onsu Wat geven w| zondagsan moeder? f Een ei, nog warm van de kip KOOPWAAR 1 6 Woensdag 6 mei 2009 PZC DE CULINAIRE MOEDER I-1 Sommige mensen zeggen: geef nigts cadeau wat ook maar enigs zins met het huishouden te ma ken heeft. Dat is waar, als je over weegt een strijkplank, stofzuiger of een droogmolen cadeau te ge ven. Maar het is niet waar, als moe derlief graag haar tijd in de keuken doorbrengt en koken haar hobby is. Die moeders maak je blij met een kookboek of een leuke keuken gadget. Zoals bijvoorbeeld de deco ratiepen van Cuisipro (11,95 euro). De pen kun je vullen door de punt onder te dompelen in bij voorbeeld vloeibare chocolade of glazuur en vervolgens het hendel- tje omhoog te trekken. Dun lijnen krijg je met het bijgeleverde specia le dopje. www.cuisipro.com Heeft ze al een nootmuskaatmo len? De apart vormgegeven molen van Cole Mason heeft een roest vrijstalen maalmechanisme dat zorgt voor een zeer fijne maling. Hij heeft een apart opbergreser- voir voor verse muskaatnoten. De molen is voor 24,95 euro verkrijg baar in kookwinkels en warenhui- Nootmuskaatmolen: 24,95 euro. DE BEAUTYMOEDER Vrouwen zijn dol op beautypro ducten. Ook al puilt haar make-up- tas uit, staat de plank in de badka mer overvol en is de beautycase tot de nok toe gevuld, er kan altijd iets bij. Er zijn altijd dingen die ze niet heeft, maar wel nodig acht. Zoals bijvoorbeeld de nieuwe ma- ke-uplijn Natural Pastels van Dr. Hauschka. Deze lijn bestaat uit zachte kleuren, roze voor de wan gen en lippen, en blauwtinten voor op en rond de ogen. www.dr.hauschka.ni Of een lekkere dagcrème zoals Vitamin E Intense Moisture Cream van The Body Shop. Dit is een luxueuze, zijdezachte crème speciaal voor de droge, wat oude re, huid. Als extra ingrediënt bevat de crème sheaboter om de huid extra glad te laten aanvoelen. www.bodyshop.nl Een weldaad voor droge handen is Granaatappel Regeneratie Hand crème van Weleda. Het maakt dro ge handen zacht en soepel en voor komt vroegtijdige huidveroude- ring. www.weleda.ni Na de verjaardag, sinterklaas en kerst is het nog een hele klus om in mei een leuk en origineel cadeau voor moederdag te bedenken. Hier wat tips voor wie het echt niet meer weet. door onze consumentenredactie foto's CPD Even voor alle duidelijk heid: ontbijt op bed is géén cadeau. Maar wat dan wel? Voor ie dere moeder is er wel iets te bedenken. Maar stel eerst eens vast waar moederlief van houd. Voor ieder 'type' is wel iets te verzinnen. Schoenenrad: 75 euro. DE TUINIERENDE MOEDER Brengt mams haar vrije uren graag door in de tuin, dan maak je haar zeker blij met een handig stuk ge reedschap. Zoals bijvoorbeeld een inklapbaar tuinwerkbankje. Ie kunt het ding gebruiken als bank je, maar draai je 'm om, dan is het een handig knielkussen. Fijn voor tijdens het wieden. Het tuinwerk bankje is te koop bij Boerenbond en Weikoop en kost 9,95 euro. www.boerenbond.nl Een paar werkhandschoenen ko men ook altijd van pas. Liefst een paar dat goed past, ademt en een antislip-laag op de handpalm heeft. In de tuincentra is volop keuze in alle kleuren, motiefjes, materialen en prijsklassen. DE LITERAIRE MOEDER Van boeken heb je er nooit ge noeg. Zeker moeders die graag le zen, maak je met moederdag blij met een al dan niet literair werk. Zoals Alle wegen naar Rome van Jan Blokker jr. De schrijver wandel de naar Rome en schreef onder weg columns voor De Volkskrant. De columns zijn nu in bewerkte staat gebundeld in dit boek. Alle wegen naar Rome, een voettocht - Jan Blokker jr. Uitgeverij Contact, 17,95 Heeft ze meer op met luchtige chicklit, dan is De personal shopper van Carmen Reid misschien iets voor haar. Annie Valentine is per sonal shopper in een chic Londens warenhuis. Deze alleenstaande moeder lost ieders problemen op, bahalve haar eigen. Zo wil ze best een man in haar leven, maar dat is nog niet zo simpel. Het perfecte paar schoenen vinden is eenvoudi ger. De personal shopper - Carmen Reid. Uitge ver De Boekerij, 17,95 euro. Niet zoveel te besteden? Geef dan een boekenlegger cadeau. Want echte boekenliefhebbers zijn niet zo dol tip ezelsoren of omgevou wen paginahoekjes. DE INTERIEURMOEDER Maar liefst 50 procent van de vrou wen heeft meer dan dertig paar schoenen. Waar laat je die? In een schoenenrad. Het rad is voorzien van transparante hoezen en elasti sche banden die je kunt aanpassen aan de soort schoen en de hak- hoogte. Zo kunnen de schoenen er niet uitvallen als je het rad draait om het juiste paar te vin den. Niet geschikt voor laarzen. Het rad kost 75 euro en is via inter net te bestellen. www.kado-uniek.nl www.schoenenrad.nl Is je moeder er zo een die iedere dag na schooltijd met thee en koekjes zit te wachten? Dan is een theemuts een leuk geschenk. De theemuts is weer helemaal terug van weggeweest, maar dan wel in een nieuw jasje. Het ene theemo ment in rood met witte stippen en de volgende dag dezelfde muts, maar dan in omgedraaide vorm met blauwwitte ruitjes. Deze thee muts is van Cherry on the pie. Hij kost 39,95 euro. www.hippetantes.nl Reageren? consument@wegener.nl tits g m> Theemuts: 39,95 euro. Alle wegen naar Rome: 17,95 euro. door Wouter Klootwijk Verse eieren te koop. Sinds begin van dit jaar. Hoe bedoelt u? Er zijn toch altijd al verse eieren te koop? Nee, dat zijn geen verse eie ren, dat staat er alleen maar op. Als er Ver se eieren' op de doos staat, zijn het oude ei eren. Dat mag. Maar het begrip 'vers' is zo elastisch dat de regelgevers van de Europe se Unie voor écht vers nieuwe woorden moesten verzinnen. Het komt er niet altijd op aan hoe jong pre cies het ei is in de winkel. In pannenkoe- kenbeslag maakt de leeftijd van het ei niet zo veel uit. Wel aan het ontbijt, zachtge- kookt. En wel gebakken of gepocheerd. Dan zijn eieren die gisteren of eergisteren zijn gelegd, onmiskenbaar veel lekkerder. Wat de kip at, heeft veel minder invloed op de smaak dan de leeftijd van het ei. Maar supermarkten en het eierproductschap wil len niet dat wij op slag zien hoe oud een ei is. Als we het per se willen weten, moeten we het vanaf de uiterste verkoopdatum te rugrekenen. Maar nauwkeurig tot op de leg- datum kan niet. Een ei kan een week ouder zijn dan de datum die we met de rekensom vinden. Brussel maakt onderscheid tussen een oud vers ei en een nieuw vers ei. Extra Vers heet een ei dat écht vers is. En als een eier- handelaar Extra Vers op de doos zet, moet er verplicht ook de legdatum op staan. Een grote eierhandelaar, Kwetters, introdu ceerde dit jaar twee soorten Extra Verse eie ren. Er zitten er negen in een vierkante doos, eieren van binnenscharrelaars en eie ren van vrije-uitloopkippen. De legdatum staat erop en ze worden apart van andere eieren zo snel mogelijk naar supermarkten gebracht. Dat zijn er nog niet veel, een paar grote Heijnhuizen, maar het kunnen er snel meer worden. Het ontbijt op bed in de grote stad zal er enorm op vooruitgaan. In de grote stad alleen? Ja, want op het platte land kent men al zo lang het kakelverse ei. Men fietst er gewoon even voor naar de boer of men heeft zelf kippen. Groothandelaar Kwetters zegt de eerste te zijn op de markt met verse eieren die niet oud zijn. Dat is niet waar. Twee jaar gele den maakten twee pluimveehouders in Bra bant een afspraak met supermarkt C 1000 in Oirschot. Ze gingen de winkel dagelijks bevoorraden met gisteren gelegde eieren. Het werd een succes en de kippenboeren le veren nu aan twintig supermarkten in de omgeving zelf hun eieren. De boeren heb ben een website met heldere verhalen over hun handeltje (www.lekkernei.eu). Leer zaam voor wie dit na wil doen. Het zou voor mensen die snakken naar ver se eieren een zegen zijn, als dit initiatief overal navolging kreeg. Dan gebeurt er iets bijzonders. De kippenboer krijgt een bete re prijs voor zijn eitjes, de supermarkt maakt er moeiteloos een mooi winstje op en toch is de verse eiergek goedkoper uit. Dat komt door het uitschakelen van de tus senhandel. De twee eierboeren die zelf Bra bantse supermarkten beleveren, verkopen ook eieren aan een handelshuis in streek producten. Dat zijn geen streekeigen pro ducten. Ze worden alleen streekgebonden genoemd, omdat dat beter zou verkopen. Nepromantiek. Het gaat hier om doodgewo ne schuurscharreleieren, eender aan alle schuurscharrels van overal vandaan, niks typisch voor een bepaalde streek. Het handelshuis noemt zich Gijs en Gijs verkoopt de Brabantse eieren aan een aan tal Plusmarkt-supermarkten. Daar liggen ze duur te wezen en toch weer oud te wor den. Want Gijs vraagt voor zichzelf voor elk ei een dubbeltje bovenop de prijs die hij aan de boer betaalt. En wat moet ik in Friesland, Noord-Hol land of Zuid-Limburg met een bereisd ei uit Brabant? Vers van dichtbij, nog warm van de kip. Die kant moet het op. Reageren? klootwijk@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16