Gewogen en bevonden I wordt toch niet dik." Ma- I gere mensen krijgen dit, I vooral op feestjes, vaak te M horen. „Niet altijd even prettig","weet gewichts- consulente Marianne Kramer uit Geldermalsen. „Dunne mensen krijgen ook heel vaak wat toege stopt, terwijl ze dat helemaal niet willen." Te dun en niet aankomen, bestaat nog in de westerse wereld, waarin de helft van de mensen te dik is. Van de volwassenen in Nederland lijdt zo'n 2 procent aan ondergewicht. Zij moeten meer of beter eten om niet ziek te worden. Maar geen slagroomkuur of shakes. door Hélène van Beek f I ij kunt alles eten, je Want veel dunnerds willen vaak wel dikker worden. Alleen lukt het ze niet. Dit probleem van onderge wicht is onderbelicht, zegt Kra mer. „Alle aandacht gaat altijd naar te dikke mensen uit" Begrijpelijk. Obesitas, oftewel ziek makende dikte, is in de westerse wereld een gigantisch probleem. Ruim de helft van de Nederlandse bevolking is te zwaar. Wetenschap pers, artsen en media springen daar op in. Terwijl we dus ook een grote groep te lichte mensen heb ben. Ongeveer 2 procent van de volwassen bevolking in ons land is te dun: 1 procent van de mannen en 2,5 procent van de vrouwen. Het gaat om mensen die in princi pe gezond zijn, maar om allerlei re^ denen zó mager zijn dat hun ge zondheid in gevaar kan komen. Ondergewicht kan leiden tot ver minderde weerstand, moeheid en lusteloosheid, uitblijven van men struatie of botontkallcing. Een Body Mass Index (BMI) die la ger is dan 18,5 betekent onderge- Voedingsadviezen Normaal voedsel eten! Dus geen slagroomkuur, shakes of caloriedrankjes. Regelmatig eetpatroon, met drie hoofdmaaltijden per dag en twee, drie tussendoortjes. Geen maaltijden overslaan. Na ziekte beginnen met kleine maaltijden om het maag-darm kanaal weer op gang te krijgen. Fris-zure producten bevorde ren de eetlust. Beleg boterhammen extra dik met kaas of vlees en smeer met roomboter of margarine. Gebruik regelmatig volle zui velproducten of vruchtensap pen tussendoor. Eet geen magere- of light pro ducten. Neem een ruime portie vlees, vis of vleesvervanger bij de war me maaltijd. Noten geven veel energie en zijn het 'juiste' plantaardige vet met het oog op hart- en vaat ziekten. Neem de tijd om te eten, zo dat de voeding beter kan wor den opgenomen. PZC Woensdag 6 mei 2009 1 7 te licht Ondergewicht Ongeveer 2 procent van de gezonde, volwassen bevolking in ons land is te dun. Zij hebben een Body Mass Index (BMI) die lager is dan 18,5. In Nederland komt ondervoeding nog veel meer voor bij de bejaarde be volking. Zo'n 10 procent van de thuiswonende 80-plussers en 50 pro cent van de 80-plussers in een ziekenhuis of verpleeghuis is ondervoed. Dat kan leiden tot ernstige complicaties of de dood. Iemand met ondergewicht heeft een negatieve energiebalans. Er gaat meer energie uit het lichaam dan erin komt. Symptomen die kunnen duiden op ondergewicht: vermoeidheid, luste loosheid, verminderde eetlust, depressiviteit, kouwelijk zijn, afname van vetweefsel onder de huid (holle wangen en ingevallen ogen), dunne en droge en bleke huid, droog haar. www.voedingscentrum.nl Ook voor meten van de Body Mass Index (BMI) www.gewichtsconsulenten.nl Beroepsvereniging Gewichtsconsulenten Nederland. www.humanconcern.nl Voor mensen met eetprobleem of eetstoornis. wicht. Voor kinderen en pubers en voor ouderen boven de 70 gel den andere waarden. De BMI is een internationaal erkende maat om de verhouding tussen gewicht en lengte uit te drukken. Maar de BMI vaststellen, is niet voldoende. Gewichtsconsulente Kramer. „Wij maken een analyse van het eet- en beweegpatroon. Dat zijn de pijlers waarop wij adviezen geven. Wij analyseren ook het lichaam. Het type mens is eveneens belangrijk. Vaak zijn lange mensen met een grote, snelle verbranding te dun." Fanatieke sporters zijn dikwijls ook te mager. Kramer: „Soms zijn ze schrikbarend dun. Het bepalen van de vetmassa is daarom tevens belangrijk. Een man moet 10 pro cent of meer vet hebben, een vrouw 20 procent. Heeft een vrouw minder dan 20 procent vet, maar menstrueert zij nog wel, dan is er niet direct een probleem."*. Alle atletische sporters hebben weinig vet. „Wielrennen is een an dere beruchte sport waar het gaat om gewicht", licht Kramer toe. „Wielrenners kunnen soms de be nodigde energie met normaal voedsel niet binnenkrijgen. Dan gaan we werken met supplemen ten zoals shakes, om toch aan vol doende caloriën te komen." Maar in principe moeten gezonde, te dunne mensen, sporters of niet, aankomen met gewoon eten. Geen slagroomkuur dus en geen andere dikmakende maaltijdver vangers, benadrukt Kramer. „De basisvoeding moet goed zijn. Som mige mensen krijgen gewoon niet heel veel boterhammen tegelijker tijd weg. Dan moeten ze vaker tus sendoor en extra gezonde vetten eten. Zoals bijvoorbeeld noten." Kramer is aangesloten bij de Be roepsvereniging Gewichtsconsy- lenten Nederland (BGN) en zelfs voorzitter van deze club. Gewichts consulenten begeleiden of advise ren in principe gezonde mensen die te dik, dan wel te dun zijn. Kra mer: „Zowel psychisch als lichame lijk gezond. Mensen die te dik of te dun zijn door een medische oor zaak, worden behandeld door een diëtist. Dus patiënten met kanker of een schildklierafwijking wor den niet door ons geholpen. Ook eetstoornissen als anorexia of bou- limia, behandelen wij niet." Huisartsen verwijzen mensen die te dik zijn vaak naar een diëtist. Maar te dunne men sen zonder medisch pro bleem sturen ze meestal niet door, omdat ze daar geen re den toe zien. „Terwijl het ze niet alleen lukt dikker te worden en ze dus wel hulp nodig hebben", stelt Kra mer. „Mensen die te weinig wegen, kunnen zonder ver wijzing bij een gewichtscon sulente terecht. Alleen weten ze dat meestal niet." De BGN, die vier jaar bestaat, maakte inmiddels al met dertien zorgverzekeraars afspraken over de vergoeding van behandelingen bij een gewichtsconsulent. Maar wie wie moet behandelen, is niet altijd meteen duidelijk. Want de grens tussen te mager vanwege puur fy sieke- of psychische redenen, is 'vaag'. En dan wordt het lastig. Kra mer: „Soms willen mensen echt niet dikker worden. Bijvoorbeeld omdat ze het niet mooi vinden. Of ze zitten toch tegen anorexia of boulimia aan. Deze mensen verwij zen wij dan toch weer door." Reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 17