of pas over tien jaar Tientallen Afghanen dood bij luchtaanval Italiaanse bisschoppen vallen Berlusconi af '30 gevangenen naar Europa' PZC Woensdag 6 mei 2009 9 ben bang voor de gevolgen van dit bloedbad. Er zal wraak genomen worden, morgen of pas over tien jaar." Volgens de journalist groeien kin deren in het zuidoosten op met verhalen over eer en wraak. „Jon gens van nog geen veertien krijgen een wapen in handen gedrukt om wraak te nemen voor iets wat hun grootvader is aangedaan. Eer is voor deze families het allerbelang rijkste wat er is. De daders weten dat zij voor jaren de gevangenis in gaan, maar dat is het hen waard. Zij geven hun leven voor de eer van de familie." De gebeurtenis heeft: in Turkije ook een debat losgemaakt over dorpswachten in het zuidoosten. De verdachten zouden allemaal lid zijn van de dorpswacht in Bilge. Deze door de staat gesteunde en bewapende milities werden in de jaren tachtig in het leven geroepen om de Koerdische dorpen te be schermen tegen aanvallen van de PKK-rebellen. Er zijn ruim zeven tigduizend dorpswachten actief De milities zijn omstreden. Zij ge bruiken regelmatig hun macht om privézaken te regelen en sommige worden verdacht van drugssmok kel. Turkije worstelt al jaren met de vraag hoe zij moeten worden ontmanteld. In de door werkloos heid geplaagde regio is lidmaat schap van de dorpswacht een be langrijke bron van inkomsten. Feministische auteur Marilyn French dood NEW YORK - In New York is zater dag de Amerikaanse feministische schrijfster Marilyn French op 79-ja- rige leeftijd overleden. Zij stierf aan hartfalen, zo werd gisteren be kendgemaakt. French debuteerde in 1977 met The Women's Room, een gedeeltelijk autobiografische roman over een onderdrukte vrouw. Wereldwijd werden meer dan twintig miljoen exemplaren verkocht van het boek, dat in het Nederlands verscheen onder de ti tel Ruimte voor Vrouwen. Onderzoek naar band Google en Apple WASHINGTON - De Amerikaanse overheid onderzoekt de banden tussen technologiebedrijven Goog le en Apple. Google-topman Eric Schmidt zit ook in het bestuur van Apple. Daarnaast delen beide bedrijven bestuurlid Arthur Levin- son. Volgens de wet mag iemand niet in de raden van bestuur zitten van twee concurrerende bedrij ven. Apple en Google beconcurre ren elkaar met de mobiele tele foons iPhone en Android. Vier meiden gooiden winkelwagen van flat MÜNSTER - Vier meiden uit het Duitse Münster hebben gisteren voor een rechtbank toegegeven dat zij een winkelwagen van acht hoog uit een flatgebouw gooiden, terwijl beneden iemand stond. Zij verveelden zich, zeiden de vier. De vier smeten ook meerdere brandblussers van zes kilogram van een balkon. De vier tieners van vijftien tot twintig jaar moe ten zich onder meer voor poging tot moord verantwoorden. Grieks homohuwelijk nietig verklaard ATHENE - Een Griekse rechtbank heeft de eerste homohuwelijken die er vorig jaar werden gesloten, nietig verklaard. Bij de huwelijken werd gebruik gemaakt van een maas in de Griekse wet, waarin staat dat een huwelijk moet wor den gesloten tussen twee mensen. Nergens is vastgelegd dat het een man en een vrouw moeten zijn. Het Openbaar Ministerie tekende daarop beroep aan, met succes. De betrokken stellen gaan in beroep. Ouders aangeklaagd om dood van baby SYDNEY - Twee Australische ouders hebben zich gisteren voor de rechter moeten verantwoorden voor de dood van hun negen maanden oude dochtertje. Het echtpaar stelde zo veel vertrouwen in homeopathie dat het verzuim de de zieke baby door een regulie re arts te laten behandelen. Baby Gloria werd pas drie dagen voor haar dood naar het ziekenhuis ge bracht. Haar leven had gered kun nen worden als zij tijdig reguliere medische zorg had gekregen. Niet-nationalist leidt Baskenland VITORIA - Het parlement van het onrustige Baskenland heeft voor het eerst een niet-nationalistische politicus tot regeringsleider geko zen. Een meerderheid van de afge vaardigden van de autonome Spaanse regio stemde gisteravond voor de sociaaldemocraat Patxi Lo pez als opvolger van Juan José Iba- retxe. De uitslag is een gevoelige nederlaag voor de nationalistische PNV die de post sinds 1980 stee vast in handen had. Een fragment van een uniform dat in Fromelles werd gevonden. Massagraven WO I geopend in Frankrijk FROMELLES - Bij het noord-Franse Fromelles is gisteren een massa graf geopend, waarin enkele hon derden gesneuvelde Britse en Au stralische militairen uit de Eerste Wereldoorlog liggen. De slachtof fers krijgen volgend jaar een mili taire begrafenis, 94 jaar nadat zij sneuvelden tijdens een mislukte aanval op Duitse linies op 19 juli 1916. In Australië staat de slag be kend als 'de ergste 24 uur in de ge schiedenis van Australië'. KABUL - Bij een luchtaanval van coalitietroepen op het dorp Gerani in de provincie Farah, in het wes ten van Afghanistan, zijn in de nacht van maandag op dinsdag tientallen burgers om het leven ge komen. Dat hebben Afghaanse pro vinciale leiders gezegd. Belqis Roshan, lid van de provin ciale raad van Farah, zei dat er maandag in het district Bala Baluk gevechten waren uitgebroken tus sen Talibanstrijders en coalitietroe pen. Een grote groep'burgers, on der wie ouderen, vrouwen en kin deren, vluchtte een huis in dat la ter bij een luchtaanval werd ver woest. Roshan sprak van 70 tot 83 doden. De voormalige topbestuurder in Bala Baluk, Mohammad Nieem Qadderdan, zei dat hij het dorp Ge rani had bezocht en tientallen li chamen had gezien. „De huizen, die vol waren met kinderen en vrouwen en bejaarden, werden door vliegtuigen gebombardeerd." Kolonel Greg Julian, woordvoerder van het Amerikaanse leger, zei dat op een legerbasis in Farah een aan tal gewonde burgers was behan deld. Hij zei niets te kunnen mel den over burgerdoden in Farah, omdat de gevechten nog gaande waren. pagina 15: machteloze Karzai en Zardari op het matje bij Obama WASHINGTON - De Verenigde Sta ten hopen snel overeenstemming te bereiken met Europese bondge noten om een dertigtal gedetineer den uit het omstreden detentie kamp Guantanamo Bay over te ne men. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde gis teren dat er wordt gewerkt aan een lijst met kandidaten voor een transfer naar Europa. Het wilde niet zeggen of er ook met Neder land wordt gesproken. Duitsland, Portugal, Engeland, Frankrijk en Litouwen worden ge noemd als mogelijke opvanglan- den. Het is onduidelijk of Nederland he lemaal geen gesprekken meer voert over opname. door onze correspondent Eefco van der Linden ROME - De Italiaanse bisschoppen nemen stelling in de bittere contro verse tussen premier Silvio Berlus coni en diens vrouw Veronica La- rio die dezer dagen vooral in de media wordt uitgevochten. Vol gens de krant 'L'Awenire', spreek buis van de Italiaanse episcopaat, is sprake van een 'beschamende omarming van politiek en spekta kel'. Het episcopaat, tot nu een trouwe partner van Berlusconi, die zich als hoeder van gezin en de ka tholieke moraal presenteert, vindt dat de premier 'soberder' moet zijn en een 'zo goed mogelijke af spiegeling van de ziel van het land'. In het hoofdredactionele commentaar wordt gesteld dat een premier op zijn politieke daden moet worden beoordeeld, maar dat 'ook zijn menselijkheid, stijl en waarden tellen'. De bisschop pen gebruiken zelfs het woord 'rot zooi' voor alles wat er gebeurt rond het paar en lijken daarmee mevrouw Berlusconi te steunen, die in haar vernietigende commen taar op het handelen van haar man vorige week hetzelfde woord bezigde. De stellingname van de kerk is een tegenvaller voor de premier, die een ongekend mediaoffensief is be gonnen om de aantijgingen van zijn vrouw te ontkrachten. slachtoffers van de aanval op de trouwerij. foto Ibrahim Usta/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9