WAK-festival zet spots NOEDERDAGdUTLÉT.ML Nog deze maand licht langs de Rampweg Percussie Hét moederdagcadeau van 2009! Eerste Schouwen-Duivelandse haring aan land bij Bruinisse Leesdeken 22 Woensdag 6 mei 2009 PZC PE MAKKELIJKSTE MOEPERPAGSHOP ONLINE Twee bromfietsen gestolen op Walcheren Automobilist gewond bij eenzijdig ongeval Deelnemers gezocht open monumentendag zierikzee - Voor open monumen tendag is de gemeente Schou- wen-Duiveland op zoek naar men sen die hun monumentenpand een dag willen openstellen voor publiek. Open monumentendag is zaterdag 12 september van 10.00 tot 17.00 uur. In heel het land wor den monumenten opengesteld - in combinatie met optredens. Op Schouwen-Duiveland doen door gaans tussen de 80 en 90 adressen mee. Belangstellenden kunnen tot 15 mei informatie opvragen bij de gemeente: 452 400. middelburg - Zowel in Vlissingen als in Middelburg is maandag een bromfiets gestolen. In Vlissingen werd tussen 14.40 en 15.00 uur op de kop van de Walstraat een licht blauwe bromfiets van het merk MBK, type Stunt, weggenomen. Op de bromfiets zat geen kente kenplaat, omdat de aangever uit België komt en dat daar niet nodig is. In Middelburg is tussen 19.00 en 20.00 uur in de Driewegenhof een Aprilia Te met kentekenplaatje DD245J gestolen. noordgouwe - Een 20-jarige auto mobilist uit de gemeente Schou wen-Duiveland is gisteren rond 21.30 uur op de Heereweg in Noordgouwe gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval. De bestuurder zag een verkeers remmer over het hoofd, verloor de macht over het stuur en kwam te gen een boom tot stilstand. De man is voor onderzoek met de ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn verwondingen zijn niet be kend. - morgen in huis* - gratis ingepakt in cadeauverpakking y y bruinisse - De eerste 'Schou wen-Duivelandse' haring wordt op 9 juni aan land gehaald in de jachthaven van Bruinisse. Vervol gens vindt de haringparty van en voor eilandelijke ondernemers plaats. Tijdens het feest wordt geld ingeza meld voor goede doelen op Schou wen-Duiveland. Dat gebeurt door het veilen van onder meer het eerste vaatje ha ring (vorig jaar was het eerste vaat je 1050 euro waard), een rond vlucht en kunststukken. Afgelopen jaar bracht de haring party zo'n 10.000 euro op. Daar mee werden het Zierikzeese film theater FiZi en Space Station, een theaterproject voor meervoudig ge handicapten, door de organise rende Stichting Haringparty Schouwse Maatjes verrast met een cheque. Komende vrijdag komt daar nog een derde goede doel bij. De ont vanger weet daar nog niks van. Kaarten voor de haringparty in Bruinisse kosten 25 euro en zijn te bestellen op de website van de stichting. www.schouwsemaatjes.nl. Een donker punt in de Rampweg: de tunneltjes bij Scharendijke. foto Dirk-Jan Gjeltema door Martijn de Koning renesse - Nog voor het Pinkster- weekeinde plaatst de gemeente Schouwen-Duiveland zes verlich tingspalen langs de Rampweg bij Renesse. Het gaat om het stuk tus sen de Loane en de Scharendijkse- weg. De gemeente komt daarmee een belofte na aan ondernemers, die al jaren pleiten voor een veili ger Rampweg. Uitgangspubliek wandelt in zomerse nachten vaak terug naar hun verblijfplaats over de weg, en dat gaat niet altijd even recht en voorzichtig. Bovendien rijdt ongeveer de helft van de au to's op de weg harder dan de toege stane zestig kilometer per uur. Het leidde volgens de politie de afgelo pen vijfjaar vijf keer tot een onge luk met gewonden. Het gaat overigens om een tijdelij ke oplossing. De gemeente was eerst van plan permanente verlich ting aan te brengen en trok daar in de begroting voor dit jaar al dik vier ton voor uit. De aanleg van de tweede fase van de Recreatiever- deelweg (ter hoogte van de Ramp weg, maar dan meer landin waarts) komt echter dichterbij: die moet er in 2014 liggen, maar de plannen zijn eerder bekend. „Dan zal blijken dat het verkeer op de Rampweg fors gaat afnemen", zegt verkeerswethouder Wijnand Ren den. „Maar we weten nog niet pre cies hoe en wat. Daarom komen we later met een permanente op lossing." De tijdelijke verlichting, die 23.000 euro kost, brandt alleen van april tot oktober. De deken met mouwen! Bestel nu op: www.moederdagoutlet.nl Zie je een harmonie, dan loopt er al gauw 50.000 eu ro op straat. Zelfs econo misch heeft amateurkunst betekenis. WAK zet de beoefenaars in het licht. door Esmnie Soesimiao Eén op' de drie Nederlan ders doet er aan mee. Be speelt - in het amateurcir cuit - een instrument, draait pirouettes, schrijft gedich ten of kruipt in de huid van perso nages. Een aantal van hen laat 'zijn kunsten' vrijdag 15 en zater dag 16 mei expliciet aan het pu bliek zien. In Zeeland, en op Sch'ouwen-Duiveland specifiek in Zierikzee, wordt dan het Weekend van de Amateurkunst (WAK) ge houden. Met optredens van onder meer de Witte van Haemstede, Crescendo, Kunst en Eer, enkele hiphoparties ten, muzikanten van de Zeeuwse muziekschool, diverse jonge begin nende bands, majorettegroep Apol- lonia en exposities van cursusgroe pen schilderen, beeldende kunst en poezië en een voorstelling van Theatergroep Zierik. Er is namelijk in het amateurcircuit een hoop gaande. Volgens een nulmeting van de onlangs door het landelijk instituut voor amateurkunst Kunstfactor in het leven geroepen Monitor Amateurkunst doen 8,7 miljoen van de 15 miljoen Neder landers van 6 jaar en ouder wel eens iets aan actieve kunstbeoefe ning. Zo'n 5,4 miljoen Nederlan ders besteden er zelfs meer dan 50 minuten per week aan. „Om de bevrediging van iets dat je schept", verklaart Ester Verwoest van de Zierikzeese schrijfwerk plaats Lettervers haar eigen drive. „Een stap verder is dat ook ande ren je werk leuk vinden. Maar zelf put ik al genoegen uit het schep pen alleen." De wens om poëzie breed onder de aandacht te breng en heeft Verwoest (in samenwer king met onder meer Ariene van Westen van de Poëziekamer) doen besluiten aan het WAK deel te ne men. In de Dikke Toren hangen zij poëzie aan wanden en kan er ge luisterd .worden naar gedichten. In de consistorie van de Nieuwe Kerk geeft Verwoest bovendien work shops poëzie, waarbij deelnemers zich laten inspireren door kunst die door andere 'WAK-kers' ge maakt is. „We willen poëzie onder de mensen brengen. Laten zien hoe mooi het is. Maar ook laten zien hoe leuk het is om er zelf mee bezig te zijn." Het is geweldig om als vereniging af en toe een concert te kunnen ge ven, verklaart voorzitter Jaco Konij nenburg van Harmonievereniging Nut en Uitspanning de deelname van zijn 40 leden tellende Zonne- mairse orkest. „Even in the picture staan. En zo'n evenement geeft de mogelijkheid iets aan beeldvor ming te doen. Een fanfare is voor mensen toch snel hoempapa in zo'n pakje. Dit is een moment waarop we kunnen laten zien wie we echt zijn: een blaasorkest in al z'n facetten." David Vos van mannenkoor De Westhoekzangers is minstens zo enthousiast. Optreden op een cul tureel festival tussen andere 'ama teurtjes' vindt hij een bijzondere insteek. „Je kunt voor een wat bre der publiek zingen en ja, wie weet komt er inderdaad nog iets uit voort." Dat de (zo'n 20) Schou wen-Duivelandse koren het verder massaal hebben laten afweten, be treurt Vos. „Heel treurig, omdat we hopen op meer bekendheid. Als de koren het hier laten afwe ten, zullen we toch elders moeten kijken." Cursisten van Kees van de Wete ring exposeren eigen werk. „Er kan een soort wisselwerking ont staan. Dit is een mooie manier om inwoners te laten zien wat er alle maal op Schouwen-Duiveland ge beurt, maar misschien dat ze zich ook wel bij een vereniging aanmel den. En dat hoeft echt niet per se schilderles te zijn." WAK gaat tweede jaar in Het Weekend van de Ama teurkunst (WAK) is vorig jaar voor het eerst op Schou wen-Duiveland gehouden. Het initiatief, bedoeld om ama teurkunstenaars in de schijn werpers te zetten, is in Vlaan deren ontstaan. In 2006 heeft Scoop het WAK - aanvankelijk kleinschalig - naar Zeeland gehaald. Op Schouwen-Duiveland is het Welzijnshuis bij de uitvoering van het festival betrokken. In de PZC van zaterdag 9 mei is meer te lezen over de ope ning van het Weekend van de Amateurkunst en de - gelijktij dige - opening van cultuur plein Centree. Het volledige programma van WAK, op Schouwen-Duiveland en in andere Zeeuwse gemeen ten, is te lezen via de website van Scoop: www.scoopzld.nl. Het zal een mooi plaatje op leveren en - beter nog - een prachtig geluid. Percus siegroep Tak 'n Djola trommelt za terdag 16 mei vanaf de balustrade van de Zuidhavenpoort de sterren van de hemel. „Het geluid draagt daar lekker ver", zegt bandlid Rob van den Hoek. De negen leden tellende groep ver bindt tijdens het Weekend van de Amateurkunst (WAK) al spelende de verschillende festivallocaties. Na een eerste optreden (13.00 uur) te hebben verzorgd op het plein voor de Nieuwe Kerk trekken de percussionisten al trommelend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54