levert ook cognac op Kleine Schorre Veel donaties voor steunfonds Spuesens mmmm&mtmmt Nieuwe streekproducten: whisky uit Bruinisse en cognac uit Dreischor rn.bezorgers.nl Hét moederdagcadeau van 2009! Leesdeken z PZC Woensdag 6 mei 2009 23 'We halen bourbonvaten uit de VS. De duigen worden in Schotland 'Volgend jaar zitten we op tien hectare. Daarmee zijn onze kelders vol gebrand en weer in elkaar gezet' whiskystoker Meinderd Kampen uit Bruinisse en kunnen we wat efficiënter werken' Druivenkweker Johan van de Velde sen op naar de recensenten." Dat durft Van de Velde wel aan, aange zien de meest gezaghebbende wijnschrijvers hun oordeel over een aantal Nederlandse wijnen en die uit Dreischor in het bijzonder hebben bijgesteld. Hubregt Duij- ker riep De Kleine Schorre uit tot beste wijngaard. Zijn collega Harold Hamersma adviseerde Ne derlandse wijnboeren tot voor kort om wiet te gaan kweken ('kwaliteit en rendement veel ho ger'), maar is nü lyrisch over de pi- not gris en de ri- vaner 2007 uit Dreischor. Voor het afvullen van de flessen huurt Van de Velde een loonwerker uit Duitsland in. Die brengt zijn eigen machine mee. Over een lopende band worden de flessen ontsmet, gevuld en ge kurkt. „Daar is hij anderhalve dag mee bezig. Het is nog niet renda bel om zelf zo'n machine aan te schaffen. Die gebruik je twee da gen per jaar en hij vraagt veel on derhoud. Bovendien kunnen er foutjes in sluipen als je zelf gaat bottelen. Deze man is ervaren. Hij doet ruim een miljoen flessen per jaar. Nadeel is dat je afhankelijk bent van zijn agenda." De Kleine Schorre teelt vier drui- vensoorten: rivaner, auxerrois, pi- not blanc en pinot gris en maakt daar vijf witte wijnen van. De vijf de heet Barrique en is een pinot blanc die negen maanden op hout is gerijpt. Van de Velde: „Dan gaat ie een beetje op Chardonnay lij ken. Lekker bij gerookte paling." Voor de wijnen van De Kleine Schorre zouden eigenlijk lange El- zasserflessen moeten worden ge bruikt. „Maar wij kiezen voor de Bourgognefles, omdat je daarmee de link met vis en andere zilte za ligheden legt. Daarbij worden meestal Chablis of Sancerre ge dronken." Met 30.000 wijnstokken op acht hectare is De Kleine Schorre de grootse wijngaard van het land. „Volgende maand komt er nog een halve hectare bij en volgend jaar nog eens anderhalve. Dan zitten we op tien. Daarmee zijn onze kel ders vol. We kunnen dan wat effi ciënter werken." Groter en efficiënter, maar een ge zinsinkomen levert de wijngaard niet op. Van de Velde: „In de wijn bouw moet je rekenen op vijfhon derd manuren per hectare. Daar •komt de verwerking nog bovenop. De marge op een fles is klein. Het is het totaalplan van de hoeve die een bestaan ople vert. Naast de wijn gaard zijn dat de mi- nicamping, het proeflokaal en de boerderijwin kel." Van de Velde ziet voordeel in samenwerking met andere Schouwse bedrijven als vleesboer derij Boot en kookboerderij 't Spennekot - beide in Kerkwerve -, kaasboerderij De Stolpe in Nieu- werkerk en Kampen Distillateurs in Bruinisse. „Met eerlijke en kwa litatief hoogstaande producten le vert onze bedrijfstak een bijdrage aan de promotie van Zeeland." 'De opbrengst is minder, maar kwalitatief gezien is dit de beste oogst tot nu toe wijnboer Johan van de Velde Nog even geduld. Komend najaar kan getoost worden met de eerste Zeeuwse cognac van wijnhoeve De Kleine Schorre. Grappa uit Dreischor is er al en in 2012 komt uit Bruinisse de eerste Zeeuwse whisky op de markt. „De eerste uitloop van de pers wordt wijn. Maar als de druk gro ter wordt, komt het druivensap met de meeste smaak. Die tien tot vijftien procent beïnvloedt de smaak te veel en wordt dus niet in de wijn gebruikt. Dat sap wordt bij Kampen in Bruinisse twee keer gedistilleerd en dit najaar op eiken houten vaten gelegd. Na twee jaar hebben we dan cognac", zegt wijn boer Johan van de Velde. Grappa maakt Van de Velde al. „Dat is het afvalproduct uit de pers. Velletjes, pitjes en steeltjes la ten laten we gisten, waarna de pulp in Bruinisse wordt gestookt. Dat levert een digestief op met de smaak van noten en rozijnen." Van de Velde heeft bij zijn bedrijf acht hectare gerst staan. Die is ge zaaid in opdracht van Kampen Destillateurs in Bruinisse. Eind au gustus wordt het graan geoogst. „Dat moet over drie jaar zo'n 2100 liter single-malt whisky opleve ren", vertelt Meinderd Kampen van de gelijknamige stokerij in Bruinisse. Het wordt een whisky volgens Schots procédé met een rokerige turfsmaak. Kampen: „Voor de ken ners: een peated Islay-whisky. Daarvoor halen we in de VS bour bonvaten. De duigen worden in Schotland gebrand en weer in el kaar gezet. Mouten en roken ge beurt in Bruinisse. Het malen van de gedroogde gerst laat ik bij mo len De Hoop in Zierikzee doen." Gert de Keijzer van Kampen Destillateurs (links) en Johan van de Velde van De Kleine Schorre op de akker met gerst, waarvan whisky wordt gemaakt. foto's Dirk-Jan Cjeltema De wijnen van De Kleine Schorre zijn dit weekeinde gebotteld en komen in juni op de markt. De wijnhoeve in Dreischor maakt ook cognac en grappa. door Ton van den Nouweland Dertigduizend flessen rammelden afgelopen weekeinde door de vul- machine van wijnhoe ve De Kleine Schorre in Dreischor. „Dat zijn er tienduizend minder dan vorig jaar", vertelt directeur en mede-eigenaar Johan van de Velde. „De oogst van 2008 is qua opbrengst dus iets minder. Dat komt door de koele zomer, daar door zijn de besjes wat kleiner ge bleven. Maar de afrijping was wél goed. September was warm. De druiven zijn rijper en extractrijker dan die van 2007. Kwalitatief ge zien is dit onze beste oogst tot nu toe. Binnenkort stuur ik wat fles- door Wout Bareman PHILIPPINE - De sponsoractie Fiet sen voor Familiebanden, ten bate van de familie Spuesens in Philip pine, slaat aan. Er is al ruim 3000 euro aan donaties binnen ter on dersteuning van de fietstocht van Eindhovenaar Stan van Kroonen- burg vanuit Philippine naar het Griekse Patra. Daar zit zijn zwager Obad Yazbeck - de echtgenoot van oud-wethouder Esther Spuesens van Sas van Gent - al sinds augus tus 2006 vast voor vermeend drugsbezit. De aanvankelijke straf van vijftien jaar werd vorig jaar in hoger be roep teruggebracht tot twaalf jaar. Momenteel loopt er een procedure voor uitlevering aan Nederland, zo dat Yazbeck zijn resterende gevan genisstraf kan uitzitten in Neder land. Zwager Stan stapt zondagochtend in alle vroegte op de fiets in Philip pine voor een tocht van 32 dagen via Duitsland, Oostenrijk, en Italië naar Griekenland. Die dient als steunbetuiging voor Obad Yazbeck en ook ter financiële ondersteu ning van Esther Spuesens, die te gen een torenhoge schuldenlast (advocaten, tolken, reizen) aan kijkt. Zaterdag van 16.00 tot 18.00 uur wordt een Philippine een 'uit- zwaaiborrel' gehouden. Eén van de sprekers is huisvriend, burge meester Jan Lonink. Of bel 0800 - 022 27 10 WGGGNGR NieuwsMedia De deken met mouwen! Bestel nu op: www.moederdagoutlet.nl - morgen in huis* - gratis ingepakt in cadeauverpakking f VE MAKKELIJKSTE MOEDERDAÜSHOP ONLINE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43