Eerste plasticbakken staan er vanaf i juli X Het is dringen in de haven van Zierikzee Voetbalpartij Afrikajaar Haven Zi erikzee pzc Woensdag 6 mei 2009 25 Na glas, papier en textiel wordt nu ook kunststof apart ingezameld. door Ton van den Nouweland zierikzee - De gemeente begint op juli met het gescheiden inza melen van plastic afval als flessen, flacons en tassen. Schouwen-Dui- veland is hiermee één van de eer ste gemeenten in Zeeland. De reinigingsdienst plaatst acht tien vierkante, oranje containers op plaatsen waar nu al glasbakken of textielcontainers staan: vier in Zierikzee, twee in Renesse, Burgh-Haamstede, Brouwersha ven en Bruinisse en één in Ooster- land, Nieuwerkerk, Zonnemaire, Scharendijke en Nieuw-Haamste- de. De achttien containers zijn het begin. Op termijn wil de gemeen te plastic-afvalcontainers in alle dorpskernen en ook op campings en bedrijventerreinen. Milieuwet houder Gilles Houtekamer: „De ko mende maanden kijken we hoe vaak we de containers moeten le gen. Het gaat om veel volume en weinig gewicht. Als we de hoeveel heden in beeld hebben, bepalen we hoeveel bakken er bij moeten komen. Daar is dan geld voor no dig en daarom leg ik dit voor aan de gemeenteraad." De start met de achttien contai ners kost de gemeente ruim 22.000 euro. Die investering wordt volledig vergoed door het Rijk. Als Schouwen-Duiveland meer contai ners wil plaatsen, worden die niet 03 Voor het inzamelen van flacons, flessen en winkeltasjes worden op achttien plaatsen containers neergezet, het Rijk betaalt de kosten: 22.000 euro. IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG 'SPECIAL GO -KART DAY' KASTEN EN ETEN: KEUZEMENU: 2x12 minuten karten spare-ribs/saté/ 2 CONSUMPTIES halve kip T 0118-617475 meer volledig vergoed. De gemeen teraad moet dan aangeven hoeveel bakken er nog bij moeten komen en wat dat mag kosten. In alle 14.630 brievenbussen op Schouwen-Duiveland valt half juni een informatiepakket. Daarin staat waar de containers te vinden zijn en wat er allemaal in mag. In het pakket zit ook een zak waarin het plastic thuis kan worden verza meld. Het infopakket wordt in het najaar nog eens verspreid. Vanaf januari 2010 zijn gemeenten verplicht hun inwoners gelegen heid te geven hun plastic afval ver antwoord te dumpen. De inhoud van de containers gaat naar Duits land of België. Daar wordt het gere cycled tot bijvoorbeeld tuinpaal- tjes of fleecetruien. „En als de plas ticbakken niet aanslaan, spuiten we ze groen en gaat et papier in," aldus Houtekamer. Het voordeel uan een financieel plan 1: Samenhang Net als in het echte leven hangt alles in de financiële wereld met elkaar samen. Door die samenhang in kaart te brengen en te laten zien kunt u zelf sturen in plaats van dat u geleefd wordt. Bel daarom Estateplan* voor een onafhankelijke financiële coach. Bel nu 0118 - 640915 of kijk op www.estateplan.nl Estateplan is geregistreerd bij AFM ESTATEPLAN - GOES - Een voetbalteam van Zeeuwse Afrikanen neemt het op vrijdag 12 juni op tegen een elftal met Goese spelers. De wedstrijd op sportpark Het Schenge in Goes wordt gehouden in het kader van het Goese Afrika jaar. De coach van De Zeeuwse Afrikanen is Adil Fertoute. Hij speurt nog naar Afrikanen, die bij Zeeuwse amateurclubs actief zijn. Jos van Belzen, coach van Groot Goes, benadert de komende we ken spelers met Goese roots. De wedstrijd begint om 19.00 uur en staat onder leiding van de Goe se scheidsrechter Harold van de Ketterij. De toegang is gratis, maar er wordt wel een bijdrage gevraagd voor Right to Play. Gemengd gezelschap De haven van Zierikzee wordt behalve door de gemeente ook gebruikt door twee watersport verenigingen, de bruine vloot, de mosselvloot, de Museumha ven, ondernemers die de los- wal nodig hebben en passan ten. Daarnaast leggen regelmatig cruiseschepen, hospitaalsche pen en natuurrondvaarten aan en is er in de zomer de veer dienst in het kader van Rondje met een Pontje. Per jaar bezoeken gemiddeld 14.000 passanten boten de ha ven; 12.000 leggen aan bij het gemeentelijke deel, 2.000 op ligplaatsen van de watersport verenigingen. Per dag besteden de opvaren den van een passantenboot ge middeld 55 euro aan de wal. Het opknappen van de Zierikzeese haven wordt meegenomen met vernieuwing van het naastgelegen Sas. Dat gaat nog jaren duren, foto Dirk-Jan Gjeltema De PZC volgt deze zomer de gebeur tenissen in en rond de haven van Zie rikzee. Tussendoor worden uitstapjes naar andere gemeentelijke havens ge maakt. Vele plannen tot verbetering liepen al op niets uit. door Inge Heuff zierikzee - Over de toekomst van de haven van Zierikzee is de afgelo pen jaren veel gezegd en geschre ven. Aanleiding is het chronische ruimtegebrek. Tijdens de Delta- week en op zomerse dagen liggen de passanten soms zeven rijen naast elkaar. Bovendien mag de ge meente Schouwen-Duiveland al ja ren uitbreiden met zestig vaste lig plaatsen - die jaarrond liggelden opleveren - maar ook daar is geen ruimte voor. Alle nota's, onderzoeken en voor stellen ten spijt zijn er nog geen concrete plannen. Het herinrich tingsplan dat het college van B en W in 2006 presenteerde, werd ge torpedeerd door de mosselvissers die weigeren te verkassen naar de overkant. Zij zagen zich uiteinde lijk gesteund door de gemeente raad. Overigens was de financie ring van dit plan (toen 7,4 miljoen euro in de meest uitgebreide ver sie) ook nog niet rond. Het alterna tief van de raad, ligplaatsen en daarmee ruimte realiseren in het Sas, werd vervolgens geschrapt in de keuzenotitie die dezelfde raad vorig jaar vaststelde. 'Ik sluit niet uit dat uitstel ons passanten en de goede naam zullen kosten' Een ambitieus plan van onderne mers - Het Oranje Bolwerk - werd als niet realistisch afgeserveerd. De productiehallen van Zeelandia wa ren binnen de milieurichtlijnen niet te combineren met de ge plande woningbouw. De jaarlijkse vraag of de haven wel veilig genoeg is, zal eind juni weer klinken als de Deltaweek begint. Ook het comfort van de zeilers staat ter discussie; zeilers moeten nu Soms over zes dekken klimmen om aan wal te komen. „De raad legt de oplossing voor het ruimtegebrek nu bij de project ontwikkelaar van het gebied rond het Sas", zegt de verantwoordelij ke wethouder Wijnand Renden. „Dat gaat echter lang duren. Deze ontwikkelaar is nog geen eigenaar van de silo die een wezenlijk on derdeel uitmaakt van zijn plan. Hij heeft de intentie uitgesproken om ook te investeren in de haven, maar dat is voor hem geen hoofd zaak." Een extra beperking is de drempel die ter hoogte van de op haalbrug onder water ligt. Het is de vraag of kieljachten daar vrije lijk over kunnen varen. De kant van de Nieuwe Haven is inmiddels wel opgeknapt. De kade is verbeterd, zowel onder water als op de wal, er is een reling geko men, er zijn nieuwe steigers en meerpalen geplaatst. Ook zijn de toiletvoorzieningen verbeterd en is de haven gebaggerd. „Ik was graag doorgegaan met de verbetering van de haven zelf', stelt Renden. „Ik sluit niet uit dat afschuiven op de lange baan ons passanten en de goede naam zul len kosten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57