9 'Integratiepolitiek kan de deur uit' Uniek aanbod bij Stip... stipreizen.nl Ambulance mag wel over A58 Gimbrère 14 dagen - Rondreis Thailand Duikgekte door paring sepia's supervoordelige annuleringsrondreis De Familieloopteller staat nu op 183... Kijk wie er meedoen op www.pzc.nl/familieloop pzc Woensdag 6 mei 2009 I 29 Pechtold houdt in Van Randwijklezing democratie spiegel voor. door Marcel Modde vlissingen - De Nederlandse inte gratiepolitiek pakt averechts uit en kan maar het beste worden afge schaft. Dat betoogde Alexander Pechtold gisteren in de tiende Van Randwijklezing in Vlissingen. Volgens de D66-leider is de over heid mede schuldig aan de weder zijds steeds negatievere beeldvor ming van andere culturen. Het 'tobberige en hysterische klimaat waarin in Nederland nu al jaren lang over immigratie en integratie wordt gesproken', heeft er aan bij gedragen dat het geloof in eigen kansen en toekomst onder jonge ren van Turkse en Marokkaanse af komst is afgenomen. „En dat ter wijl hun opleidingsniveau fors is gestegen." In de druk bezochte 5 mei-bijeen komst in de Sint Jacobskerk prees Pechtold daarentegen de aanpak van de Verenigde Staten, 'al eeu wenlang immigratieland bij uit stek'. „Als de strenge toelatingspro cedure eenmaal is doorlopen, be moeit de overheid zich niet meer met hen. Dat doet de arbeids markt wel." Zelfs de republikeinse burgemeester van New York be schouwt migranten als het 'levens sap' van de stad en noemt hun bij drage van 'onschatbare waarde'. middelburg vlissingen www.gimbrerem0de.c0m goes - De Nederlandse Onderwa tersport Bond verwacht de komen de weken een „duikgekte" in de Oosterschelde in Zeeland. Het wa ter heeft met dertien graden de juiste temperatuur gekregen voor de paring van de sepia's, een tienarmige inktvissoort. De bond verwacht in mei en juni duikers uit binnen- en buitenland die de paring willen aanschouwen. De se pia's trekken elk jaar vanuit de At lantische Oceaan en de Noordzee naar de Oosterschelde om daar te paren en eitjes af te zetten. De die ren zijn daarbij gemakkelijk bena derbaar voor duikers. Na het afzet ten van de eitjes, vertrekken de mannetjes. De vrouwtjes blijven, achter en overlijden. Na ongeveer acht weken komen de eitjes uit. Na enige tijd vertrekken de jongen naar de Noordzee. DVD SPAARZEGEL 'Vantage Point' www.pzc.nl/dvd „Immigratie als oplossing en nu eens niet als probleem. Dat kan dus ook. Alleen niet in Neder land." Pechtold wierp de vraag op Verloskundigen waarschuwen voor afsluiting van snelweg. door Nadia Berkelder vlissingen - Verloskundigen uit Vlissingen waarschuwen aanstaan de ouders op Walcheren voor de afsluiting van de A58, komend weekeinde. Ze adviseren mensen die een kind verwachten en die naar het ziekenhuis in Goes moe ten om de alternatieve route een keer te rijden. De snelweg is van vrijdagavond tot maandagmorgen afgesloten van Heinkenszand tot Middelburg. Verkeer wordt omge leid door Vlissingen-Oost. Ambulances die naar het zieken huis in Goes moeten, bijvoorbeeld om een zwangere vrouw met spoed te vervoeren, kunnen wel gebruikmaken van de snelweg, zegt woordvoerder Edwin de Feij- ter van Rijkswaterstaat. „Voor am bulances en andere hulpdiensten zijn er geen belemmeringen. Als die zich melden met zwaailichten en sirenes mogen ze er gewoon door, zelfs als het asfalt net gelegd is. Daar maken we een uitzonde ring voor." De afdeling verloskunde in Vlissin gen is sinds 1 januari van dit jaar gesloten. Alle Walcherse vrouwen die in het ziekenhuis moeten be vallen, moeten dat sinds die tijd in Goes doen. De Vlissingse verlos kundigen hebben altijd veel kri tiek gehad op het sluiten van de af deling in Vlissingen. of Nederlanders wel zo tolerant zijn als ze zich doen voorkomen. Onze geschiedenis kenmerkt zich door godsdiensttwisten en verzui ling. „De mensen uit die verschil lende groepen kwamen elkaar nau welijks tegen. Die gingen niet met elkaar om. Hoezo tolerant en ver draagzaam?" De parlementaire de mocratie is volgens de D66-leider® ronduit bevoogdend en autoritair. Die praktijk zet de verbinding tus sen kiezers, regering en parlement steeds verder op afstand en mondt uit in 'getrapte machtsvorming, anonieme volksvertegenwoordi gers en zielloze compromissen'. Daarnaast constateert Pechtold dat politici regelmatig hun boekje te buiten gaan en zich bemoeien met de rechtspraak. „Maar wat echt zor gen baart, is het moedeloos stem mende machtsconservatisme, dat geen enkele vernieuwing toestaat 'Immigratie als oplossing en nu eens niet als probleem. Dat kan dus ook' omdat het zich daardoor per defi nitie bedreigd weet. Sinds 1919 is elke wezenlijke aanpassing van ons democratisch erfgoed op vak kundige wijze door de nieuwe re genten van dienst geblokkeerd. We naderen honderd jaar van stil staande staatkunde." Voorafgaand aan zijn lezing ging Pechtold kort in op de aanslag op Koninginnedag. Het volksfeest moet zijn vertrouwde vorm hou den, vindt hij. „Als we onze vrij heid inleveren, beroven we onszelf van de primaire bron van veer kracht in onze democratie: de open samenleving." Vertrek 21/23/28/30 mei. Nu of nooit naarThailand! In samenwerking met het gerenommeerde Royal Jordanian Airlines hebben wij beslag weten te leggen op een aantal zeer voordelige 14-daagse rondreizen naar het indrukwekkende Thailand. Speciaal voor u stelden w een mooie rondreis samen én boekten een 5-daagse strandvakantie in een keurig 3-sterren hotel in Cha-Am. Tevens is de unieke excursie "fietsen in Bangkok" t.w.v. 39 inbegrepen! Inclusief: vliegreis Amsterdam-Bangkok v.v., taxen, transfers, rondreis per luxe touringcar, omschreven excursieprogramma, nachten in goede toeristenklasse hotels inclusief ontbijt, fietsexcursie en Nederlandsspr. reisleiding. 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie z il Pnj/en p.p. o.b.v. a pers. per kamer/hut excl. Calamiteltentonds/reserveringskosten Drukfouten en pniswijzigingen voorbehouden boek online of bel 020 - 66 22 222 M11 Sf Alexander Pechtold verwelkomt Ada van Randwijk. Zij is de weduwe van Henk van Randwijk, de verzetsman en journalist naar wie de jaarlijkse lezing is vernoemd. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31