Schone warmte uit vochtige lucht Van strategie via samenwerking tot synergie Op intelligente wijze warmte aan vochtige lucht onttrekken en de ze warmte gecontroleerd en naar behoefte weer vrijgeven; theo retisch is het mogelijk, maar is het commercieel haalbaar? Xsorb uit Bruinisse heeft patent aangevraagd op deze uitvinding en liet de eco nomische haalbaarheid onderzoeken. syntens Arbeidsveilig heid verhoogt productiviteit Zeeuws Innovatie Evenement 2009 08 Syntensadviseur Gert van Staalduinen in gesprek met Frans Hendrikx van Xsorb uit Bruinisse. Xsorb onttrekt warmte aan vochtige lucht door het adsorptiemechanisme. Het adsorptiebed (de wanntebatterij) bestaat uit een krachtig vochtaanzuig- end materiaal. In de adsorptie/verwarming modus adsor beert de wanntebatterij de aangevoer- Beide transportondernemingen zijn fa miliebedrijven met een eigen karak ter. Beide zijn heel actief in het ge koeld transport en beide hebben daar in een grote opdrachtgever. Sligro Food Group DC Kapelle. „Beide transportondernemingen deden mee aan het voorloopproject Innovatief Vervoerscluster Zeeland", vertelt Syn tensadviseur John Schellekcns. „Daar hebben ze elkaar beter leren kennen. In de cluster hebben we ook gespro ken ov er strategische bedrijfsvoering." De innovatieadviseur heeft met name Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.syntens.nl E-mail: middelburg@syntens.nl de vochtige lucht. Omdat deze 'kou de' lucht isotherm adsorbeert, komt er bruikbare wamite vrij om via lucht- circulatie een gebouw te verwarmen. In de warmtebatterij kan eventueel een warmtewisselaar worden ge plaatst. Deze kan het water van de bij Wondergem gesprekken gevoerd over mogelijke vernieuwingen bin nen het bedrijf. „Met John kunnen we lezen en schrijven", zegt Joost de Maat van Transportbedrijf Wonder gem. „Hij heeft ons prima geadvi seerd en ondersteund in het samen- werkingstraject. De onderlinge nade re kennismaking in de cluster heeft ook bijgedragen om tot een gezamen lijk plan te komen." Ook Piet van der Stel van Van der Wekken Food Logistics is positief over de inzet van Schellekens. „De se minars van Syntens waren interessant. Je hoort eens verhalen van andere transportondernemers. Dan ga je na denken, nog eens praten met deze of gene en zo groeit dan het idee tot sa menwerking." De transportondernemers kenden el kaar al via Sligro, er was al sprake van het uitruilen van materieel en chauf feurs als een van beide een keertje krap zat. Van der Stel: „Dan is de stap tot samenwerking niet meer zo groot terwijl de voordelen duidelijk zijn: flexibiliteit, slagkracht en groot ge noeg om te verbreden." Binnen enkele maanden was 2W Lo gistiek een feit. Deze onderneming met meer dan honderd jaar ervaring beschikt over 55 trekkende eenheden en meer dan zeventig chauffeurs. In eerste instantie richt 2W Logistiek vloerverwarming verwarmen. „Het Xsorbproces is gebaseerd op be kende natuurkundige principes", legt Frans Hendrikx uit. Samen met Ari Minkkinen en Piet Honkoop vormt hij het partnerschap van Xsorb. „Wat de uitvinding uniek maakt, is de toe passing van die principes voor de op slag van zonne- of afvalwarmte-ener gie, om deze vervolgens te gebruiken voor de verwarming van huizen en gebouwen. Daarbij hebben we ons in eerste instantie gencht op de toepas- zich geheel op het koeltransport. De andere transportactiviteiten, vooral Van der Wekken heeft nog andere vervoersopdrachten, zijn bij de oor spronkelijke familiebedrijven geble ven. De Maat: „Wondergem heeft nog een geconditioneerde vrachtauto die een aantal dagen per week voor 2W Logistiek rijdt. Bij Van der Wek ken gaat het om vijf vrachtauto's." 2W Logistiek heeft weinig last van de malaise in de transportsector. „De voedingsindustrie heeft het minder zwaar dan andere deeltakken", weet Schellekens. „Mensen blijven toch eten. 2W Logistiek is een gezonde on derneming die klaarstaat voor verdere groei." Ook Van der Stel en De Maat zijn positief gestemd. „Wij rijden ook voor Sligro Horeca en daar zie je dat sing in nieuwbouw. Maar inmiddels zijn we zover dat ook vervanging van de bestaande, conventionele verwar ming de moeite waard is." Volgens Hendrikx kan Xsorb tot 80 procent energiebesparing opleveren en geldt dit direct of indirect ook voor de be perking van de C02 emissies. Door de combinatie van zonnepanelen met Xsorb zou het effectieve nut van de zonnepanelen aanzienlijk toenemen. Theoretisch klopt het, maar het na tuurlijk altijd de vraag of een derge lijk innovatief project ook econo misch haalbaar is. Hendrikx kende in novatieadviseur Gert van Staalduinen al van eerdere projecten en vroeg hem om raad. „Op mijn advies heeft Xsorb de theorie laten doorrekenen door een kennisleverancier", vertelt Van Staalduinen. „Daarvoor heeft Xsorb innovatievouchers aangevraagd en gekregen. Bovendien hebben de ondernemers een ondememersplan voor de verschillende doelgroepen op gesteld. Daarbij kwam onder meer de kastuinbouw als heel interessant naar voren." Ook is er een testopstelling gemaakt om het systeem voor minder techni sche mensen inzichtelijk te maken. Van Staalduinen: „De ontwikkelaars achter Xsorb zijn zeer technisch ge oriënteerd. Nu is het zaak om een partner te vinden die dicht bij de markt staat om deze te bewerken." het volume iets afneemt", zegt de laat ste. „Maar dat winnen we terug in het volume voor de supermarkten. Mensen gaan gewoon minder uit eten, maar maken het thuis gezellig." „Inmiddels rijden we ook in charter voor Spar Holding", voegt Van der Stel toe. „Dat was zonder onze samen werking niet gelukt." De mannen achter 2W Logistiek kij ken al weer verder. De ontwikkeling var) de Zeeuwse havens, de Axelse Vlakte in het bijzonder, heeft hun aan dacht. De eerste oriënterende gesprek ken zijn al gevoerd. „Er is veel te doen en daar willen we graag bij zijn; niet alleen met onze wielen, maar ook bijvoorbeeld in op- en overslag." www.syntens. nl Van Staalduinen zet daar ook het En terprise Europe Network voor in. Dit Europese ondernemersnetwerk voor het MKB koppelt vraag en aanbod op technologisch gebied. Minkkinen, Hendrikx en Honkoop willen inmid dels hun patentaanvraag uitbreiden tot wereldwijd. Hendrikx: „We heb ben zeker de ambitie om verder te kij ken dan Nederland. In deze tijd van duurzaamheid en het energievraag stuk valt er veel te winnen." www.xsorb.nl www. enterpriseeuropenetwork. nl wunv.syntens.nl Hopelijk is het u nog nooit overkomen, een bedrijfson geval. Maar als het gebeurt, ont staat er ziekteverzuim, productie verlies én persoonlijk leed. Onderzoek toont aan dat de bedrijfs cultuur bepalend is voor een veilige werkomgeving. Het volstaat niet om veiligheidsmiddelen aan te bieden; de medewerkers moeten er het nut van inzien en erop aangesproken worden als zij de middelen niet toe passen. Leidingevenden moeten het goede voorbeeld geven. De workshop Productiviteit verho gen met Arbeidsveiligheid op 13 mei maakt u attent op de veiligheidscul tuur binnen uw bedrijf en hoe u de ze kunt beïnvloeden. Bedrijven als Bavaria en Betonson gingen u voor en boekten opvallende resultaten (la ger ziekteverzuim, minder ongeval len en minder bedrijfsschade). Hoe zij dat hebben gedaan, hoort u tij dens deze workshop. Dit is ook een inleiding tot het pro ject Veilig Innoveren van Syntens. Het project Veilig Innoveren geeft u praktische handvatten om op innova tieve wijze de veiligheid te bevorde ren. Meld u aan voor deze kosteloze work shop op 13 mei en de boeiende rondlei ding bij COVRA via: www.syntens.nl/workshops Opnieuw organiseert Syn tens met haar Zeeuwse partners het ZIE, het Zeeuws In novatie Evenement. Dit jaar is het thema Creativiteit is te Koop. De Zeeuwse ondernemers kunnen zich laten inspireren door an dere Zeeuwse ondernemers die met creativiteit hun brood verdienen. Meer informatie over het ZIE volgt, maar noteer alvast de datum - 4 juni - in uw agenda. U kunt zich ook al aanmelden via www. innovatienetwerkzeeland. nl Geen overname en geen fusie maar samenwerking door een nieuw bedrijf op te richten. Dat hebben Transportbedrijf Won dergem Kapelle B.V. en Van der Wekken Food Logistics B.V. uit Zie- rikzee gedaan met de samenvoeging van hun geconditioneerd trans port. Per 1 januari van dit jaar is in Kapelle 2W Logistiek opgericht. Syntensadviseur John Schellekens in gesprek met Joost de Maat, Wim Wondergem en Bert Nuyens van 2W Logistiek uit Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 86