Een onverwachte voldoende barometer Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen f HeJJ «1 Lilianne van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhof!' Henk v. Koeveringe De Roompot Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon Paul Nijskens Rewin ''de eerste voorzichtige tekenen Komt het omdat de zomer nadert of omdat we de cri sis alweer een beetje gewend zijn. Of zien we inderdaad het eind van de donkere tunnel naderen. Als je de cijfers van onze regiona le experts bekijkt, gaan we met de regionale economie de goede kant uit. We stijgen van een ma gere 5,4 naar een 6,02.. En dat is een voldoende, daar ga je mee over. Jan Hoppen: 6,5 Beweging Wij zien de laatste tijd weer bewe ging in het vastgoed ontstaan. Dat stemt ons positief. Derhalve stijgen we iets, ons cijfer wordt een 6,5 Paul Nijskens: 6 Logistieke hotspot REWIN heeft de afgelopen maand de eerste voorzichtige tekenen van herstel van de investeringsbereidheid bij ondernemers kunnen waarnemen. Er zijn weer ondernemers die kansen zien en bereid zijn daarvoor risico's te nemen. West Brabant als logistieke hotspot wordt weer verder versterkt door nieuwe investeringen van logis tieke bedrijven. Jan de Rooij bijvoor beeld opent binnenkort een distribu tiecentrum in Roosendaal en er han gen nog een aantal logistieke vestigers boven de markt. De grootste aantrek kingskracht van West-Brabant voor logistieke ondernemers is de uitsteken de ligging, pal tussen de wereldhavens Rotterdam en Antwerpen. Een ande re opsteker in deze tijd is de komst van het Topinstituut voor de logistiek en de Supply Chain Campus naar Bre da. De uitstraling van een dergelijk topinstituut is groot. Topkennis is een schaars goed en er komt binnen kort een concentratie van deze kennis naar Breda. Dat trekt onherroepelijk ook andere topactiviteiten aan. De Supply Chain Campus groeit uit tot een internationaal befaamde locatie waar veel logistieke topbedrijvigheid gaat neerslaan. En wat ook belangrijk is: er is voor deze campus geen con currentie met andere regio's in Neder land. De logistieke sector en de over heden gaan zich samen inspannen om er een grandioos succes van te maken. De logistieke kansen zorgen ervoor dat de toekomst er weer wat zonniger is gaan uitzien. Mijn barometer stijgt naar een 6. Geert van der Horst: 4,8 Consumeren van slecht nieuws. Het aanhoudende slechte nieuws over de financiële crisis en de gevol gen daarvan op de reële economie zal zijn effect op de consumentenbeste dingen niet missen. Veel individuen hebben hun vermogen zien dalen. Als reflex gaan mensen dan meer sparen en minder uitgeven. De ingestorte beurzen hebben ook het vermogen van veel pensioenfondsen aangetast. De meerderheid van de fondsen is hierdoor door de gewenste dekkings graad van 120 gezakt. Om deze situa CIJFERS 02-'09 03-'G9 04-'09 05-'09 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 7,0 8,0 7,5 7,5 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoff 5,0 4,5 4,5 5,0 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 4,0 4,0 4,5 4,5 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultatie)1 5,0 4,0 4,0 6,0 Jan Hoppen Directeur Heja 4,5 4,5 4,5 6,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 4,0 4,0 5,0 5,5 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 5,0 5,0 5,5 6,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 5,5 5,5 6,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 5,5 5,5 6,0 6,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,0 5,8 5,8 6,5 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 7,0 6,0 6,5 7,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,5 5,0 4,8 4,8 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Monies 6,5 6,0 6,5 6,5 Dre de Jong Directeur Bourgondia 6,0 5,0 6,0 6,5 B'i £\_>i 'H David Luteijn Guust Verpaalen Joris Jansen BZW Zeeland Consultant B 1 tm Auberge Des Moules tie te verbeteren, worden pensioenuit keringen bevroren en pensioenpre mies verhoogd. Ook hierop reageren consumenten door minder uit te ge ven. Het is daarom onvermijdelijk dat de consumptie dit jaar - net als in 2003 - weer zal krimpen. Dat heeft een drukkend effect op de ontwikke ling van het BBP. Voor dit jaar wordt dan ook een economische krimp van wel 4% voorzien. Kortom: Ondanks mijn voortdurende zoektocht naar lichtpuntjes acht ik het geven van een hoger cijfer vooralsnog niet oppor tuun. Henk van Koeveringe: 6,5 Licht aan de horizon Is de financiële crisis op zijn hoogte punt? Als we naar de beurzen kijken dan gloort er duidelijk licht aan de ho rizon. Al weken aan een stuk is er een opgaande lijn. Toch zal de reële eco nomie (die daar op achter loopt) nog een paar stevige stoten krijgen. De or derportefeuilles in de bouwnijverheid en de metaalsector zijn onvoldoende gevuld. De chemie en de auto-indus trie zijn zeker nog niet door het dal heen. Lichtpunt is wel dat de wereld economie, toch voor een derde deel mede bepalend voor onze economie een lichte opleving beleefde. De lage rentestand en de ruimere beschikking van kapitaal maakt ook investeren weer wat interessanter. Het belangrijk ste voor onze regio potentie is de mindset. Pakken we het op of niet. Immers bij, zoals de regering zei, 'een gemiddelde daling van activiteit' weet een ieder dat er ook steigers moeten zijn. Laten wij die handschoen opne men en tot de steigers behoren. Crisis betekent immers ook zoiets als een uitnodiging tot verandering en recon structie. Kansen dus voor wie daarin naar de toekomst gelooft. Lilianne van der Ha: 6 Geen weerloze slachtoffers Het woord crisis is niet meer weg te denken in de persberichten. Toch wil len wij geen weerloze slachtoffers zijn. We kunnen de cnsis ook gebrui ken om los te komen van vastgeroeste patronen, en de slogan gebruiken: 'Crisis of geen crisis, wij vatten de koe bij de horens'. Niet zo gemakke lijk hoor! Inbev de grootste bierbrou wer ter wereld, verhoogde zijn prijs twee keer omdat het graan duur is. Gaat nu met een lage graanprijs de bierprijs weer omlaag? Het blijft wachten tot wij een eerlijke prijs krij gen voor de heerlijke producten van bij ons! Guust Verpaalen:6 Nu eens een optimist Normaal gesproken vind ik het niet lastig om een cijfer te geven maar de ze keer wel. Naar aanleiding van de tweede West Brabant Top ben ik ge neigd een dikke onvoldoende te hand haven. Dit verdient nader uitleg. Een dikke onvoldoende, niet omdat de lo- -kale overheid het laat afweten zoals sommigen beweren. Ik heb gemerkt dat zij veel willen doen maar Weinig kunnen. West Brabant blijft uit 18 af zonderlijke gemeentes bestaan en een gecoördineerde actie ligt moeilijk om dat de middelen en de problematiek per gemeente aanzienlijk verschilt. Er zijn wel enkele mooie voorbeelden van successen geboekt maar die vallen in het niet bij de omvang en de hevig heid van de economische WERELD WIJDE crisis. Vanaf het begin heb ik gewezen op het feit dat iedereen nu zijn eigen verantwoordelijkheid moet pakken. Mijns inziens heeft de lokale overheid dat gedaan wetende dat de impact erg gering kan zijn. Bij het grote bedrijfsleven viel me op dat de zurigheid in de afgelopen maanden behoorlijk aan het oplopen is. Dat dit zelfs vanuit BZW kringen gevoed werd, vind ik betreurenswaardig. De ze zurigheid uitte zich ook op de WBT 2. De gebruikelijke klaagzangen en ste reotypering over de lokale overheid en diens trage molens. Met zurigheid wordt er nooit iets bereikt. Maar waar zijn dan die innovatieve voor beelden van de ondernemers zelf. Ik heb ze wel gezien de week ervoor bij de "kleine jongens". Zij hebben niet de luxe van de logge bureaucratische stafifdelingen die bij de "grote jon gens" intern de innovatie machines vertragen. Nee, zij moeten echt aan de bak en doen het. Zo werd INNO- VENT een happening vol positivis me. Op basis daarvan geef ik een vol doende. Joris Jansen: 6,5 Natuurlijk zit het de restaurant -en hotelbranche niet mee in dit economi sche tij.In de internationale hotellerie stagneren de omzetten wereldwijd.In de restauranisector hebben vooral de gastronomische gelegenheden die af hankelijk zijn van het zakenpubliek, het steeds zwaarder. De zakeneter mag wel weer eens beseffen dat uit eten gaan een moment van ontspan ning kan zijn. Dat er tijdens deze za kelijke diners banden voor het leven worden gesmeed. Nu lijkt het erop dat het vooral niet te gezellig mag worden. Het persoon lijk contact tussen de zakenrelaties is weg, alles snel, liefst per mail.Ecn enorme mentaliteitsverandering lang voor de economische terugval ont staan. Nog geen 15 jaar geleden had niemand haast, kon alles eiTliep de za- kenlunch regelmatig uit tot en met het diner. En werd er door dit tijdver lies nu zoveel minder gepresteerd /verdiend? Positiefis dat de slechtere tijden ons dwingen de verwachtingen van de gasten te overtreffen. En gas ten zijn er gelukkig nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88