Kenniscentrum van aquacultuur Met Ondernemer zaken doen in België aquacultuur Yerseke is, als het om produc tie gaat, het schaal- en schelpdierencentrum van Euro pa. Nog wel, want de sector heeft het ontzettend moeilijk. Zonder innovatie is- het nog maar de vraag of het mosseldorp de toe komst overleeft. Er moet iets ver anderen, beseffen de politiek, de producenten, de vissers e+t al ge roepen dat Yerseke naast produc tiecentrum ook hét kenniscen trum voor de aquacultuur moet worden. Tij.d om dat voornemen maar eens eindelijk tot werkelijk heid te verheffen, vindt de ge meente Reimerswaal. Vier projec ten moeten op korte termijn daar voor zorgen. door Dennis Rijsbergen YERSEKE - "De schaal- en schelp dierensector is te belangrijk om te la ten lopen", zegt wethouder Hans de Kunder. Yerseke is een parel aan de ketting van de gemeente Reimerswaal, weet ook het college van B en W. Alleen moet die parel eens flink worden op gepoetst. "Yerseke blijkt de meeste dagjesmensen te trekken in heel Zee land. Dat heeft ons aan het denken ge zet. Er komen busladingen vol dagjes- toeristen naar Yerseke. Als je dan ziet wat voor rendement we er uit halen, dan kan dat veel beter", stelt De Kun der. De gemeente wil de drie pijlers van Yerseke versterken: het toerisme, de bedrijvigheid en de cultuur en na tuur. Werkgroepen, met partijen als mossel producenten, de middenstand en de Kamer van Koophandel, hebben in tensieve denksessies doorlopen. En tij dens drie inloopavonden mochten ook de Yersekenaren zelf hun zege doen. "We hebben vervolgens ge zegd: wat is haalbaar op korte ter mijn? Daaruit zijn vier projecten naar voren gekomen", aldus Dé Kunder. Het eerste project is het opzetten van de Mosselexperience. "Dan moet je denken aan een combinatie van een museum, congresruimte, vergader ruimte, dorpshuis en voorlichting en educatie. Eigenlijk kun je spreken van edu-tainment op het gebied van aquacultuur." Om dat centrum op te zetten en te runnen zijn gesprekken een onderdeel van de universiteit van Wageningen, en NIOO. Wat we nog niet hebben is de vertaalslag van ken nis naar praktijk. Daar heb je het mid delbaar onderwijs voor nodig. We willen een kenniscentrum creëren waar bedrijven en onderwijs samen optrekken, waarmee we jonge mede werkers kunnen werven, waar ruimte is voor testinstallaties, kantoren en werkruimten." "Oesterkwekers konden vroeger zo naar Imares stappen", vult Sinke aan, "en zeggen: 'De oesters groeien dit jaar niet zo goed, kunnen jullie een proefje doen?' Dat is niet meer. Maar met het kenniscentrum kun je studen ten die proeven laten doen." Het is volgens De Kunder in eerste in stantie niet de bedoeling dat er nieu we opleidingen in Yerseke worden opgezet. "Je moet eerder denken aan verplaatsing van studies naar Yerse ke." De problemen vorig jaar van mossel vissers die door een uitspraak van de Raad van State niet op mosselzaad mochten vissen, is voor het college van Reimerswaal de bevestiging dat er snel iets moet gebeuren, stelt De Kunder. "De geluiden zijn dat het steeds moei lijker wordt. Dat het allemaal terug loopt in de sector. We waren al met de vier projecten aan de slag gegaan toen de uitspraak van de Raad van State kwam. Die heeft ons alleen maar doen beseffen dat we op de juis te weg bezig zijn." Yerseke als kennis centrum voor de aquacultuur moet uiteindelijk oplossingen bieden voor de problematiek in bijvoorbeeld de mosselsector, zegt De Kunder. Het moet alternatieve manieren vinden om mosselzaad op te vissen, het moet met oplossingen als mosselkweek op land komen. De Kunder: "Yerseke richt zich erg op één pijler en is daar door kwetsbaar. Er moet iets verande ren, er moeten nieuwe ideeën ko men. We moeten onze mogelijkheden ver breden en niet alleen afhankelijk zijn van enkel en alleen buitendijkse aqua cultuur. We moeten het met zijn allen doen, bedrijfsleven., midden stand, onderwijs. Het alternatief is niets doen en dat de hele sector weg zakt en we de kansen voor de werkge legenheid en de economie laten lo pen." Naamsbekendheid En kansen zijn er volop, stelt De Kun der. Wanneer de projecten van de grond komen, levert dat behalve werkgelegenheid en een oppepper voor de lokale en regionale economie ook extra naamsbekendheid op. "Zo als je- fruit met Tiel en kaas met de kaasmarkt in Alkmaar associeert, zo is Yerseke verbonden met de mossel en de oester. Yerseke is een merknaam. De naam die we in de loop der tijd hebben opgebouwd, moeten we uit bouwen. Dat heeft uiteraard ook uitstraling naar heel Zeeland toe." Zo denkt De Kunder dat het mosseldorp een prach tig uitstapje is voor passagiers op crui seschepen die vanaf dit jaar de provin cie aandoen. Maar De Kunder mikt ook op toeristen die langer blijven dan een dag. Want meer overnachtin gen betekent meer geld in het laatje. Wie alles wil weten over Zakendoen in België, komt aan zijn trek ken op de informatieve studiedag die deOndernemer organi seert samen met de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg (NKVK). De dag is gepland op 26 mei in het Willem Il-stadion te Tilburg. Zo begeeft deOndernemer zich op een nieuw pad. Het idee komt van,de bijna honderdjarige NKVK. "We heb ben geconstateerd dat we twee keer zoveel vragen van ondernemers krij gen als andere jaren. Kennelijk zoe ken ze mogelijkheden voor expansie dichtbij huis", verklaart marketingma nager Philip Peeters. Bezoekers krijgen antwoord op vra gen als: Wat zijn de cultuurverschil len? Welke subsidies kunt u krijgen? Wat zijn de boekhoudkundige ver- schillen?Sprekers, afkomstig van Ra bobank, BDO, Ebbinge en Flanders Investment and Trade gaan in op ar beidsrecht en arbeidsmarkt, betaling en financiering, fiscale en juridische zaken, subsidiemogelijkheden en groeikansen.Luc Carbonez, de Bel gische ambassadeur, neemt een inlei ding voor zijn rekening. Dagvoorzit ter is Anita de Haas, chef economiere dactie Brabants Dagblad. Deelnemers kunnen een B.M.W. winnen, dat in dit geval staat voor Belgische Ma- ke-over Workshop. Deze biedt de eerste ondersteuning bij zakendoen in België. Een netwerkborrel vormt de afsluiting. Deelname kost voor ondernemers/abonnees 75 euro (niet-abonnees 99 euro). Aanmelden kan via: wivw.deondernemer.nl www.zakendoeninbelgie.nl Hans fle Kunder heet u welkom in Yerseke, kenniscentrum van de aquacultuur. Foto: DenvonMedia gaande met twee partijen. "Uiteinde lijk kiezen we er een van. Ik kan niet precies zeggen wanneer de Mosselex perience er staat, maar dat gaat geen jaren meer duren." Nog concreter is project twee dat 'Yerseke evenementen', als werktitel heeft. "Dat is een reeks evenementen door het jaar heen", legt Ida Sinke van de gemeente uit. "Eigenlijk een soort Mosseldag, maar dan een paar keer per jaar. Op die manier willen we meer toeristen naar Yerseke trek ken. De bedoeling is ze langer te la ten blijven en vaker te laten terugko men." De eerste evenementen staan dit jaar al op het programma. Cultuur verbeteren De Projectgroep Oesters, een initia tief van de gemeente en de oestersec tor, is het derde project. Die wil sa men met een kenniskring, opgericht door de sector, de Yersekse oestercul tuur verbeteren, de productie innove ren, maar ook de marketing aanpak ken. Bovendien staat een opknap beurt van de oesterputten hoog op het verlanglijstje. "Die zijn toch het visitekaartje van Yerseke." En dan het kenniscentrum waar al ja ren over gepraat wordt, het gaat er ko men. Is het niet aan het begin van het komende schooljaar dan toch zeker wel het jaar erop, verwacht De Kun der. In april tekenen de gemeente, het ROC en Edudelta (het voormali ge Groen College in Goes) een conve nant. In Yerseke moet een centrum komen dat onderdak biedt aan onder wijs en bedrijven. "In Yerseke heb ben we kennisinstituten als Imares, *T WERK(T) Gevelreclame bouwborden autobelettering bewegwijzering displays vlaggen reclameborden IC SIGNMAKERS GOED GEZIEN i echnologieweg 11 4311 rv 3ruinisse 0111 485 485 www. jmcsig n makersn l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85