Reisbranche aast op vakantiegeld 1 Mooi weer Neckermann! Eén van onze 10.000 Last Minutes Twaalf miljard extra op rekening Kijk op neckermann.nl/lastminute of ga naar uw reisbureau Turkije Alanya PZC Woensdag 6 mei 2009 5 Veel mensen dubben over hun zomervakantie. Van de reisbranche mag het vakantiegeld alvast worden gestort. Maar de kans is groot dat die toeslag in een spaarvarken belandt. door Ap van den Berg Ton en Irma trekken een moeilijk gezicht wan neer ze het reisbureau verlaten. „Australië vormt onze liefste wens. Maar die reis is peperduur en dat in deze zware tijden", ge ven de 65-plussers blijk van een be zwaard gemoed. „We hebben de beslissing maar uitgesteld. Mis schien wordt het wel Venetië." Het gedub van de twee pensiona- do's is stereotiep voor veel Neder landers met vakantieplannen. Ve len houden in deze onzekere tijd de hand op de knip. „Ze stellen hun beslissing blijkbaar uit", zegt Simone van den Berk van reison derneming TUI Nederland (Arke, Arke Fly, Kras, Holland Internatio nal en Robinson). De ANVR, branchevereniging van touroperators en reisorganisaties, deelt die inschatting. „In februari lag het aantal boekingen 18 pro cent lager dan een jaar ervoor. Nu zitten we nog op min 13 procent. We lopen de achterstand dus een beetje in, maar er is echt sprake van uitstelgedrag", merkt ook Mir jam Dresmé van de ANVR. De aarzeling onder mensen is vol gens Fred van Raaij, hoogleraar psychologie en maatschappij aan de Universiteit van Tilburg, alle maal de schuld van de kredietcri sis. „Nog niet zo lang geleden brak men zich rond kerst al de hersens over de zomervakantie, maar die Varuna (21) en Anita (25) hebben gisteren de knoop doorgehakt: zij boekten een reis naar Italië. foto David van Dam/GPD tendens is nu omgeslagen", aldus Van Raaij. „Dat komt vooral door de groeiende onzekerheid over werk en inkomen. Het vakantie geld komt nu ook goed van pas om gaten in het huishoudboekje te dichten of om een buffer op te bouwen voor slechte tijden." Reisondernemingen merken al dat reizigers in de zomer dichter bij huis blijven. „Wij zien dat verre rei zen minder gewild zijn. Spanje, Griekenland en Turkije doen het goed. Ook zien wij een verschui ving van vliegtuig naar auto. We gaan er maar van uit dat de boekin gen een flinke impuls krijgen, wan neer het vakantiegeld eenmaal is gestort", hoopt Van den Berk van TUI Nederland. Om zich in te dekken tegen de eco nomische dip hebben touropera tors en reisbureaus eerder dit jaar minder reisbestemmingen inge kocht. Naar verluidt zeker 10 pro cent minder. De meeste hebben ook personele maatregelen getroffen. Angst voor een ontslaggolf of faillissementen is er daarom niet. „Allerlei bedrij ven hebben medewerkers via na tuurlijk verloop laten afvloeien. Tij delijke contracten zijn niet ver lengd", verduidelijkt Steven van Nieuwenhuijzen, directeur van D-Reizen. „Verder is vrijwel al het personeel in de branche op mini male uren gezet. Dat kan omdat er veel met flexibele contracten wordt gewerkt." De sector kan dus wel tegen een stootje, stelt Dresmé van de ANVR. „Dat hebben we eerder be wezen met de sars-crisis en in de nasleep van de terroristische aan slagen in New York." De Stichting Garantiefonds Reis gelden (SGR) maakt zich evenmin zorgen. „We horen dat het minder goed gaat/maar we zinnen niet op extra maatregelen", zegt Karin Beckers van de SGR. „Bovendien kan een slechte zomer in Neder land op het laatste moment nog veel goed maken voor de reis branche. Al is dat voor de mensen die hier achterblijven natuurlijk een stuk minder leuk." De ANVR waarschuwt dat lang wachten met het boeken van een reis risico's met zich meebrengt. „Veel bestemmingen zitten in schoolvakanties al behoorlijk vol. Dat geldt met name voor cam pings voor jonge gezinnen. Als je té lang wacht, kun je dus wel eens lelijk misgrijpen", aldus Mirjam Dresmé. Vakantiegeld heet eigenlijk vakan tietoeslag. In de wet wordt de term vakantiegeld gebruikt voor de loondoorbetaling tijdens vakan tiedagen. Vakantiegeld bedraagt in principe 8 procent van het bruto jaarsalaris. Er kan in de cao een hoger of lager percentage worden afgesproken. De ondergrens is dat een werkne mer op jaarbasis 108 procent van het minimumloon moet verdie nen, dat is loon plus vakantiegeld. Wie meer verdient kan dus een la ger percentage vakantietoeslag krij gen. Er is ook een wettelijke boven grens: wie meer dan drie keer het minimumloon verdient (meer dan 4143 euro bruto per maand) krijgt over het meerdere geen vakantie toeslag. H.et vakantiegeld moet in juni wor den uitbetaald, maar de meeste werkgevers storten het geld in mei op de rekening van hun werkne mers. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft berekend dat de werkge vers vorig jaar 20 miljard euro kwijt waren aan de vakantie-uitke ring. De werknemers konden daar van 12 miljard euro besteden, de rest ging in de vorm van belastin gen en sociale premies naar de overheid. Die 12 miljard is onge veer drie keer het bedrag dat Ne derland jaarlijks aan ontwikke lingssamenwerking uitgeeft. Bron: KennisRing - Recht en Regel; Landelijk Studenten Rechtsbureau Geboekte vakanties per vervoermiddel vliegtuig 2009 43% 38% bus 0 _nJ cruiseschip It J trein 5% 5% 1% Top 3 bestemmingen vliegvakanties: Turkije 21 Spanje 20 Griekenland 20 Top 3 bestemmingen autovakanties: Frankrijk 31 Italië 22.%* Nederland 8 infographic: RV bron- ANVR Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl Toespraak pastoor leidt tot ophef someren - Een toespraak van pas toor Jan Heeffer tijdens de doden herdenking in Someren heeft voor ophef gezorgd. Heeffer legde in zijn toespraak verband tussen de gruwelijkheden in de concentratie kampen tijdens de 1\veede Wereld oorlog en abortus en euthanasie nu. „Het enige verschil met de oor log is dat het pijnloos geschiedt, maar het effect is hetzelfde", zei de pastoor. Burgemeester Alfred Veltman, aan wezig bij de toespraak, wil van daag met de pastoor praten. Juristen interpreteren DNA-rapport snel fout den haag - Juristen trekken mak kelijk verkeerde conclusies uit DNA-onderzoek door deskundi gen. Zij denken dat ze de onder zoeksverslagen begrijpen, maar achteraf blijkt dat bijna één op de vijf rechters, officieren van justitie en advocaten de conclusie onjuist weergeeft. Hierdoor wordt de kans op een on terechte veroordeling groter, blijkt uit een artikel van rechter in oplei ding Rogier Raat in het vakblad Trema. Ramses Shaffy heeft slokdarmkanker amsterdam - Zanger en acteur Ramses Shaffy heeft slokdarmkan ker. Dat hebben naaste vrienden van hem gisteren bevestigd. „Ondanks de ziekte blijft Ramses vooral Ramses", meldt één van hen. „Hij neemt het op een onge looflijke manier heel licht op en voelt zich helemaal op zijn plek waar hij nu leeft. In dat opzicht is zijn wereld niet veranderd." Het staat niet vast hoe lang de 75-jarige Shaffy al aan kanker lijdt. Onlangs gaf hij nog enige publieke optredens. o-*' ii o.b.v. All Inclusive v a. 3 1 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5