Scaldina houdt nog altijd moedig stand PZC Vakantieplannen? Ook op Senior Games kan sport verbroederen 0° Scaldina gaat 24 uur tafeltennissen Senïort Games Tussenpaus jas lees vind leef J 2009 3 2 Woensdag 6 mei 2009 PZC Yvonne van Gennip maakt nu eindelijk kennis met Zeeland. door Marco Puik Haarlem - In 1988 schreef schaats ster Yvonne van Gennip sporthis- torie door tijdens de Olympische Winterspelen van Calgary drie gouden medailles in de wacht te slepen. Toen Ton Kienhuis, directeur van de Senior Games die in september van dit jaar in Zeeland worden ge houden, haar een tijdje geleden vroeg om ambassadeur van het sportevenement voor vijftigplus sers te worden, reageerde de voor malige ijskampioene meteen en thousiast. „Als je ergens achter staat, is het altijd leuk om zoiets te doen." Yvonne van Gennip hield het na het beëindigen van haar topsport carrière in 1992 even voor gezien in de sportwereld. „Ik wilde er af stand van nemen. Het was geen beredeneerde keuze, het ging sim pelweg op gevoel", blikt ze nu te rug. „Vier jaar lang heb ik van alles en nog wat gedaan, puur om te kij ken wat ik leuk vond." Een bezoek aan de viering van het jubileum van de Olympische Spelen in Athe ne, in 1996, vormde de inleiding 'Voor de toeschouwers is er aile reden om te komen kijken naar de Games.' tot een weerzien met de sport. „Bij terugkomst uit Griekenland werd mij gevraagd om een sport kennismakingsproject voor de jeugd te gaan draaien. Als kind had ik daar al ervaring mee. Ik ben zelf begonnen met schaatsen door dat iemand ons op school over de ze sport kwam vertellen. Als die man toen niet was langs gekomen, zou ik nooit schaatster zijn gewor den." Het kennismakingsproject sloeg aan. „We begonnen ermee in Haar lem en van lieverlee kwamen an dere steden om de hoek kijken. Het project draait nu in meer dan vijfentwintig gemeenten." Sinds 1996 werkt Van Gennip voor Sportservice Noord-Holland, een organisatie-, advies- en servicebu reau voor de breedtesport. Mo menteel is de geboren Haarlemse te zien als presentatrice van het tv-programma 'Sport in Holland', waarin acht mensen de kans krij gen om van 'bankhanger' te veran deren in een echte sporter. De.eer- ste serie, die uitgezonden wordt door omroep MAX, loopt tot eind juni. „Binnenkort gaan we gemeenten bezoeken om te kijken of we een tweede reeks kunnen maken." In haar agenda staanook de Senior Games aangestipt. „Ik probeer een aantal dagen in Zeeland te zijn. Ik denk dat er voor de toeschouwers voldoende redenen zijn om te ko men kijken. Doordat er, wat het ni veau betreft, bepaalde criteria zijn aangelegd, verwacht ik heel wat leuke dingen te zien. De Olympi sche Spelen heb ik ervaren als een verbroedering van mensen. Er heerste een heel leuke sfeer. Ik kan me voorstellen dat dat ook bij de Senior Games het geval zal zijn." Van Gennip vindt dat ook oude ren in staat zijn om mooie sport- duels uit te vechten. „Bij het schaatsen hebben we met de mas ters een categorie voor 35-plussers. Ook daar wordt gestreden om de winst, zowel door mensen die pas op latere leeftijd zijn gaan sporten als door sporters die vroeger aan de top hebben gestaan. Zij kunnen écht nog een partij schaatsen!" Voor Van Gennip betekenen de se- niorenspelen ook een nadere ken nismaking met Zeeland. „Ik had de provincie nooit echt op m'n netvlies staan. Door de Senior Ga mes ben ik nu een paar keer in Zeeland geweest en dat was eigen lijk veel te laat. Het is er namelijk ontzettend mooi." Landelijk toernooi zette de wielen aan het draaien in Zierikzee. door Rudy Boogert ZIERIKZEE - 'Zo'n 35 jaar geleden was heel Zeeland bezet door tafel tennissers van de bond. Héél Zee land? Nee, want een kleine neder zetting bleef moedig (dankzij het water dat hen onoverwinnelijk maakte) weefstand bieden en maakte het leven van de tafelten nissers in de omliggende kampen niet bepaald makkelijk.' De tafeltennisgeschiedenis van Schouwen-Duiveland, en die van Scaldina in het bijzonder, zou zo maar geschreven kunnen zijn door René Goscinny, de schepper van Astrix, Obelix en hun onoverwin nelijke dorpsgenoten. Medio jaren zeventig had elke regio in Zeeland verscheidene tafeltennisclubs bin nen zijn grenzen, behalve Schou wen-Duiveland. Versnipperd werd her en der met batje en bal gespeeld op het ei land, maar niet in bondsverband. En dat moest veranderen, vond Sjaak Vermeulen, medewerker van de tafeltennisbond en toen sinds kort woonachtig in Zierikzee. Als een hedendaagse druïde mengde Vermeulen een onweerstaanbare toverdrank. Hij haalde eind 1973 al le nationale tafeltennistoppers naar Zierikzee! Het brouwseltje was effectief in zijn eenvoud: de toppers inspireer den en motiveerden met hun spel de Schouwen-Duivelanders om zelf te gaan spelen. Onder impuls van onder anderen Vermeulen, Ka- rel Holm, Ad de Graaf en Jacques Witmer zag zeven weken later de eerste eilandelijke tafeltennisvere niging het levenslicht. door Rudy Boogert Vermelding in Guinness Book was 'iets' te duur voor jubilerende club. zierikzee - Scaldina gaat 24 uur ta feltennissen. Van vrijdagavond acht uur tot zaterdagavond acht uur wordt het balletje in de sport hal in de Zierikzeese Raamstraat een etmaal lang heen en weer ge slagen over tafel. Deze marathon is het brandpunt van de jubileumvie- Alea iacto est, zou Goscinny schrij ven. De teerling is geworpen. Voor de naamgeving greep Ver meulen terug naar de Romeinse tijd: Scaldis, de Romeinse bena ming voor de Schelde. „De Scaldis was van oudsher de scheiding tus sen Schouwen en Duiveland", weet oud-voorzitter Bert de Jong. 'De doelstelling was een club voor het hele eiland, niet alleen voor Zierikzee' „De doelstelling was een club te worden voor het hele eiland, niet alleen voor Zierikzee. Dat is de symboliek achter de naam." De vereniging groeide als kool en zag spelers van diverse pluimage de revue passeren. De Duitse kunstschilder Alex von Berswordt die wel 's in een lange jas stond te spelen. Klinkend debuut Het tweede jeugdteam speel de in oktober 1974 de offi ciële wedstrijd van een Scaldi- na-team. Het trio zorgde voor een klinkend debuut: 10-0-ze- ge op Kats. Het eerste seniorenteam be stond destijds uit Bram Vroeg- op, Frans Pokorni, jaap Hui- gens en Teun van Sligten- horst p In het tweede team speelde on der anderen Cor Smalheer, die nu nog in het eerste speelt. p In de beginjaren was op don derdag de trainingsavond in de sporthal aan de Raamstraat. Dat is nog steeds zo. ring van de 35-jarige club. Om eeuwigheidswaarde aan 'de 24 uur' te geven leek het Bert de long wel een aardig idee om een vermel ding in het Guinness Book of Re cords voor elkaar te krijgen. „Ik ben naar de site gegaan en daar las ik dat je voor een recordpoging so wieso een officiële referee nodig hebt. Dat kost zo'n 2000 a 3000 eu ro. Toen heb ik die site maar weer snel weggeklikt..." Het zal de pret niet drukken, den ken de organisatoren Bert de long Wijlen Ad de Graaf die zijn ziel en zaligheid in Scaldina stak en wiens fanatisme nog altijd als voor beeld binnen de club dient. Het Armeense asielzoekertje Martin Katchanov dat een natuur talent bleek en inmiddels bij top club FVT speelt. Koop Broekhuizen die verant woordelijk is voor de term Broek- huizen-syndroom: de befaamde 'randballetjes'. Rare jongens, die Scaldina-spelers, zou Obelix zeggen. De long is apetrots dat de vereni ging springlevend is. „Als je ziet dat in Middelburg 't Zand en MZ moesten fuseren, zegt dat iets over de sport. We mogen daarom blij zijn dat de vereniging groeit en bloeit." Clubgenoot Jan Remmers spreekt zijn bewondering uit voor de jeugd van de club. „Als je bij an dere verenigingen ziet hoeveel tie ners afhaken, dan mogen wij trots zijn op de mannetjes hier." Die mannetjes (Koen van Veltho- ven, Dennis Smalheer en Tristan Benschop) strijden volgend sei zoen met de beste jeugd van Ne derland om de nationale titel. „Daar hebben we de afgelopen ja ren zeer specifiek naar toege werkt", zegt Remmers. „Het is uniek dat we met onze kleine club op het hoogste niveau van Neder land gaan spelen." Na 35 jaar is Scaldina een kleine nederzetting in het tafeltennisland- schap die moedig weerstand biedt aan de omliggende kampen. En dat zijn ze nog van plan héél lang te doen. Niet louter en alleen om te winnen, maar ook voor de sport zelf en het onderlinge samen zijn. Mens sana in corpore sano, zou Gos cinny schrijven. Een gezonde ziel in een gezond lichaam. en Jan Remmers. De marathon zit al jaren in het hoofd van De Jong. „Ik zie het een beetje als mijn kind je." Dit jubileum was de ideale ge legenheid om het geboren te laten worden. „En we krijgen de 24 uur probleemloos bemand", zegt Jan Remmers. Elk uur zullen drie spelers rond de tafel staan en gezamenlijk zoveel mogelijk games spelen. Het initia tief wordt door diverse personen en bedrijven gesponsord. De op brengst komt ten goede aan de brussel - Frank Vercauteren fun geert voorlopig als interim-bonds- coach van België. De technische commissie van de Belgische voet balbond maakte de aanstelling van de oud-international gisteren be kend. Vercauteren leidt de Rode Duivels in elk geval bij het toernooi om de Kirin Cup eind deze maand in Ja pan. De eerste WK-kwalificatie- wedstrijd van de Belgische ploeg is pas begin september. Vercauteren was de assistent van bondscoach René Vandereycken, die op 7 april werd ontslagen. Maak dan gebruik van de vakantieservice! Doe iemand anders een plezier met uw krant Laat uw krant op uw vakantieadres bezorgen Haal de krant af met vakantiewaardebonnen Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice Zeeland The Netherlands Voormalig schaatskampioene Yvonne van Gennip zal als ambassadrice een paar keer een bezoek brengen aan de Senior Games. foto Hans Puik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62