Twee vingers in de Vrijheid PZC i De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 6 mei 2009 PZC ERNST JAN ROZENDAAL Dit is het mooiste hoekje van de krant. Op deze plek mag ik doen wat ik wil. Ik kan mensen de hemel in prijzen of voor rotte vis uitmaken. Ik kan overal een mening over verkondigen, ik kan er zelfs ongegeneerd op los fantaseren. In een land dat de persvrijheid hoog in het vaandel voert is de columnist koning. Na drie dagen vol toespraken over vrijheid ben ik daar weer goed van doordrongen. Zondag was ik op de Dag van de Pers vrijheid in Utrecht, maandag zag ik op tv de rede van burge meester Job Cohen op de Dam en gisteren luisterde ik in Vlis singen naar de Van Randwijklezing van Alexander Pechtold. Hij betoogde dat vrijheid van meningsuiting geen vrijbrief is in een land met om anc]eren te kwetsen of in persvrijheid is de vrijheid te beperken, zelfs al is dat wettelijk toegestaan. Dat ik columnist koning hier mensen straffeloos voor rot te vis kan uitmaken, is dus nog geen reden dat ook te doen. In zo'n geval staat niet de vrijheid van meningsuiting op het spel, aldus Pechtold, maar de bescha ving. Het kan geen kwaad ons af en toe in te schikken. Wat iets anders is dan schipperen, wat we volgens de D66-lei- der vooral in de buitenlandse politiek nogal eens doen. Dat deed mijn gedachten teruggaan naar zondag, naar de jaarrede van voorzitter Huub Elzerman van de journalistenvereniging NV). Hij wees erop dat in Afghanistan Nederlandse militairen sneuvelen omdat we daar opkomen voor democratie en men senrechten. Tegelijkertijd tolereren we dat de journalist Sayed Parwez Kambakhsh er twintig jaar cel krijgt vanwege het downloaden van artikelen over ongelijkheid tussen vrouwen en mannen. Ik neem de vrijheid hier Pechtold en zijn Haagse collega's op te roepen een eind te maken aan dit geschipper en in een keiharde motie de vrijlating van Kambakhsh te eisen. Dat zou een passende daad zijn bij al die mooie woorden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveIand@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-rriail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice; Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat lorgvuldig om Tiet persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Harde beats dreunden gisteren de hele dag door Vlissingen. Rapper Typhoon, reggae-zanger Ziggi en veel Zeeuwse bands trokken duizenden bezoekers naar het bevrijdingsfestival. Room Eleven en Milow zorgden voor een sprankelende afsluiting. door Cornelfeke Blok foto's Lex de Meester Een dag vol muziek, drukte en vrolijkheid begint met een minuut stilte voor de slachtoffers van het Konin ginnedag-drama in Apeldoorn. Net als de Vlissingse wethouder Rob van Dooren het bevrijdings festival even voor één uur geo pend heeft, vallen de eerste drup pels regen. De Zeeuwse band Bluem opent het bevrijdingsfestival met harde gitaren en drums. Een paar hon derd jongeren trekken hun eerste blikje bier open. Sommigen klap pen voorzichtig mee met zanger Ruud Pieterse. Op het Bellamypark moet de stem ming er nog wat inkomen, maar de grote gele debattent op het Ar senaalplein is al stampvol. Het Vlis singse duo Riff G maakt het pu bliek met harde beats en raptek- sten warm voor een debat, onder leiding van rapper Lange Frans. Alexander Pechtold, die 's och tends nog de Van Randwijklezing verzorgde, is de eerste gast. 'Vecht voor je vrijheid! Twee vingers in de lucht, meneer Pechtold!', roe pen de jongens van Riff G. Onder luid gejuich van het publiek steekt Pechtold lachend zijn handen in de lucht. Zo enthousiast als de jongeren zijn voor de muziek, zo aarzelend rea geren ze op de stellingen die ze voorgelegd krijgen. 'Schotelanten nes belemmeren de integratie', is de eerste. Als Lange Frans met de microfoon het publiek in loopt, stroomt de tent weer halfleeg. „Zeeuwen zijn een beetje stug hè", grapt hij. Een jongen neemt toch aarzelend de microfoon aan. „Als mensen naar hun eigen zen ders kijken, dan blijven ze in hun eigen taal praten." Youssef Ah- rouch van Riff G is het er niet mee eens. „Met die schotel leren wij juist ook over de Chinese en Hin- doestaanse cultuur", zegt hij. Pechtold vindt dat integratie niet in een schotelantenne zit. „Ook niet in boerenkool of sinterklaas. Het gaat van mens tot mens." Later gaat de discussie over Geert Wilders en de manier waarop de overheid moet waken over de ge zondheid van burgers. De jonge ren lijken vooral geïnteresseerd in de dans- en rapacts, maar blijven wel luisteren. Lange Frans vindt het tóch een ge slaagd debat. „De taal van de jonge ren zit misschien meer in mu ziek", weet hij. „Ik vind de sfeer heel gemoedelijk. De jongeren heb ben respect voor elkaar. Dat zie ik in de Randstad weieens anders. Ik ben blij om te horen dat de jonge ren hier zelf zeggen dat het goed gaat met de integratie in Vlissin gen. Zo'n debat is belangrijk om de reden van het bevrijdingsfesti val niet te vergeten. De TWeede Wereldoorlog is pas 64 jaar gele den. De wereld is sinds die tijd wel veranderd, maar de gevaren zijn er nog steeds. Op jongeren komt die boodschap misschien be ter over als 'ie verwerkt zit in een muziektekst. Die ervaring heb ik zelf ook." Misschien heeft hij wel gelijk. Even later gaat het Bellamypark los, op de beats van rapper Typ hoon, die begeleid wordt door een saxofoon, trompet en trombone. Als ambassadeur van de vrijheid vliegt hij met een helikopter het hele land over. War Child was één van de organisaties die op het Arsenaalplein vertegen woordigd waren met een stand. Mensen stonden er in de rij voor broodjes met zuurkool en knakworsten, verkocht door kinderen. Grote drukte op het bevrijdingsfesti val. Volgens organisator Frank van lersel kwamen zo'n 25.000 mensen naar Vlissingen. „Het was misschien wel drukker dan vorig jaar. Ik denk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2