[499i PP°b*.4n M Zakkend spoor onderzocht Fly-drive PORTUGAL KRAS.NL Akkoord EU accijns op tabak blijft uit Minder animo voor Moederdag Wilders op zwarte lijst? waarom zou je méér betalen Met de ijsstokjesboot naar Londen Alexander Pechtold vindt Nederland niet tolerant Van Randwijklezing op www.pzc.nl/bevrijdingsfestival pzc Woensdag 6 mei 2009 7 [prijstopper1/ **- Ain'tT.■^,.»^ViTj|iifii"iikiÉÉBh¥i''lI "----'"'"P*#.. 8-daagse vliegreis inclusief autohuur 7 //L'Vv- Unieke combinatie: stad en strand. Nergens voordeliger! Zie www.kras.nl/35791 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscrï ft Staatssecretaris Jan Kees de Jager teleurgesteJd. brussel - Nederlanders kunnen voorlopig goedkopere sigaretten blijven kopen in Luxemburg, Po len en andere EU-landen. Dit tot teleurstelling van staatssecretaris Jan Kees de Jager van Belastingen. De Jager slaagde er gisteren niet in een compromis te sluiten met col lega-bewindslieden van andere EU-landen over minimumaccijn zen op sigaretten. Polen sprak een veto uit bij EU-beraad gisteren in Brussel. Het land wil zo de koop kracht van zijn inwoners behou den. „Heel jammer. De prijsverschillen zijn nu te groot en leiden tot onge wenste effecten. We zien gewoon smokkel uit landen met lage ac cijns", zei De Jager gisteren na EU-beraad. „Hogere accijnzen op sigaretten zijn goed voor de ge zondheid en ook gezond voor de schatkist." De Jager stelde ontevreden vast dat pogingen om te komen tot een EU-minimum voor benzine en sterke drank ook al waren ge strand bij EU-beraad. Een compro mis tussen de 27 landen bleek te lastig, omdat daarvoor unanimiteit is vereist. Het plan van de Europe se Commissie was dat de accijns in 2014 minstens 60 procent van de verkoopprijs vormt. Amersfoort - Hoewel de animo voor Moederdag de laatste vijf jaar met 10 procent is gedaald, geven wij er niet minder aan uit. Gemid deld wordt dit jaar ruim 36 euro uitgegeven aan de dag die moeders in het zonnetje zet, een stijging van ruim 2,5 procent ten opzichte van afgelopen jaar. Sinds 2005 is het gemiddelde bedrag met bijna 10 euro gestegen. Dat blijkt uit onderzoek door Q_&A Research Consultancy. Volgens de onderzoekers zijn voor al partners vrijgevig, zij zeggen ge middeld 52 euro uit te geven aan een cadeau. Schoonmoeders daar entegen komen er niet zo goed van af: zij krijgen een cadeautje van gemiddeld 19 euro. Het aantal cadeaus dat gekocht wordt, laat na een daling vorig jaar weer een stij gende lijn zien: plus 9 procent. In 2005 deed nog ruim 78 procent aan Moederdag, dit jaar 68 pro cent. Onder jongeren tot 25 jaar doet bijna 90 procent iets aan de dag, maar naarmate men ouder wordt neemt dit percentage sterk af Dit jaar is het Moederdag op zondag 10 mei. Bijna vier op de tien moeders hoopt op bloemen. pagina 16: wat geven we zondag aan moeder? Zwaardere en sneJJere treinen op de rails trekken zware wissel. den haag - ProRail stelt een groot onderzoek in naar spoorverzakkin- gen. Reparaties aan verzakte delen van het spoor kosten de spoorbe- heerder nu jaarlijks miljoenen eu ro's. Het probleem neemt de laat ste jaren toe doordat er intensiever gebruik wordt gemaakt van het spoor. Treinen zijn langer en zwaarder geworden en rijden har der. Dat begint zijn tol te eisen, stelt het bedrijf. Kenniscentrum Deltares heeft de opdracht gekregen om te bestude ren hoe spoorverzakkingen ont staan en hoe die het beste voorko men of verholpen kunnen wor- ,den. Volgens technisch leider van het onderzoek, Paul Hölscher, verzak ken delen van het spoor het vaakst bij viaducten, bruggen en overwe gen. De bouwwerken staan weliswaar stevig op heipalen maar de omrin gende grond is vaak minder ro buust. Met name op veen- en klei- [JJ Deltares onderzoekt in opdracht van ProRail hoe spoorverzakkin gen ontstaan. Reparaties aan ver zakte delen van het spoor kosten jaarlijks miljoenen euro's. grond kan het spoor makkelijk en kele centimeters verzakken. Deze week zijn de metingen bij station Gouda Goverwelle begon nen. Gouda is gebouwd op veen grond. Al bij een paar millimeters hoogteverschil in de ondergrond van het spoor ontstaat een dipje in de rails dat verholpen moet wor den, vertelt een ProRail-woord- voerder. Deze reparaties, waarbij vaak het ballastbed waarop het spoor ligt iets wordt verhoogd, zijn kostbaar. Zeker als de 'deuk' groter wordt. Dan moet het ver keer zelfs worden stilgelegd. Vroeger vonden deze reparaties in de nacht en in het weekend plaats. Maar nu rijden ook op die tijdstip pen treinen. Logistiek is het onder houd steeds moeilijker uitvoer baar, meldt de spoorbeheerder. Met bijna zesduizend treinen per dag heeft Nederland na Zwitser land het drukst bereden spoor van Europa. Er is nog weinig onderzoek ge daan naar hoe ondergronden rea geren wanneer er dagelijks veel treinen overheen razen. Deltares voert daarom het komende jaar voortdurend metingen uit. Het is de bedoeling dat aan de hand van de onderzoeksresultaten een goe de, onderhoudsarme fundering wordt gekozen voor de gevoeligste delen spoor bij viaducten, overwe gen en bruggen. den haag - Groot-Brittannië heeft gisteren voor de eerste keer een zwarte lijst gepubliceerd van men sen die onlangs de toegang tot het land is geweigerd. Waarschijnlijk staat PW-Kamerlid Geert Wilders op de lijst, maar zeker is dat niet. De Britse overheid publiceert een dergelijke lijst om aan te geven welk gedrag en opvattingen niet worden getolereerd. Het gaat om 22 mensen die persona non grata zijn verklaard, maar slechts zestien namen staan op de lijst vermeld. Zes worden niet vermeld 'in het openbaat belang', aldus minister iacqui Smith van Binnenlandse Za ken. Op de lijst staan wel de na men van onder anderen de homo fobe Amerikaanse priester Fred Waldron Phelps, Hamaslid Yunis al-Astal, de extremistische jood Mi ke Guzovsky, de oud-baas van de Ku Klux Klan Stephen Donald Black en de neonazi Erich Gliebe. De nieuwe Deense premier Lars Lokke Rasmussen wil liever ook niet dat Wilders wordt uitgeno digd voor een conferentie in Ko penhagen. „Ik vind dat Wilders niet zonder meer een uitnodiging moet ontvangen voor deze bijeen komst", zei de premier. Parle mentsleden uit Rasmussens libera le partij hadden voorgesteld dat Wilders moet worden uitgenodigd voor een conferentie over vrijheid vanmeningsuiting en radicalise ring. Door alle commotie is de bij eenkomst verzet naar de herfst. Wilders zelfheeft zijn aandacht ge richt op de Nederlandse ambassa deur in Jakarta. Hij vindt dat am bassadeur Nikolaos van Dam moet opstappen wegens een 'islam- goedpraat-speech' die hij vorige week hield op een Koranschool. Dit blijkt uit vragen die de PW-lei- der gisteren aan minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken- heeft gesteld. De Nederlandse lijsttrekkers voor de Europese verkiezingen hebben gisteren de afwezigheid van de PW bij een verkiezingsdebat in Den Haag bekritiseerd. URK - Kapitein Robert McDonald en zijn beman ningsleden van ijsstokjesboot de Thor uit Emme- loord maken zich op voor vertrek naar Londen. Het wachten is op mooi weer. Vorig jaar mislukte een tocht naar Engeland door technische gebre ken. De Thor, gebouwd van vijftien miljoen ijs- stokjes, werd toen door de kustwacht van zee ge haald. McDonald wil in Engeland speelgoed uitde len aan zieke kinderen. foto Olaf Kraak/ANP Vertrek: 22/5 t/m 19/6 en 4/9 t/m 23/10 Dit is uw kans om er even lekker tussenuit te gaan! Vanaf slechts 499 combineert u 4 nachten Portugese Algarve. de zonnige zuidelijke kuststreek, met levendig Lissabon. De Algarve is rijk aan schitterende stranden, ruige rotspartijen, levendige badplaatsen en een achterland waar natuur, cultuur en historie samenkomen. U kunt uw vakantie verder helemaal zelf invullen; luieren op de zonovergoten stranden, lekker eten, flaneren of uitgaan. Breng bijvoorbeeld een bezoek aan Faro, de hoofdstad van de Algarve of Alte, zonder twijfel één van de mooiste dorpjes van de Algarve. Maar ook een bezoek aan de versterkte stad Silves of het Monchique zijn het bekijken waard. U verblijft in het 4-sterren Apt. Alpinus en het 3-sterren Hotel Lisboa Central Park. Mis het niet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7