinds 1966 geen betere balloze soep wordt gebrouwen in de partij van Alexander, is de tijd daar ter smaakversterking het kruidenbuil tje van Drion onder te dompelen in dit handelingsloze en weinig voedende brouwsel. Als meneer P. vervolgens verkondigt dat pragma tisch idealisme nodig is moet hij direct zijn lidmaatschap bij Doel loos sinds 19)'66 opzeggen. Maarten Rossen Van der Swalmestraat 14, Vlissingen Van Randwijklezing 2 Op Bevrijdingsdag werd de Van Randwijklezing gehouden door Alexander Pechtold. Een indruk wekkend verhaal. Begrijpbaar voor iedereen en zeer geschikt om uitge zonden te worden door Omroep Zeeland. Zowel via de radio als de TV. Terug uit Vlissingen zette ik de radio aan. Na het nieuws van 13.00 uur weer de gebruikelijke hoeveelheid muziek. In Zegt u het Maar klaagde een mevrouw dat Omroep Zeeland zo weinig aan dacht besteedde aan de Van Rand wijklezing. Er werd haar beloofd dat de TV-uitzending dat goed zou maken. Nou, dat viel tegen. Als het onderwerp twee minuten duurde was het veel. Omroep Zee land wordt steeds minder beluis terd en bekeken. Logisch dat de ad vertentie-inkomsten dalen. Als er iets in Zeeland gebeurt, kun je be ter naar Maximaal kijken. De recla me neem je dan op de koop toe, want Maximaal houdt zijn eigen broek op en kost ons geen cent. Martha Blom Heernisseweg 43, Goes Griepen Helemaal eens met Marleen Blom- maerts laatste column. Het lijkt me echter wel dat, hoewel een mo gelijke pandemie nu niet is uitgeko men, dat in de nabije of verre toe komst ooit echt zal gebeuren. Net als bij de financieel-economische krach van vorig jaar, die we latent al lang voelden aankomen, kwam ook die volkomen onverwacht out of the blue over de wereld neerda len. De werkers in de micro-biolo- gie, die geacht worden virussen, bacterieën enz. te bestrijden, zijn dagelijks bezig te anticiperen op nieuwe varianten, therapie-resis tentie, enz. In het ongunstige ge val, dat de pandemie wel bewaar heid wordt, zullen wij ons linea recta ter consultatie aanbieden bij de dames en heren medici, ge wend als wij in onze verzorgings staat zijn, dat die een pasklare op lossing kunnen bieden, vanuit een soort vanzelfsprekendheid, want anders komen er claims. En juist vanwege die immer latente drei ging van dit doemscenario, zijn wereldwijd wetenschappers in de labo's dagelijks aan het researchen. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Aanslag Met stomme verbazing nam ik kennis van de visie op suïcide van N. vd Wekken. Deze lezer(es) stelt, op grond van incidenten, een grote groep mensen in een kwaad daglicht. Mensen die in hun wan hoop geen andere uitweg meer zien dan de zelfverkozen dood. Dat mensen tot zo'n daad komen is op zich al erg genoeg. Het gelijk stellen aan aanslagplegers laat m.i. zien dat de lezer(es) er een zeer kortzichtige visie op na houdt. Ver diep U eens in de materie, zou ik zeggen. Zelfs in de orthodoxe ker ken werd al gesteld dat het ons niet past een oordeel te vellen over de mens die zich suïcideert. Zoals een predikant uit de Gereformeer de Gemeente stelde: Wij weten niet wat er gebeurt tussen het mo ment van de daad en het overlij den. Dat weet er slechts Een. G.J.te Sligte Batenburg 74, Vlissingen De Burght De Burght pas in 2012 in gebruik. Dat is op zijn minst teleurstellend voor al die ouderen die al lang hun intrek in De (nieuwe) Burght hadden willen nemen. Velen van hen hebben in mei 2007 de oude Burght moeten inruilen voor een plaats in het verouderde Ter Schelde te Breskens met de be lofte 'over een paar jaar kunnen jullie terug naar Oostburg'. Meer deren van hen hebben dat niet meer mogen beleven en dat zullen er zeker nog meer worden. Voor velen een hard gelag, ondanks de goede zorgen die ze in de Bresken- se 'Burght' krijgen. Als alle betrok ken instanties nu eens alles op al les zouden zetten dan moet de bouw van de nieuwe Burght toch spoedig kunnen starten. Het moet toch mogelijk zijn om vér voor fe bruari 2012 de bewoners van de oude Burght weer naar 'huis' te ha len en ze welkom te heten in hun Oostburg. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg fillip VOOR UW BESTAANDE KEUKEN Amersfoort Amsterdam Drachten Goes Heerhugowaard Rijssen Brabantsestraat 6 Villa Arena Dr. M.L Kingsingel 44 Nobelwég2-26 J.J.P. Oudweg4 Ambachtsstraat 2 T (033)-464 05 88 T (020) - 567 54 20 f (0512) - 541144 T (0113) - 2162 30 T (072) - 576 03 33 T (0548) 53 06 00 Rotterdam Veendam Veenendaal Velserbroek Woerden Alexandriumlll Transpórtweg 3 Woonboulevard Zeilmakerstraat 10 Jaap Bijzerweg 25 T (010)- 220 56 33 T (Ó598) 63 23 63 T (0318) - 52 99 44 T (023)-539 06 81 T (0348) - 46 25 00 Vraag nü vrijblijvend ons magazine 'Aan tafel' aan op www.tulpkeukens.nl U K E N S I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 14